Uwaga na wangiri. Poznasz po dziwnym kierunkowym

Uwaga na wangiri. Poznasz po dziwnym kierunkowym

To może być "wangiri"
To może być "wangiri"
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
31.03.2024 18:04

Nieodebrane połączenia z kierunkowych takich jak +373, +39 czy +223, to najprawdopobniej wangiri - oszustwo znane także jako "one call". Na takie numery lepiej nie oddzwaniać, ponieważ mogą one generować znaczące koszty, co jest jedynym celem osób przeprowadzających wspomniany atak.

Oszustwo znane jako wangiri, opisywane również mianem "one call", ma na celu skłonienie niczego niepodejrzewających osób do wykonania połączenia na obcy numer. W pierwszej kolejności oszust wykonuje krótkie połączenie z międzynarodowego numeru objętego opłatą, licząc na to, że potencjalna ofiara zareaguje machinalnie poprzez szybkie oddzwonienie. Zrealizowanie połączenia naraża dzwoniącego na koszty.

Połączenia te często pochodzą z numerów +373, +39 czy +223, chociaż nie jest to kompletna lista, a jedynie przykłady. Znane są również inne przypadki. W momencie oddzwonienia na taki numer, operator sieci komórkowej nalicza dodatkowe opłaty za połączenie z numerem premium zarejestrowanym najczęściej w egzotycznym kraju.

Przykładowe nieodebrane połączenie (tutaj z kierunkowego +373)
Przykładowe nieodebrane połączenie (tutaj z kierunkowego +373)© dobreprogramy

Warto wspomnieć, że oszuści dopracowali mechanizm wangiri do tego stopnia, iż połączenia często są odbierane automatycznie przez maszynę, a w słuchawce nadal słyszalny jest sygnał oczekiwania. Może to wprowadzić dzwoniącego w błąd, sugerując, że opłata jeszcze nie jest naliczana - gdyż połączenie sprawia wrażenie nadal oczekującego.

Podkreślamy, że ataki tego typu mogą być realizowane z wykorzystaniem różnych numerów telefonicznych. Do naszej redakcji często dochodzą sygnały głównie związane z nieznanymi numerami z obcymi kierunkowymi z takich krajów jak:

  • Mołdawia (+373),
  • Afganistan (+93),
  • Mali (+223),
  • Białoruś (+375),
  • Włochy (+39),
  • Azerbejdżan (+994).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Radzimy, by nie oddzwaniać na połączenia przychodzące z nieznanych numerów, chyba że istnieją do tego konkretne powody wynikające z zawodowych czy innych specyficznych przyczyn. Zakładamy jednocześnie, że osoby mające krewnych za granicą znają ich aktualne numery telefonów, więc nie mają dylematu dotyczącego nieznanych połączeń z międzynarodowym prefiksem.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)