Wielu adminów odwołanych z urlopów: Premier Szydło ogłasza alarm BRAVO-CRP

Wielu adminów odwołanych z urlopów: Premier Szydło ogłasza alarm BRAVO-CRP

Wielu adminów odwołanych z urlopów: Premier Szydło ogłasza alarm BRAVO-CRP
21.07.2016 09:40

Oto ustawa antyterrorystyczna w praktyce: decyzją p. premierBeaty Szydło od dzisiaj w polskiej cyberprzestrzeni obowiązujepodwyższony stopień alarmowy – BRAVO-CRP. Zarazem ogłoszonowprowadzenie ogólnego stopnia alarmowego ALFA. Oznacza to przedewszystkim dodatkowe obowiązki dla administratorów siecikomputerowych. Podwyższone poziomy obowiązywać będą do 1sierpnia.

Wydanie tej decyzji wiąże się bezpośrednio z rozpoczęciemŚwiatowych Dni Młodzieży. Przypomnijmy: na mocy ustawyantyterrorystycznej, Premier RP może wprowadzić jeden z czterechstopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie te mająswoje odpowiedniki w wersji dla cyberprzestrzeni, oznaczane sufiksem-CRP.

Wprowadzenie stopnia ALFA to ogólne ostrzeżenie dla organówadministracji publicznej, związane z pozyskaniem informacji omożliwości wystąpienia zdarzenia terrorystycznego o trudnym doprzewidzenia rodzaju i zakresie. Oznacza to wzmożone kontrole miejscużyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Wszelkiepodejrzane incydenty, np. pozostawione bez opieki bagaże,podejrzanie wyglądające auta, dziwnie zachowujące się osoby,muszą być zgłaszane właściwym służbom. Urzędy i instytucjemuszą też sprawdzić swoje systemy alarmowe i procedury ewakuacji.

Jego odpowiednik w sieci, ALFA-CRP to zwiększone ryzyko ataku napaństwowe i publiczne systemy teleinformatyczne. Nakłada onobowiązki takie jak poinformowanie personelu odpowiedzialnego zabezpieczeństwo systemów teleinformatycznych o koniecznościwiększej czujności, zapewnienie dostępu w trybie alarmowym tegopersonelu, sprawdzenie kanałów łączności z innymi podmiotamibiorącymi udział w reagowaniu kryzysowym, przeprowadzeniu przegląduprocedur alarmowych, sprawdzeniu aktualnego stanu bezpieczeństwa, atakże przeprowadzeniu oceny zagrożeń na bieżący poziombezpieczeństwa.

Obowiązujący obecnie stopień BRAVO-CRP nakazuje zapewnieniegotowości do niezwłocznego podejmowania działań przezadministratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji,wprowadzenie dyżurów w trybie alarmowym dla decydentów w kwestiachbezpieczeństwa, wprowadzenie wzmożonego monitorowaniabezpieczeństwa systemów teleinformatycznych wg zaleceń ABW lubinnych uprawnionych instytucji, oraz kontrolowanie dostępnościusług i nienaruszalności komunikacji elektronicznej. W praktyceoznacza to m.in. nagły koniec urlopów dla wielu administratorów –teraz będą musieli czekać na telefon z centrum reagowaniakryzysowego.

Zastanawiające jest wprowadzenie wyższego poziomu zagrożeniadla świata bitów, niż dla świata atomów. Wydawałoby się, żeŚwiatowe Dni Młodzieży to jednak lepsza okazja do atakówfizycznych: bomby, wąglik, gazy trujące, czy choćby zbrojni wsiekiery zamachowcy. Być może jednak ABW i pani Premier sąprzekonani, że hakerzy wrogich sił liczą właśnie na wzmożonezainteresowanie bezpieczeństwem fizycznym i związane z tymrozprężenie w cyberprzestrzeni, wolą więc dmuchać na zimne –tym bardziej, że poziom zabezpieczeń publicznych systemówteleinformatycznych może być takisobie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)