mObywatel ma swój fałszywy klon. Przez tę aplikację stracisz pieniądze

mObywatel ma swój fałszywy klon. Przez tę aplikację stracisz pieniądze

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © WP
Oskar Ziomek
22.09.2021 18:43

Aplikacja mObywatel pojawiła się na rynku w nowej wersji, której należy wyłącznie unikać - oszuści spreparowali stronę internetową, na której oferują zawirusowaną wersję aplikacji rządowej. Użytkownik może przez nią stracić pieniądze z konta.

O niebezpieczeństwie ostrzegł CSIRT KNF na Twitterze. Zagrożeniem jest spreparowana strona wyniki-loterii[.]net, na której oszuści zachęcają do instalacji aplikacji mObywatel. Oferują jej fałszywą wersję w formie pliku APK do samodzielnej instalacji w smartfonie z Androidem (autentyczną wersję mObywatela można pobrać za pośrednictwem naszego katalogu).

Instalacja spreparowanej aplikacji prowadzi do otwarcia drogi dla przestępców do kradzieży danych logowania z aplikacji bankowych. Możliwe więc, że jest zainfekowana trojanem, który pozwala atakującym odczytywać znaki wpisywane na klawiaturze lub przesyłać widok ekranu ze smartfonu. To jedno z najczęstszych zagrożeń - wynika z opisywanego przez nas niedawno raportu o cyberbezpieczeństwie w Europie.

Aplikacja mObywatel ma wiele zalet. Pozwala między innymi na szybki dostęp do elektronicznych wersji dokumentów oraz załatwianie podstawowych spraw urzędowych. Instalując ją w swoim smartfonie, warto więc upewnić się, że pochodzi z zaufanego źródła. Najprościej skierować się wprost do oficjalnych sklepów z aplikacjami na Androida lub iOS-a, do których prowadzi również nasz katalog oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)