VMware nie da się wykontenerować: vSphere ma też coś dla tych, co nie chcą pełnej wirtualizacji #vmworld

VMware nie da się wykontenerować: vSphere ma też coś dla tych, co nie chcą pełnej wirtualizacji #vmworld

VMware nie da się wykontenerować: vSphere ma też coś dla tych, co nie chcą pełnej wirtualizacji #vmworld
18.10.2016 15:42, aktualizacja: 18.10.2016 15:52

W „poważnym” IT kontenery zrobiły w ostatnich latach wielkąkarierę. To co zaczęło się od opensource’owych inicjatyw,wrzucanych na GitHuba narzędzi wyrosło na poważną alternatywędla wirtualizacji. Najważniejszy gracz na rynku kontenerów, DockerInc., jest dziś wyceniany na ponad miliard dolarów. Co w tejsytuacji może zrobić firma, która w swojej nazwie mawirtualizację? Zamiast walczyć z nieuchronnym, przyłącza się dokontenerowej gorączki.

Nowe wersje flagowego oprogramowania VMware to otwarcie na te nowetrendy rynkowe. vSphere 6.5 pozwala teraz na uruchamianie kontenerówz aplikacjami (i wszystkimi potrzebnymi im zależnościami)bezpośrednio na swoim hiperwizorze. I to nie tylko jakichśbazodanowych, serwerowych aplikacji, klienci na tym uruchomią równiedobrze oprogramowanie do grafiki 3D czy systemy maszynowego uczeniasię co rozwiązania Big Data czy usługi webowe. Interfejs tychkontenerów jest kompatybilny z Dockerem, więc nie trzeba tu koławynajdować na nowo, do tego dochodzi dostęp do mechanizmówsterowania przez interfejs REST i nowy klient administracyjny,napisany w HTML5.

Interfejs nowego vSphere w HTML5 (źródło: @NHagoort)
Interfejs nowego vSphere w HTML5 (źródło: @NHagoort)

W nowym vSphere doszły też dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa,analogiczne do tych, jakie pokazał Microsoft w Windows Serverze 2016– szyfrowanie na poziomie maszyn wirtualnych oraz bezpiecznyrozruch, uniemożliwiający wystartowanie nieautoryzowanych obrazówsystemowych w maszynie wirtualnej. Cena netto licencji na wersjęStandard to 995 dolarów za CPU, wersja Enterprise dla centrówdanych (z obsługą kontenerów) jest sporo droższa.

Interfejs nowego vSphere w HTML5 (źródło: @NHagoort)
Interfejs nowego vSphere w HTML5 (źródło: @NHagoort)

Dla dużych centrów danych VMware oferuje Virtual SAN 6.5. Nowawersja oprogramowania służącego do tworzenia i zarządzaniaprogramowo zdefiniowaną pamięcią masową również obsługujekontenery (o ile są wykorzystane z vSphere), dodaje natywne wsparciedla macierzy iSCSI (co ogromnie ucieszyło użytkowników MicrosoftSQL Servera) oraz dysków wysokiej pojemności 512e. Cena licencji?2495 dolarów za procesor.

Wszyscy ci, którzy zmuszeniu są korzystać z maszyn wirtualnychróżnego formatu mogą zainteresować się narzędziami VRealize.Najnowsza wersja 7.2, oprócz zarządzania w jednym miejscu maszynamiVMware, potrafi teraz także uruchamiać maszyny chmury Azure izarządzać nimi, przejmie też kontrolę nad maszynami chmuryAmazonu, a także tymi uruchamianymi na Windows Serverze pod Hyper-V.Jak można się spodziewać, wsparcie dla kontenerów (takżewindowsowych kontenerów) gwarantowane.

Na koniec wspomnieć należy o ciekawym projekcie, zgodnym ztrendem do minimalizowania wszystkiego co się da. Nowe wersjenarzędzi VMware wspierają oczywiście rozmaite kontenery z rozmaitązawartością zbudowaną na bazie znanych systemów i frameworków,ale dla tych, którzy by chcieli mieć świeży start, budowaćaplikacje niezależne od historycznych zaszłości, firma oferujePhotonPlatform. To gotowa prywatna chmura zbudowana wokół PhotonOS-a – minimalnego linuksowego kontenera, zrobionego tak, bymiał możliwie jak najmniejszy narzut na platformie VMware.

Przykładowa wersja Photona skrojona pod chmurę Amazonu zajmuje148 MB. W nowej wersji zapewnia wsparcie dla klastrów Kubernetes, copozwala na swobodne skalowanie rozmiarów całej platformy – odjednowęzłowego klastra do takiego składającego się z setekwęzłów przechodzi się w jedną chwilę. Do tego dochodziautomatyczne leczenie uszkodzonych węzłów, tak że dostępnośćusługi zbudowanej na tej platformie jest bardzo wysoka.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)