WinDirStat: jak znaleźć pliki zajmujące najwięcej miejsca na dysku?

WinDirStat: jak znaleźć pliki zajmujące najwięcej miejsca na dysku?

WinDirStat: jak znaleźć pliki zajmujące najwięcej miejsca na dysku?
Przemysław Kreft
28.07.2017 18:10

Intensywne korzystanie z komputera w połączeniu z niezbyt pojemnym dyskiem (dotyczy to zwłaszcza nośników SSD) oznacza częste problemy z brakiem wolnego miejsca. Można oczywiście korzystać z programów do oczyszczania dysku, jak CCleaner, ale jest to działanie doraźne i nie daje odpowiedzi na pytanie, jakie pliki zajmują najwięcej miejsca na naszym dysku.

W celu ustalenia struktury plików na dysku twardym możemy wykorzystać darmowy program WinDirStat, który jest dostępny w naszej bazie oprogramowania. Jest to niewielkie narzędzie, które pozwoli na szybką ocenę, które pliki możemy usunąć. Poniżej znajdziecie krótki poradnik, jak z niego korzystać.

Po uruchomieniu programu musimy określić, które nośniki chcemy przeskanować. Wskazujemy wybrane pozycje lub zostawiamy domyślne zaznaczenie przy polu Wszystkie dyski lokalne i klikamy na przycisk OK.

[img=windirstat1]

Rozpoczyna się skanowanie. Po jego zakończeniu otwarte zostaje główne okno WinDirStat. W górnej części okna widzimy listę dysków, którą możemy rozwijać aż do poziomu pojedynczych plików. Przy każdej pozycji widzimy dane dotyczące zajmowanego rozmiaru itp. Po prawej stronie możemy dodatkowo szybko wyróżnić pliki o określonym rozszerzeniu.

Obraz

Na dole okna wyświetlona jest z kolei mapa naszego dysku, na której widzimy strukturę plików. Już na pierwszy rzut oka możemy łatwo sprawdzić, które pliki zajmują najwięcej miejsca. Kliknięcie na jedno z kolorowych pól od razu wskazuje konkretny plik.

Obraz

Klikając na pole prawym przyciskiem możemy wykonać podstawowe operacje, jak wyświetlenie lokalizacji pliku (Eksploruj) czy skopiowanie ścieżki.

Obraz

Dodatkowo, korzystając z klawisza delete możemy usunąć wskazany plik. Domyślnie w takim przypadku wyświetlane jest ostrzeżenie, które zapobiega przypadkowemu usunięciu ważnych danych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)