W Polsce maleje zainteresowanie torrentami, ale nie maleje zainteresowanie spiraconymi treściami

W Polsce maleje zainteresowanie torrentami, ale nie maleje zainteresowanie spiraconymi treściami

05.10.2016 13:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomimo niemalejącego zainteresowania polskich internautówwieściami związanymi ze sceną torrentową, sama popularnośćtorrentów podobno maleje. Tak przynajmniej twierdzą analitycy domumediowego MEC, którzy przeprowadzili badanie dotyczące korzystaniaz wideo w Sieci. Zamiast sieci P2P, Polacy coraz częściej mająsięgać po streamingi. Zwycięża wygoda – pirackie serwisystreamingowe dostępne są na życzenie w przeglądarce, czy przezwygodne wtyczki odtwarzacza Kodi.

Z badania MEC wynika, że w 2016 roku odsetek polskich internautówpobierających filmy i seriale zmniejszył się rok do roku o 3punkty procentowe – obecnie interesuje się nimi 24% użytkowników.To trend analogiczny do tego, co dzieje się na wielu innychdojrzałych rynkach, gdzie użytkownicy zamiast pobierać, woląstrumieniować.

Przebadano też postawy i zachowania tej zainteresowanejtorrentami grupy. To przede wszystkim młodzi mężczyźni, nie tylkonie zamierzający płacić za treści, ale też nie życzący sobiereklam w oglądanych filmach. Grupa ta, należąc zarazem donajaktywniejszych konsumentów kultury, częściej niż inni sięgapo płatne treści – 31% z nich zadeklarowało, że za interesująceich treści czasem płaci, podczas gdy dla całej populacjiinternautów odsetek ten wynosi 25%.

Obraz

20% użytkowników BitTorrenta zadeklarowało wydawanie ponad 20złotych miesięcznie na treści. To przede wszystkim wydatki naabonament w takich serwisach jak Netflix. I tu pewnie decydujewygoda, spada bowiem zainteresowanie poszukiwaniem interesującychmateriałów poprzez strony torrentowe. Najczęściej (60%)użytkownicy wpisują interesujące ich frazy do Google, tak więcdobrze wypozycjonowane, legalnie działające serwisy VoD mogąliczyć, że sprzedadzą dostęp do treści. Od serwisówtorrentowych swoją aktywność zaczyna tylko 14% użytkowników.

Po raz kolejny potwierdza się to, że większość użytkownikównie obchodzi kwestia legalności źródła, a legalne serwisy VoDskazane są na rywalizowanie z piratami w tym samym wyścigu o widza.Pomimo intensywnych starań branży, która poprzez akcję OglądajLegalne chciała nakłonić internautów do przejmowania się kwestiąpraw autorskich do oglądanych przez nich treści, nic się niezmieniło. Wciąż tylko nieco ponad 40% ankietowanych deklaruje, żema to dla nich jakiekolwiek znaczenie.

Ciekawe, jak jest w rzeczywistości, poza deklaracjami? Na tlewyników badania MEC ciekawie wygląda ostatnia decyzja Onetu, któryzdecydował się zrezygnować z płatnego streamingu. W ramachdostępnej na platformie VoD.pl oferty VoD+ można było korzystać zfilmoteki 590 filmów i seriali w cenie niespełna 20 złmiesięcznie. Teraz ma zostać zamknięty, gdyż jak stwierdzono,konkurencja w segmencie płatnych serwisów VoD jest zbyt duża.Platforma VoD.pl oczywiście pozostaje, będzie się specjalizowaćprzede wszystkich we własnych programach publicystycznych,rozrywkowych i lajfstajlowych.

W końcu co innego Onetowi pozostało? Po wygaśnięciu umowy zTelewizją Polską, z oferty platformy zniknęły wszystkie programyi seriale TVP. Odbiło się to na popularności – w czerwcu zasięgVoD.pl w badaniu Megapanelu skurczył się do 3,4 mln użytkowników.Dziewięć miesięcy wcześniej jego zasięg wynosił 4,6 mlnużytkowników. Wprowadzenie na rynek w pełni spolszczonej wersjiserwisu Netflix raczej tego trendu nie odwróci, szczególnie wśródmłodszych internautów, polscy wydawcy po prostu nie są w stanietworzyć równie atrakcyjnych treści, co firma zza oceanu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)