Weryfikacja dwuetapowa – bezpieczne logowanie do Facebooka, Gmaila i nie tylko

Weryfikacja dwuetapowa – bezpieczne logowanie do Facebooka, Gmaila i nie tylko

Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas logowania (depositphotos)
Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas logowania (depositphotos)
Oskar Ziomek
14.12.2018 10:43, aktualizacja: 11.02.2020 11:52

Internetowi oszuści zrobią wszystko, by uzyskać dostęp do cennych danych. Jeśli wejdą w posiadanie twoich loginów i haseł do różnych serwisów, możesz mieć kłopoty. Sprawdź, jak łatwo dodatkowo się zabezpieczyć, stosując w tym celu uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (zwane także weryfikacją dwuetapową) polega na wykorzystaniu do logowania dodatkowego etapu weryfikacji użytkownika. Najczęściej jest to jednorazowy kod z wiadomości SMS lub generowane losowo hasło przez aplikację na smartfonie.

Dzięki temu, nawet jeśli oszust pozna twój login i hasło do danej usługi czy strony, nie będzie mógł się nimi zalogować, ponieważ dodatkowo konieczne będzie podanie kodu dostępnego tylko w twoim smartfonie.

Gmail i inne serwisy Google

Aby skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe w usługach Google, a więc także w poczcie Gmail, wejdź na stronę myaccount.google.com, by wyświetlić ustawienia swojego konta Google.

Obraz

Wybierz ustawienia logowania, które znajdziesz pod linkiem „Logowanie się w Google”. Po ich wyświetleniu kliknij na przycisk „Weryfikacja dwuetapowa”.[img=Google_0.5]W wyświetlonym kreatorze kliknij przycisk „Rozpocznij”, a następnie potwierdź tożsamość, logując się się do swojego konta Google.

Obraz

Wybierz z listy urządzenie przypisane do twojego konta (np. smartfon), którym chcesz potwierdzać swoje kolejne logowania, a następnie naciśnij przycisk „Wypróbuj”. Wybrane urządzenie zasygnalizuje otrzymane powiadomienie. Wyświetl je i zatwierdź przyciskiem „Tak”.

Obraz

Na ekranie komputera wyświetli się nowe okno, w którym musisz potwierdzić swój numer telefonu, by dodać zapasową opcję zabezpieczenia. Po zatwierdzeniu numeru przyciskiem „Wyślij”, otrzymasz wiadomość SMS z kodem potwierdzającym – przepisz go na ekran komputera.

Zamiast podawania numeru, możesz także „Użyć innej opcji zapasowej”, przepisując kody zabezpieczające w bezpieczne miejsce, np. do menedżera haseł lub ręcznie na kartkę.

Obraz

Weryfikacja dwuetapowa jest skonfigurowana. Od teraz przy każdym logowaniu do dowolnej usługi Google, konieczne będzie dodatkowe potwierdzenie logowania na ekranie wybranego wcześniej urządzenia. Korzystając z dalszych ustawień możesz także skonfigurować uwierzytelnianie m.in. przy pomocy aplikacji Google Authenticator.

Facebook

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku, zaloguj się do swojego konta i wejdź do ustawień. Znajdziesz je na liście opcji po kliknięciu na symbol trójkąta po prawej stronie górnego, niebieskiego paska.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po lewej stronie wybierz zakładkę „Bezpieczeństwo i logowanie”, a następnie przejdź do nagłówka „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”. Obok pozycji „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” kliknij przycisk „Edytuj”.

Obraz

Kliknij „Rozpocznij” na środku ekranu, a potem w wyświetlonym okienku wybierz metodę uwierzytelniania: wiadomość SMS lub aplikację uwierzytelniającą.

Obraz

Jeśli wybierzesz uwierzytelnianie przez SMS-a, konieczne będzie podanie numeru telefonu komórkowego, na który Facebook wyśle kod potwierdzający. Przepisz go z SMS-a na ekran komputera i zatwierdź.

Obraz

Jeżeli wybierzesz uwierzytelnianie przez aplikację, zainstaluj na smartfonie odpowiedni program, na przykład Google Authenticator, a następnie zeskanuj nim kod QR wyświetlony na komputerze. Alternatywnie możesz ręcznie przepisać wyświetlony ciąg znaków.

Obraz

Po zatwierdzeniu zmian uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest skonfigurowane. Od teraz przy logowaniu do Facebooka z nierozpoznanego komputera lub telefonu, poza hasłem konieczne będzie wprowadzanie jednorazowego kodu z SMS-a lub aplikacji na smartfonie.

Obraz

Instagram

Aby skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Instagramie, zaloguj się do swojego konta i wyświetl listę ustawień. Trafisz do niej, klikając symbol zębatki widoczny na stronie Twojego profilu.

Obraz

Na liście zobaczysz między innymi ustawienia powiadomień i autoryzowanych aplikacji. Wybierz opcję „Prywatność i bezpieczeństwo”.

Obraz

Znajdź sekcję „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe” i naciśnij link „Edytuj ustawienia uwierzytelniania dwuskładnikowego”.

Obraz

Zaznacz opcję „Użyj SMS-a”. Instagram będzie w ten sposób wysyłać do ciebie kody potwierdzające logowanie.

Obraz

W następnym kroku wprowadź swój numer telefonu komórkowego i naciśnij przycisk „Dalej”. Instagram wyśle na niego kod potwierdzający.

Obraz

Na ekranie komputera wprowadź kod, który doszedł do ciebie w SMS-ie i zatwierdź go przyciskiem „Gotowe”. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest skonfigurowane.

Obraz

Na koniec zapamiętaj kody zapasowe, które pozwolą odzyskać dostęp do konta w razie problemów.

Obraz

Twitter

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Twitterze, zaloguj się do swojego konta, a następnie przejdź do „Ustawień i prywatności”, które znajdziesz na liście po kliknięciu na swój awatar na górnym pasku.

Obraz

Odszukaj sekcję „Bezpieczeństwo” i kliknij przycisk „Ustaw weryfikację logowania”.

Obraz

Kolejne okno to podsumowanie informacji o funkcji, którą zaraz uruchomisz. Rozpocznij, naciskając przycisk „Start”.

Obraz

Następny krok to potwierdzenie swojej tożsamości. Zaloguj się swoim aktualnym hasłem do konta na Twitterze i naciśnij przycisk „Zweryfikuj”.

Obraz

W kolejnym kroku musisz wprowadzić swój numer telefonu komórkowego. Możesz także zdecydować, czy numer może posłużyć innym użytkownikom do łatwiejszego znalezienia twojego konta. Po wpisaniu numeru wybierz przycisk „Wyślij kod”.

Obraz

Twitter wyśle do ciebie SMS-a z jednorazowym kodem. Przepisz go na ekran komputera i zatwierdź.

Obraz

Konfiguracja uwierzytelniania dwuskładnikowego jest zakończona. Na tym etapie możesz jeszcze uzyskać od Twittera dodatkowy, zapasowy kod, który pozwoli w razie problemów odblokować konto.

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)