Windows 10: nowy widok wiadomości i pogody niedostępny w Polsce – przynajmniej na razie

Windows 10: nowy widok wiadomości i pogody niedostępny w Polsce – przynajmniej na razie

Windows 10 dla insiderów dostał ciekawą aktualizację, fot. Oskar Ziomek
Windows 10 dla insiderów dostał ciekawą aktualizację, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
07.01.2021 11:52

Windows 10 otrzymał sporo nowych funkcji dostępnych dla testerów w ramach programu Insider. Zmiany wprowadza Build 21286 dostępny dla użytkowników na kanale Dev, ale niestety nie wszystkie są przeznaczone dla każdego. Zauważalny już na pierwszy rzut oka nowy widok na pasku zadań na tę chwilę nie jest bowiem dostępny w Polsce.

Chodzi o nowy element interfejsu nazwany w oryginale news and interests, który trafił na systemowy pasek zadań. Windows 10 będzie tu wyświetlać podsumowanie wiadomości mogących zainteresować użytkownika – nagłówki artykułów, wyniki giełdowe czy pogodę. W praktyce będzie to swego rodzaju desktopowy odpowiednik na przykład mobilnej aplikacji Google, która w ramach Discovera dostarcza artykuły i prognozę pogody.

Nowy element interfejsu Windows 10 na razie nie jest dostępny w Polsce, źródło: Microsoft.
Nowy element interfejsu Windows 10 na razie nie jest dostępny w Polsce, źródło: Microsoft.

Niestety, na tę chwilę rozwiązanie jest mało atrakcyjne dla polskiego odbiorcy, a przyczyna jest błaha – jak na razie widok news and interests będzie dostępny wyłącznie dla użytkowników z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Indii. W tym momencie Microsoft nie precyzuje czy i kiedy dostępność miałaby zostać rozszerzona na inne rynki (być może dobra okazja to wdrożenie w ramach zmian znanych jako projekt Sun Valley?).

Nowy dodatek do UI wygląda tak, jakby wracał Pasek Boczny Systemu Windows, pokazując przy okazji czym od początku powinien być Ekran Startowy. Oba podejścia się nie sprawdziły, choć potrzeba nigdy tak naprawdę nie zniknęła. Najbliższa optymalnego rozwiązania była tu Vista, funkcję niestety zaniedbano. Można mieć wątpliwości, czy nie będzie tak i tym razem.
Kamil J. Dudek

Inne zmiany w Windows 10

Oprócz nowego elementu interfejsu, do Windows 10 trafia też możliwość tworzenia puli magazynu z poziomu "nowych" ustawień pamięci wraz z opcją podstawowego zarządzania. Ponadto Microsoft wdrożył kilka nowości w narzędziu DiskUsage, opcję automatycznego uruchamiania wybranych komend Linuksa po uruchomieniu dystrybucji WSL i kilka innych zmian. O wszystkich można przeczytać na blogu Windowsa w języku angielskim.

Wszystkie opisywane nowości są oczywiście zmianami na etapie testów w programie Insider. Minie jeszcze trochę czasu, nim trafią do stabilnej wersji Windows 10 dostępnej dla każdego.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)