UE nakłada sankcje za cyberataki. Grupa z Korei Północnej ma związek z atakiem na KNF

Unia Europejska nakłada sankcje za cyberataki sprzed lat, fot. Pixabay
Unia Europejska nakłada sankcje za cyberataki sprzed lat, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

04.08.2020 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Unia Europejska nałożyła sankcje za cyberataki sprzed lat. Jak zwraca uwagę Sekurak, urzędnicy wreszcie zajęli się głośną sprawą z 2017 roku, kiedy na stronie polskiej Komisji Nadzoru Finansowego pojawił się złośliwy plik, a równolegle miały miejsce skuteczne ataki na sektor bankowości.

Sankcje zostały nałożone między innymi na podmiot Chosun Expo z Korei Północnej, który według informacji w Rozporządzeniu Wykonawczym Rady UE można powiązać z grupą APT38 lub Lazarus. Pierwszy atak przypisywany tej grupie miał miejsce jeszcze w 2009 roku, a jego celem była infrastruktura Korei Południowej. Systemy KNF ucierpiały w lutym 2017 roku.

"Chosun Expo udzielił finansowego, technicznego lub materialnego wsparcia na rzecz serii cyberataków i ułatwił serię cyberataków, wywołujących poważne skutki, pochodzących spoza Unii i stanowiących zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich, oraz cyberataków wywołujących poważne skutki dla państw trzecich, w tym cyberataków powszechnie znanych jako »WannaCry« oraz cyberataków przeciwko polskiej Komisji Nadzoru Finansowego oraz Sony Pictures Entertainment, a także kradzieży w cyberprzestrzeni z Bangladesh Bank i próby kradzieży w cyberprzestrzeni z Vietnam Tien Phong Bank" – brzmi fragment uzasadnienia.

Jak wyjaśnia Sekurak, opisywane sankcje w praktyce mogą polegać między innymi na zamrożeniu środków finansowych podmiotu oraz wstrzymaniu współpracy z osobami lub podmiotami, na które nałożono sankcje. Choć sprawa kończy się więc korzystnie z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości, zastanawiające jest, dlaczego jej analiza trwała aż tak długo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)