Windows 10 i 11 mają problem z VPN-em L2TP. Winne styczniowe łatki

Windows 10 i 11 mają problem z VPN‑em L2TP. Winne styczniowe łatki

Windows 10 ma problem po aktualizacji
Windows 10 ma problem po aktualizacji
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
14.01.2022 07:09

Windows 10 i 11 sprawiają kłopoty po instalacji styczniowych aktualizacji bezpieczeństwa. Jak zwracają uwagę kolejni użytkownicy, w tym nasi czytelnicy, po instalacji najnowszych łatek pojawia się problem z obsługą VPN z wykorzystaniem L2TP.

Microsoft jest świadomy usterki i zadeklarował, że trwają już prace nad jej rozwiązaniem. Realnie może to jednak oznaczać wydanie kolejnych łatek Windowsa najpewniej pod koniec miesiąca, a do tego czasu z problemem trzeba sobie poradzić samodzielnie. Zarówno w Windows 10, jak i 11 polecane jest wyłączenie Vendor ID po stronie serwera przez administratorów, ale jeśli w danej sytuacji nie da się tego zrobić, w praktyce pozostaje odinstalować styczniowe łatki bezpieczeństwa.

Problemy z VPN-em w Windowsie mogą być szczególnie uciążliwe w dobie pandemii, z uwagi na popularność pracy zdalnej. Na reddicie od paru dni kontynuowany jest wątek, z którego wynika, że z problemem VPN-a w Windowsie mierzy się wielu użytkowników i nie jest on ograniczony tylko do niewielkiego grona.

Winne problemów z VPN-em są łatki wydane w ramach styczniowego Patch Tuesday. W praktyce chodzi o pakiety KB5009566 (w przypadku Windowsa 11) oraz KB5009585 lub KB5009543 (zależnie od wersji Windows 10). Problem z VPN-em L2TP dotyczy także serwerowych odmian systemu.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)