W EVE Online można grać za darmo. Sprawdź też narzędzia dla grających

W EVE Online można grać za darmo. Sprawdź też narzędzia dla grających

15.11.2016 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadszedł dzień, na który czekało wielu miłośników gier online i kosmicznych strategii – EVE Online (znana też jako Excel Online) od dziś jest dostępna częściowo za darmo. W kosmiczne MMO można grać bez płacenia nie tylko przez 2 tygodnie okresu próbnego, ale bez limitu czasowego, choć z pewnymi ograniczeniami postaci. EVE działa na Windowsie i macOS, częściowo wspierany jest również Linux.

Obraz

EVE Online jest grą pod wieloma względami fascynującą. Przede wszystkim jest bardzo rozbudowana i wymaga współpracy i strategii, by osiągnąć sukces. Walki wymagają wysokich umiejętności strategicznych i uważnego dobierania modułów dla każdego statku. Warto zaznaczyć, że walka nie wymaga konfliktu z innymi graczami – można przyłączyć się do starć politycznych frakcji NPC. Przemysł może być lukratywny, ale trzeba brać pod uwagę wiele czynników rynkowych. Rynek jest ogromny i poza książkami, z których postacie uczą się nowych umiejętności, całym handlem zajmują się gracze. Samo obserwowanie tego zjawiska jest bardzo interesujące.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kolejnym aspektem gry jest polityka. Są tu korporacje, które nie przetrwały tygodnia, ale są i przymierza, które trwają latami i kontrolują podbite zakątki kosmosu. Warto zaznaczyć, że wszechświat w EVE jest statyczny – od lat gracze poruszają się po tej samej mapie i jedynym wyjątkiem są wprowadzone kilka lat temu tunele czasoprzestrzenne, pojawiające się według określonych zasad. Znajdowanie ich to kolejna ciekawa i ryzykowna część gry. Jestem przekonana, że w EVE Online każdy znajdzie coś dla siebie i może grać tak, jak tylko ma ochotę. Można zabawić się w łowcę głów albo całymi dniami siedzieć w stacji i zarabiać krocie. Do zdobywania doświadczenia (w tym przypadku uczenia się kolejnych umiejętności) wystarczy czas. Trzeba też wiedzieć, że w tym świecie nie ma śmierci. Jeśli ciało zostanie zniszczone, umysł przenosi się do kolejnego.

Włączona właśnie aktualizacja dzieli klony graczy na „alfa” i „omega”. Klony „alfa” to klony darmowe, które uczą się wolniej i mają ograniczony dostęp do umiejętności. Twórcy gry opracowali zestaw, który będą mogły opanować te postacie. Klony Omega zaś zachowują się identycznie jak postacie na kontach z subskrypcją – mogą trenować wszystkie umiejętności i uczą się w normalnym tempie. Wszystkie usługi pozostają bez zmian, łącznie z możliwością płacenia za granie prawdziwymi pieniędzmi lub walutą w grze.

Obraz

EVE Online to gra skomplikowana, ale powstało sporo narzędzi, które ułatwiają poruszanie się w jej świecie. Poniżej przedstawię kilka, które uważam za najlepsze i najbardziej przydatne. By korzystać z większości z zaprezentowanych tu programów należy sięgnąć po klucz API dla swojej postaci. Można go wygenerować na stronie gry po zalogowaniu.

Wyścig zbrojeń: EFT i pyfa

EFT ( EVE Fitting Tool, Windows) to najpopularniejszy program do układania wyposażenia statków (fit) w grze EVE Online. Program umożliwia pobranie informacji o postaci oraz planowanie i zapisywanie wyposażenia, z którego ta postać może korzystać. Aplikacja pozwala oczywiście podejrzeć znane już umiejętności i posiadane certyfikaty każdej z zaimportowanych postaci.

