W tym roku koniec Lumii? Niezależnie od marki, przyszłość mobilnego Windowsa wygląda kiepsko

W tym roku koniec Lumii? Niezależnie od marki, przyszłość mobilnego Windowsa wygląda kiepsko

W tym roku koniec Lumii? Niezależnie od marki, przyszłość mobilnego Windowsa wygląda kiepsko
09.09.2016 13:27

Zacznijcie się żegnać z Lumia. Z dobrze poinformowanych źródełwiadomo, że w już w grudniu tego roku marka ta zostanie przezMicrosoft odesłana na śmietnik historii. Nie tylko nie pojawią siężadne nowe Lumie, ale też zakończona ma być sprzedaż dotychczasoferowanych modeli 550, 650, 950 i 950 XL. Co dalej z mobilnymWindowsem?

Oczywiście mobilny system Microsoftu umiera kolejny miesiąc zrzędu: raport firmy badawczej Kantar pokazuje, że nawet natradycyjnie najlepszych dla Windows Phone/Windows Mobile rynkacheuropejskich, sytuacja jest fatalna. Na rynku włoskim, gdzie jeszczerok temu Windows miał 14,3% rynku, dziś zostało mu tylko 4,7%. WeFrancji z 12,6% rynku zrobiło się 4,9%, a w Niemczech z 10,1% tylko4,8%. Jedyny rynek, na którym Windows Phone odnotował wzrost, toJaponia – z 0,1% do 0,6%.

Nie zaskakuje więc, że Microsoft chce zakończyć serięsmartfonów, które tak bardzo nie zdołały odnieść sukcesu, mimomilionów utopionych w ich promocję. Serwis WinBeta, powołując sięna swoje źródła w Microsofie, donosi że już w grudniu zakończonama być sprzedaż urządzeń Lumia, a jeśli nawet nie sprzedaż, toprodukcja. Jakiś czas musi przecież upłynąć, aby wyprzedaćstany magazynowe, być może wykorzystane zostaną święta BożegoNarodzenia, by wypchnąć to co zostało jako gwiazdkowe okazje poniższych cenach.

O planach Microsoftu świadczyć mają też obecne posunięcia,jakie zaobserwowano w oficjalnych sklepach firmy. W ostatnichtygodniach Lumie się chowa, tak by nie rzucały się już w oczyklientom. Lumie zniknęły też z amerykańskiej strony Microsoftu,znajdziemy je tylko skryte w menu i stopce. Znajdziemy je jeszcze nainnych stronach krajowych firmy (w tym polskiej), ale trend jestwidoczny – to już koniec. Nawet pizzeria Domino machnęła rękąi wycofała swoją aplikację z Windows Store.

@TehJackuh @itsmichaelwest @zacbowden Surface Phone not NOT confirmed. :-)

— Laura Janet Butler (@LauraCatPJs) September 7, 2016Co więc Microsoftowi zostaje dalej? Na pewno Redmond nie wycofasię całkiem z rynku smartfonów. Ratunkiem mają być urządzeniaSurface Phone, jednak w praktyce nic o nich jeszcze nie wiadomo, pozatym, że Laura Butler, dyrektor pionu inżynierii w Microsofcie,przedwczoraj po raz pierwszy oficjalnie użyła terminu „SurfacePhone” – wcześniej pojawiał się on tylko w mediach. Być możewięcej zostanie ujawnione podczas październikowej imprezy, kiedy tomiałby został pokazany komputer All-In-One pod marką Surface. Wkońcu to dziwne, by robić całą imprezę tylko dla jednegourządzenia…

Obraz

Póki co analityków IDC te wszystkie roszady z markami nieprzekonują. Lumia czy nie Lumia – ich zdaniem mobilne Windowsy niemają żadnych perspektyw. W opublikowanym na początku wrześniaraporcie przewidują, że do 2020 roku Microsoftowi zostanie 0,1%rynku. Planetę zdominuje Android (85,7% rynku), lecz Apple będziesobie świetnie radzić w segmencie premium, zabierając dla siebie14,2%.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (125)