Urządzenia mobilne będą motorem napędowym całej branży?

Urządzenia mobilne będą motorem napędowym całej branży?

Marcin Paterek
06.11.2012 15:52

Smartfony i tablety szturmem podbijają rynek — agencja doradcza Gartner wylicza, że tylko w tym roku klienci kupią 821 mln tego typu urządzeń, co ma stanowić ok. 70 procent całej sprzedaży elektroniki użytkowej. Prognozy na przyszły rok są jeszcze bardziej optymistyczne — według analityków zainteresowanie zwiększy się nawet o połowę i przełoży się na ok. 1,2 mld sprzedanych urządzeń.

Zwiększony popyt ma pociągnąć za sobą zmiany w sposobie zatrudnienia. W 2016 roku dwóch na pięciu pracowników będzie mogło pracować z dala od miejsca zatrudnienia — twierdzi Carolina Milanesi, wiceszefowa działu badawczego agencji. Kluczową rolę w tym procesie będą odgrywać tablety, z których w tym roku ma korzystać 13 mln pracowników. Do 2016 r. liczba ta rzekomo zwiększy się ponad czterokrotnie i sięgnie poziomu 53 mln.

Obraz

Pierwsze skrzypce na rynku smartfonów wykorzystywanych w biznesie ma odgrywać Android. Aktualnie system ten działa na ok. 34 proc. urządzeń, ale za cztery lata odsetek ten wzrośnie ponoć do 56 procent. W chwili obecnej różnorodność producentów i cen urządzeń z Androidem sprawia, że oferowany przez niego ekosystem jest chętniej wybierany przez użytkowników. Apple wciąż wyznacza trendy na rynku, ale Google bardzo szybko urósł do rangi jego największego rywala — komentuje Milanesi.

Dotychczasowa dominacja iOS i Androida nie oznacza, że Windows 8 stoi na straconej pozycji. Z badań Gartnera wynika, że system Microsoftu zajmie trzecią lokatę na rynku tabletów i będzie wybierany głównie przez klientów biznesowych. Za cztery lata niemal 40 procent z nich ma pracować na urządzeniach działających pod kontrolą Windows 8.

Zapowiedź tych możemy zauważyć już dziś — jak podaje David Chang z Google, tablet Nexus 7 trafia do prawie miliona osób miesięcznie. Świetne wyniki osiąga również Apple, które w ciągu zaledwie trzech dni sprzedało łącznie trzy miliony iPadów Mini i iPadów 4. generacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)