Windows 10: aktualizacja po cichu usunęła kilka aplikacji. Wśród nich Paint czy Notatnik

Windows 10: aktualizacja po cichu usunęła kilka aplikacji. Wśród nich Paint czy Notatnik
16.07.2020 14:49
Kolejny irytujący błąd w Windows 10 /fot. dobreprogramy
Kolejny irytujący błąd w Windows 10 /fot. dobreprogramy

Jak praktycznie za każdym razem, wraz z nową aktualizacją dla Windows 10, część użytkowników napotkała problemy z działaniem systemu. Tym razem pojawiły się zgłoszenia o zniknięciu kilku aplikacji. Problemy dotyczą użytkowników korzystających z wersji Windows 10 2004 (majowa).

Nowa zbiorcza aktualizacja bezpieczeństwa KB4564002 dla Windows 10 20H1 (2004) naprawiła szereg wcześniejszych problemów. W buildzie 19041.388 rozwiązano między innymi błąd w lsass.exe, który powodował wyświetlenie komunikatu "A critical system process, C:\WINDOWS\system32\lsass.exe, failed with status code c0000008. The machine must now be restarted" oraz restart komputera.

Wraz z aktualizacją KB4565503 pojawiły się nowe błędy

Część użytkowników zainstalowała już zbiorczą aktualizację KB4565503 dla Windows 10 20H1, udostępnioną w ramach Patch Tuesday. Niektórzy posiadacze tej wersji  systemu utracili kilka podstawowych aplikacji systemu. Zgłoszenia dotyczą oprogramowania Microsoftu, takiego jak Paint, Notatnik, WordPad i kilka innych. O sprawie informują między innymi redaktorzy serwisu Geeker Mag.

fot. GeekerMag
fot. GeekerMag

Aplikacje całkowicie zniknęły z systemu. Nie wiadomo dlaczego, ale nowa aktualizacja spowodowała ich odinstalowanie. Użytkownicy chcący dalej posiadać usunięte aplikacje, muszą zainstalować je ręcznie. Aby tego dokonać, należy w pasku Startu wyszukać hasło "dodaj funkcję opcjonalną" i wyszukać na liście odpowiednie programy. Firma Microsoft nie potwierdziła jeszcze tego błędu i nie znajduje się on w spisie znanych problemów.

Jak dotąd jedynym oficjalnie znanym błędem jest usterka pojawiająca się w przypadku kilku języków, takich jak japoński czy chiński. Jak czytamy na stronie nowej aktualizacji: "Podczas korzystania z niektórych aplikacji, takich jak Microsoft Excel, użytkownicy edytora Microsoft Input Method Editor (IME) dla języka chińskiego i japońskiego mogą otrzymać błąd lub aplikacja może przestać odpowiadać lub zamknąć się podczas próby przeciągnięcia za pomocą myszy."

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (225)