WinDirStat 1.1.2.80

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz​ program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

WinDirStat to darmowa aplikacja przeznaczona do sporządzania statystyk dotyczących przestrzeni zajmowanych na dysku twardym przez konkretne lokalizacje.

Narzędzie czyta całe drzewo katalogów (co może jednak, w zależności od pojemności dysku twardego, zająć kilka minut) i reprezentuje je z użyciem interfejsu graficznego również w tej samej postaci. Dodatkowo WinDirStat posiada opcję podglądu zajmowanych przestrzeni w postaci Mapy drzewa, która pokazuje całą zawartość drzewa katalogów w prosty i zrozumiały sposób. Każdy plik jest reprezentowany przez kolorowy prostokąt, o powierzchni proporcjonalnej do rozmiaru tego pliku, a kolor prostokąta określa typ pliku, tak jak to pokazano na liście rozszerzeń plików.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Prosty interfejs, podział na rozszerzenia, polska wersja językowa
Gdy się usunie plik nie z poziomu programu, tylko ręcznie, to mapa się nie zmienia (ta wada się nie wlicza w ocenę)
ocena użytkownika
27.09.2020 14:13 • Recenzja do wersji 1.1.2.80

Dużo łatwiej nim uporządkować dysk, niż Eksploratorem plików. Program podczas skanowania przesadnie nie zabiera zasobów systemowych. Graficzna mapa jest dużo lepsza niż np. tekstowy plik. Tym programem znalazłem m.in program do aktualizowania Scratcha (dawno go odinstalowałem), który zajmował 100 MB na dysku. Polecam każdemu ten program!!!

szybkie skanowanie i przedstawianie raportu w formie tekstowej i graficznej, polska wersja językowa
zacina się przy skanowaniu, brak możliwości przeanalizowania wybranego dysku (skanuje zawsze razem z dyskiem C)
ocena użytkownika
07.07.2018 23:58 • Recenzja do wersji 1.1.2.80

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit

Testowane nośniki:
- Dysk C Hitachi (320 GB)
- Dysk zapasowy WD (80 GB)
- Pendrive San Disc Micro Cruizer (1GB)

Program Windows Directory Statistics (WinDirStat) przeznaczony jest do skanowania dysków twardych i innych nośników danych pod kątem wielkości plików i ich rodzajów, a wynik skanowania jest prezentowany w formie tekstowej i graficznej. Tyle opis programu. Po początkowych perypetiach udało mi się pobrać ten program. Po jego zainstalowaniu uruchomiłem go, aby zorientować się, które pliki zajmują najwięcej miejsca na moim komputerze. Raport jest podzielony na 3 części: górna lewa: drzewo katalogów, górna prawa: rozszerzenie, kolor i nazwa pliku i część dolna – diagram graficzny, gdzie każdy kolor odpowiada konkretnemu plikowi. Jak klikniemy dany plik z prawej strony, zostanie on zaznaczony w części dolnej.

Skanowanie dysku C zajęło 4 min 50 sek, zużycie RAM-u: 67,4 MB

Niespodzianki nie było – najwięcej miejsca zajmują mi pliki wideo: .mp4 MP4 Video (51,9 % - kolor ciemnoniebieski/fioletowy), .mts AVCHD Video (20,4 % - kolor ciemnobrzoskwiniowy), .avi Video (5,4% - kolor jasnozielony) i .mpeg Video (2,0% - kolor żółty), a poza tym: obrazy JPEG (4,2% - kolor ciemnoróżowy), pliki PDF (1,2% - kolor brzoskwiniowy), pliki tekstowe (0,7% - kolor jasnobłękitny). Mając takie rozeznanie możemy następnie zdecydować, co z tymi plikami zrobić; jeżeli są dla nas ważne – kopiujemy je na dysk zewnętrzny, jeśli nie – kasujemy.

Podsumowanie: program WinDirStat spodobał mi się, szkoda, że nie jest częścią systemu operacyjnego. Szkoda też, że jego twórca, Oliver Schneider, zarzucił jego rozwój. Program polecam każdemu. Do jego zalet zaliczam też wersje językowe, w tym polską. Natomiast wady, które wyżej wymieniłem, wynikają przypuszczalnie z tego, że program ten przestał być rozwijany w momencie, gdy na rynku królowała jeszcze Vista. Tym chyba trzeba wytłumaczyć jego niezbyt płynne działanie na Windowsie 7.