Obraz

Odpowiedni statek można wybrać z prostej przeglądarki, a wyposażenie wybiera się z obszernej bazy, gdzie zostały posortowane według kategorii, typu i rozmiaru, jeśli zachodzi taka potrzeba. Program poinformuje, jeśli postać nie ma umiejętności potrzebnych do kierowania statkiem lub używania modułów. Przy układaniu wyposażenia program automatycznie podlicza statystyki, jak dostępna moc obliczeniowa i zasilanie, tempo rozładowywania akumulatora, siła ognia, zdolności obronne, prędkość i tym podobne. W razie potrzeby można dodać bonusy pochodzące od innych członków floty. Na bieżąco wyliczana jest też orientacyjna cena zestawu.

pyfa (Python Fitting Assistant, Windows, macOS) to narzędzie bardzo podobne do EFT, ale moim zdaniem ma nieco bardziej uporządkowany i czytelniejszy interfejs.

Program zawiera bazę wszystkich modułów dostępnych w grze, statków, amunicji, dronów, implantów, a także pozwala dodać do statystyk efekty floty. pyfa pozwala łatwo tworzyć zestawy modułów dla każdego ze statków, automatycznie podlicza statystyki zestawu i pokazuje na wykresach takie parametry, jak odporność każdej z warstw, pozostała moc obliczeniowa komputera, zasilanie, emitowana moc ognia, zasięg i tym podobne. Podczas układania wyposażenia statku można również podejrzeć także szacowaną cenę zestawu.

Rozwój intelektualny: EVEMon i Vitality

EVEMon (Windows) to najlepszy program do monitorowania stanu postaci w EVE Online, a także do tworzenia kolejki umiejętności i stanu portfela.

Obraz

Program obsługuje wiele kont i postaci, poza tym zawiera oczywiście informacje o każdej z umiejętności. Nie zabrakło możliwości przeglądania certyfikatów i umiejętności potrzebnych do korzystania z konkretnych modułów i statków, a także do produkcji na podstawie konkretnych planów.

Vitality (macOS) to narzędzie bardzo podobne, choć prostsze. Po podaniu klucza API pobiera stan konta, liczbę klonów, znane umiejętności, aktualnie zaplanowane umiejętności do nauki i tak dalej. W aplikacji znajduje się baza dostępnych w grze umiejętności, statków i wyposażenia, dzięki czemu można znaleźć pożądany moduł i sprawdzić co jest wymagane do korzystania z niego. Znajduje się tu również lista certyfikatów.

Obraz

Dla postaci można tworzyć różne kolejki umiejętności. Można to robić przeciągając do kolejki certyfikat lub przedmiot, co jest znacznym ułatwieniem. Czas ćwiczenia każdej z umiejętności zostanie automatycznie podliczony i zostanie wyznaczona data zakończenia uczenia się każdej z umiejętności i całej kolejki. Przy umiejętnościach podane zostaną także atrybuty, które mają wpływ na tempo nauki.

Dobre aplikacje: EVE Droid, EVE Online Portal

EVE Droid (Android) to najlepsza aplikacja mobilna do monitorowania postaci i układania wyposażenia statków. Prawdę mówiąc myślę, że przygotowywanie modułów dla statków jest tu o wiele wygodniejsze niż na komputerze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W aplikacji można podać klucz API do konta, by synchronizować informacje o postaci. Aplikacja została podzielona na kilka części, w których można przeglądać dostępne przedmioty i umiejętności, czytać pocztę, monitorować postać (portfel, postępy w nauce), planować kolejkę umiejętności, a także wymieniać zestawy modułów dla statków z innymi programami.

EVE Online Portal (Android, iOS) to najmłodsza pozycja an liście, ale ponieważ stworzył ją wydawca gry, ma ogromną przewagę nad innymi programami i aplikacjami. Pozwala on prowadzić komunikację przez EVE Mail z innymi graczami, co nie jest możliwe za pośrednictwem produktów zewnętrznych. Jest to też jedyna aplikacja, która pozwala kupić subskrypcję.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja daje też dostęp do kalendarza w grze, karty postaci łącznie z fragmentem kolejki umiejętności oraz do różnych powiadomień o zmianach w korporacjach, kontraktach, wojnach i tym podobnych. Aplikacja ma potencjał i warto śledzić jej rozwój.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)