Uważaj na swojego Linuksa – aktualizacja Windowsa 10 może uszkodzić jego partycję

Uważaj na swojego Linuksa – aktualizacja Windowsa 10 może uszkodzić jego partycję

04.08.2016 13:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przy aktualizacji Windowsów nadpisanie sektora rozruchowego byłoczymś normalnym, wręcz spodziewanym, dlatego też korzystający zkonfiguracji dual- czy triple-boot użytkownicy zawsze mieli pod rękąnarzędzia do przywracania respektujących potrzeby użytkownikabootloaderów. Jednak usunięcie zawartości całej partycji z innymsystemem to zupełnie coś innego. W Sieci pojawiają się tymczasemdoniesienia, że instalując Anniversary Update dla Windowsa 10 możnastracić inne systemy na dysku.

Z góry informujemy – to nie są informacje przez naspotwierdzone. Podczas aktualizacji na komputerze, który miałdual-boot z Windowsem 10 i Ubuntu 16.04, nic takiego się niewydarzyło. Nasza maszyna nie jest jednak przypadkiemreprezentatywnym, gdyż zainstalowany na niej Windows 10 byłzainstalowany wcześniej jako kompilacja z programu Insider, zaśsamo Ubuntu było zainstalowane w dość skomplikowanym schemacie zmenedżerem wolumenów logicznych (LVM). Jako że jednak ostrzeżeniapojawiają się zarówno w mediach społecznościowych, jak i naforach TechNetu, uznaliśmy, że trzeba się nimi z Wami podzielić –jeśli ta usterka jest rzeczywista, to aktualizacja Windowsa 10 możesię dla wielu osób skończyć nieprzyjemną niespodzianką.

Sweet now I'm recovering a missing partition with all my shit on it FML Windows 10 thanx

— Tamer Elsayed (@Phara0h) August 3, 2016Na Twitterze znaleźć można świeże wpisy poszkodowanychużytkowników, którzy próbują teraz odzyskiwać utraconepartycje, ale wygląda na to, że sprawa jest znacznie starsza. Jużrok temu na forum TechNetu pojawiłsię wątek dotyczący problemów ze znikaniem całych partycjipo instalacji Windowsa 10, podobne zgłoszenia dotyczące problemu„Windows 10 missing disk partition” pojawiały się takżepóźniej.

Aggggh. When I installed Windows 10 it deleted everything on my other drives without asking

— H5S (@TheH5S) August 2, 2016Teraz zaś na forum Microsoft Community znaleźliśmy zgłoszeniaproblemu dotyczącego niemożliwości zamontowaniapartycji po aktualizacji. Pojawiają się też doniesienia o tym,że Windows 10 potrafił bez pytania użytkownikom zmienić tablicępartycji typu GPT na MBR. Z dyskusji prowadzonych w Sieci widać, żew większości wypadków pomaga zastosowanie narzędzi doodzyskiwania partycji. Wszystko wskazuje na to, że dane nie sąkasowane, po prostu system psuje tablice partycji.

Metodą na uratowanie swoich danych może być wykorzystanienarzędzia TestDisk, które znajdziecie w naszej bazieoprogramowania. Jego zaletą jest to, że obsługuje praktyczniewszystkie systemy plików, w tym także te najpopularniejszelinuksowe. Pomoże także w wypadku uszkodzenia dysków z LVM.

Wszystkim zaś musimy obecnie zalecić wykonanie kopii zapasowejdysku przed przeprowadzeniem swojej aktualizacji Anniversary Update.Nie wydaje się ona całkowicie bezpieczna, zbyt wiele osób jużprzez nią płacze.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)