Ważne zmiany w dowodach osobistych. Szykują się utrudnienia

Strona głównaWażne zmiany w dowodach osobistych. Szykują się utrudnienia
30.10.2021 18:23
Ważne zmiany w dowodach osobistych. Szykują się utrudnienia
Źródło zdjęć: © East News | STANISLAW BIELSKI/REPORTER

Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań technicznych pozwoli dostosować dokumenty do wymogów unijnych, ale spowoduje też chwilowe utrudnienia w działaniu niektórych usług.

 Jak czytamy na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nowe dowody osobiste będą zawierały drugą cechę biometryczną. Nowe elementy, które pojawią się na dokumentach, to odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego. Znajdą się one zarówno w szacie graficznej, jak i elektronicznej. Pojawi się także m.in. oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

O terminach związanych z przygotowywanymi zmianami poinformowali we wtorek w Otwocku Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM i Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA. Wskazali, że rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wdrożone w niedzielę 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada.

Nowe dowody osobiste – jakie utrudnienia?

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM przekazał, że prace nad wdrożeniem nowych rozwiązań rozpoczną się jednak wcześniej, bo już w piątek 5 listopada. Tego dnia od godz. 12.00 do do godz. 17:00 dnia następnego może być niedostępna część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych – podaje za KPRM Polska Agencja Prasowa.

mObywatel ma swój fałszywy klon. Przez tę aplikację stracisz pieniądze
mObywatel ma swój fałszywy klon. Przez tę aplikację stracisz pieniądze

Oznacza to, że mogą pojawić się wówczas problemy z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl. Możliwe są również problemy z działaniem aplikacji mObywatel. Prace mogą przedłużyć się do godzin porannych 7 listopada. KPRM wyjaśnia, że nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). W przypadku dzieci do 12. roku życia dokument będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

Resort podkreśla, że wprowadzenie w Polsce nowych dowodów osobistych nie wiąże się z koniecznością wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowych można korzystać do czasu, aż upłynie ich termin ważności.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (285)