Windows 10 Pro for Workstations: Microsoft podbije rynek stacji roboczych?

Windows 10 Pro for Workstations: Microsoft podbije rynek stacji roboczych?

Windows 10 Pro for Workstations: Microsoft podbije rynek stacji roboczych?
11.08.2017 13:42, aktualizacja: 15.02.2018 12:00

Czerwcowe wycieki z Microsoftu zapowiadałynową wersję Windowsa, przeznaczoną specjalnie dla stacjiroboczych. Wycieki okazały się nie być wyssane z palca. Pod nazwąWindows 10 Pro for Workstations debiutuje kolejny system operacyjnyMicrosoftu, przypominając nam o latach 90, kiedy to z przydomkiem „Workstation” oferowano systemy Windows NT, jako idealne rozwiązania dla biznesu.

Dzisiaj już jednak nie o rozwiązania dla biznesu chodzi, pojęcie„stacji roboczej” najwyraźniej zmieniło swoje znaczenie.Windowsy NT ciężko było porównywać z takimisystemami jak IRIX dla stacji roboczych Silicon Graphics – to był poprostu system na firmowe biurka. Dzisiejszy Windows 10 Pro forWorkstations to zupełnie inna bestia.

Obraz

System ten wspiera nawet czterogniazdkowe płyty główne zprocesorami Xeon (lub Opteron, o EPYC-ach ani słowa) i zaadresujenawet 6 terabajtów pamięci operacyjnej. Domyślnym systemem plikówjest nowy ReFS, w którym najlepiej sformatować superszybkienieulotne pamięci NVDIMM-N. Do tego Microsoft oferuje funkcję SMBDirect, która w połączeniu z kartami sieciowymi z funkcją RemoteDMA znacząco przyspieszy wymianę danych w sieci lokalnej.

Rozwiązanie niezłe, biorąc pod uwagę, że najbliższykonkurent, Red Hat Enterprise Linux Workstation domyślnie wspieramaksymalnie dwa fizyczne procesory. Nowe, najpotężniejsze Windowsytrafią na rynek we wrześniu, wraz z aktualizacją Windows 10 FallCreators Update. Ceny póki co nie podano.

Ciekawostką może być to, że stworzona przez Microsoft „stacjarobocza” Surface Studio wygląda pod względem swoich parametrówbardzo skromnie przy profilu sprzętu przeznaczonego dla Windowsa 10Pro for Workstation. W najlepszym razie włożymy do niej Core i7,jej zintegrowana karta sieciowa nie wspiera Remote DMA. To system namaszyny takie jak np. TitanX650, stacja robocza na płycie Supermicro X10QBL-4, do którejmożemy włożyć maksymalnie 4× Intel Xeony E7-8891, 2 TB RAM,karty graficzne NVIDIA Quadro i takie tam atrakcje, by w efekcieuzyskać peceta za około 75 tysięcy dolarów.

Możemy mieć tylko nadzieję, że posiadaczom tak potężnego sprzętu z Windows 10 Pro for Workstations nie będzie dane długo czekać przed przystąpieniem do pracy, aż zakończą się te wszystkie systemowe aktualizacje, które z jakiegoś tajemniczego powodu od lat nie dają pracować użytkownikom systemów Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)