W Ubuntu 12.10 strony internetowe będą mogły być aplikacjami

W Ubuntu 12.10 strony internetowe będą mogły być aplikacjami

Redakcja
20.07.2012 10:34

Użytkownicy Ubuntu 12.10 będą mogli zintegrować popularne serwisy internetowe z pulpitem systemu. Co ciekawe, z funkcji można skorzystać już teraz.

Dzięki przygotowanemu API strony internetowe będą mogły komunikować się bezpośrednio z użytkownikiem przy pomocy znanych już w Ubuntu elementów interfejsu: paska bocznego, systemu powiadomień, interfejsu HUD, menu dźwięku oraz wiadomości. Jest to więc nieco inna koncepcja niż w przypadku rozwiązań Microsoftu.

Obecnie obsługiwanych jest około 40 popularnych serwisów internetowych, w tym szereg usług Google (Gmail, Czytnik, Dysk, Kalendarz), Windows Live Mail, a także serwisy społecznościowe: Facebook, Twitter, Reddit, Google+, LinkedIn czy YouTube. Dodatkowo każdy właściciel strony internetowej może we własnym zakresie opracować integrację swojej usługi z Ubuntu. Ubuntu Web Apps działa zarówno w Firefoksie, jak w Chromium.

Nie ma róży bez kolców, aplikacje internetowe mogą się komunikować z Ubuntu jedynie wtedy, gdy strona internetowa została otworzona w przeglądarce internetowej. Gdy zamkniemy kartę, powiadomienia, ikony czy możliwość sterowania odtwarzaczem internetowym zniknie. Osobiście brakuje mi integracji z Deezerem. Ten serwis nie doczekał się integracji z żadnym z popularnych odtwarzaczy multimedialnych, a dzięki integracji w Ubuntu mógłbym sterować muzyką przez klawisze multimedialne ;-).

Użytkownicy Ubuntu 12.04 LTS mogą zainstalować wersję poglądową Ubuntu Web Apps dodając repozytorium ppa:webapps/preview, a następnie instalując pakiet unity-webapps-preview.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)