Uwaga na telefony od "funkcjonariuszy CBA". To może być oszustwo

Uwaga na telefony od "funkcjonariuszy CBA". To może być oszustwo

CBa ostrzega przed oszustami, fot. CBA
CBa ostrzega przed oszustami, fot. CBA
Oskar Ziomek
22.09.2020 12:59

Centralne Biuro Antykorupcyjne ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy CBA w rozmowach telefonicznych. Sugerują oni między innymi konieczność wypłacenia pieniędzy z banku – najpewniej w związku z teoretycznie prowadzoną akcją CBA – i przekazanie ich wskazanej osobie. Jak nietrudno sobie wyobrazić, zagrożone są przede wszystkim osoby starsze, które zwykle są bardziej łatwowierne w takich przypadkach.

W krótkim komunikacie na oficjalnej stronie CBA podkreśla, że nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, nie dzwoni z takim żądaniem i nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Radzi przy tym, by w trakcie rozmowy z oszustem zważać na słowa i nie informować go o sposobie czy ilości gromadzonych oszczędności. Nie należy także podpisywać żadnych dokumentów czy zdradzać haseł do bankowości internetowej lub PIN-ów do kart płatniczych.

CBA proponuje, by po odbyciu tego typu rozmowy, zadzwonić do najbliższych i opowiedzieć im całą historię. Można bowiem zakładać, że oszust podszywający się pod agenta Centralnego Biura Antykorupcyjnego, będzie chciał kontaktować się z innymi osobami z otoczenia ofiary. W razie wątpliwości do dyspozycji pozostaje Policja i kontakt pod numerem 112.

Warto zwrócić uwagę, że opisywane oszustwo "na funkcjonariusza CBA" to w praktyce niewielka modyfikacja znanego od dawna oszustwa "na Policjanta". Podszywacze uznali najwidoczniej, że zmiana jednostki, której pracowników udają, jest wystarczająca, by oszukać kolejne nieświadome problemu osoby.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)