Więcej rdzeni na drodze do eksaskali! Artykuł ujawnił procesorowe plany AMD

Więcej rdzeni na drodze do eksaskali! Artykuł ujawnił procesorowe plany AMD

Więcej rdzeni na drodze do eksaskali! Artykuł ujawnił procesorowe plany AMD
03.08.2015 14:52

Dziś na rynku procesorów AMD może ocalić tylko cud. Sprzedażukładów APU w ostatnim kwartale mocno spadła, konkurowanie z corazbardziej zminiaturyzowanymi czipami Intela staje się coraztrudniejsze. Taki cud zapowiedziano podczas tegorocznego spotkaniadla inwestorów, ale w praktyce o procesorach z nowymi rdzeniami Zennie było dotąd wiadomo zbyt wiele. Przypadkowo (?) jednak kartyzostały odkryte za sprawą artykułupt. Achieving Exascale Capabilities through HeterogeneousComputing, który trafił do 99. numeru specjalistycznego żurnalaMicro IEEE i został tam odkryty przez dziennikarzy włoskiegoserwisu bitsandchips.it.

Zapowiedzianego przez AMD czipu EHP raczej nie znajdziemy wkomputerach na biurka. Ta unikatowa konstrukcja trafić ma doserwerów i klastrów obliczeniowych, przynoszący w jednym układzie32 nowe rdzenie Zen i nowy, 3072-rdzeniowy układ graficznyGreenland, wyposażony w 32 GB pamięci HBM2. Jakich rozmiarówmiałoby więc być to monstrum, jak to wszystko miałoby sięzmieścić w jednym czipie?

W artykuke można zobaczyć rozwiązanie nawiązujące do tego, coAMD pokazało w układach graficznych Fiji z pamięcią HBM. Nawarstwie krzemowego interpozera ułożone są złączone w jeden APUrdzenie GPU i CPU, a wokół nich pamięci HBM2. Wszystko to spiętema być osadzoną w interpozerze strukturą AMD Coherent Fabric,zapewniającą równoległą komunikację pomiędzy poszczególnymikomponentami.

350140117647976385

Słowo „Zen” tu nie pada, ale raczej trudno spodziewać sięwykorzystania kolejnych przeróbek Bulldozera. Z ujawnionychwcześniej danych wynika, że każdy rdzeń Zen miałby mieć 512 KBpamięci podręcznej L2, a każde cztery rdzenie współdzieliłyby 8MB pamięci L3 (tak, wynikałoby z tego, że ten nowy procesor miałbyłącznie aż 16 MB pamięci L2 i 64 MB pamięci L3). Podobnie jak wIntelach z HyperThreadingiem, każdy rdzeń przetwarzałby dwa wątki,pozwalając temu APU przetwarzać 64 wątki jednocześnie. Kontrolerpamięci to oczywiście DDR4, z aż ośmioma kanałami, oprzepustowości 256 GB/s/kanał.

Nic nie wiadomo o procesie litograficznym, w jakim EHP miałby byćwykonany, ani też sposobie połączenia ze sobą trójwymiarowychpamięci HBM z APU, można jednak podejrzewać, że będą oneprodukowane oddzielnie, w innych procesach, i dopiero na końcunakładane na wspólny interpozer. Nowy czip w produkcji nie będziewięc tani. Trzeba jednak pamiętać, że jego rywale też nie sątani – zastosowanie znajdzie przede wszystkim tam, gdzie dziśzmagają się NVIDIA (karty Tesla) z Intelem (karty Xeon Phi), wdobrze paralelizujących się obciążeniach roboczych nasuperkomputerach i stacjach roboczych. Cudo to zawitać miałoby narynku na przełomie 2016 i 2017 roku, miejmy więc nadzieję, że dotego czasu AMD zdoła ulepszyć swoje linuksowe sterowniki – wpoważnych zastosowaniach superkomputerowych Windows praktyczniebowiem nie istnieje.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)