Unity i Ubuntu Touch rozwijane przez społecznosć – znamy plany UBPorts

Unity i Ubuntu Touch rozwijane przez społecznosć – znamy plany UBPorts10.04.2017 18:55
Unity i Ubuntu Touch rozwijane przez społecznosć – znamy plany UBPorts

Krótko po ogłoszeniu przez szefa Canonicala porzucenia rozwoju Unity, powstały co najmniej dwa niezależne przedsięwzięcia, które obiecały, że zarówno środowisko graficzne Unity, jak i mobilny wariant Ubuntu będą nadal rozwijane przez społeczność.

Dzisiejszy wpis na Google+ Marka Shuttlewortha wyjaśnił, że przyszłość Ubuntu to inwestycje w Ubuntu GNOME. Dalszy rozwój porzuconych przez Canonicala projektów zapowiedział między innymi Marius Gripsgard z UBPorts. W sesji Q&A, podzielił się on szczegółami swoich planów.

Wygląda na to, że to rozwój Ubuntu Touch jest priorytetowy, zaś środowisko graficzne Unity będzie przez UBPorts rozwijane w zasadzie tylko jako nieodłączny element Convergence, czyli linuksowego protoplasty Continuum. UBPorts otwarcie przyznaje, że docelowo będzie chciało porzucić serwer wyświetlania Mir i przeportować Unity na Waylanda.

Reszta pytań – co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę wczesny etap rozwoju przedsięwzięcia – spotkała się z mniej zdecydowaną odpowiedzią. UBPorts nie chce na razie nic wykluczać, łącznie z kompatybilnością aplikacji z Sailflish OS-a. Finansowanie projektu będzie się odbywać dzięki dobrowolnym dotacjom.

Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań o projekt unity8org, inny społecznościowy fork Unity, który został ostatnio przemianowany na Yunit. UBPorts potwierdziło, że rozmowy z zespołem trwają, jednak Yunit bardziej skupione jest na rozwoju pulpitowego środowiska graficznego, oni zaś rozwijać chcą je jedynie jako element Ubuntu Touch.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)