Windows 11: masz niezgodny PC i omijasz blokadę? Nie dostaniesz aktualizacji

Kadr z prezentacji Windows 11
Kadr z prezentacji Windows 11
Źródło zdjęć: © Microsoft
Oskar Ziomek

31.08.2021 06:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 ma stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe, których ignorancja nie będzie opłacalna. Microsoft potwierdził bowiem, że komputery z niezgodnymi podzespołami, w których i tak zostanie zainstalowany Windows 11, nie będą dostawać aktualizacji.

Temat wymagań sprzętowych Windowsa 11 jest gorący od wielu tygodni. Lista zgodnych procesorów, która obecnie i tak jest już dłuższa niż na początku sprawia, że wiele obecnych użytkowników Windowsa 10 rozważa instalację Windowsa 11 niezależnie od zaleceń Microsoftu, poprzez samodzielne pobranie ISO. Teraz dowiadujemy się jednak, że takie działanie nie będzie szczególnie opłacalne - Windows 11 zainstalowany w niezgodnym komputerze po prostu nie dostanie aktualizacji.

Jak podaje The Verge powołując się na informacje wprost od Microsoftu, producent nie będzie w żaden sposób blokować możliwości instalacji Windows 11 z obrazu ISO w komputerach niezgodnych z wymaganiami. Będzie natomiast blokować w nich późniejsze aktualizacje przez Windows Update, co w praktyce może oznaczać brak nowych funkcji i co ważniejsze - aktualizacji bezpieczeństwa choćby w ramach Patch Tuesday czy nowych wersji sterowników.

W praktyce można zakładać, że krytyczne łatki bezpieczeństwa i tak trafią do komputerów, jednak w tym momencie komunikat Microsoftu jest jasny: instalacja Windowsa 11 w niezgodnym sprzęcie jest po prostu nieopłacalna, bo na dłuższą metę korzystanie z niego bez aktualizacji bezpieczeństwa będzie uciążliwe.

Jak słusznie zauważa The Verge, ewentualny brak aktualizacji funkcji nie powinien być natomiast szczególnym problemem dla osób, które i tak są zainteresowane instalacją Windowsa z pliku ISO we własnym zakresie. W najgorszym wypadku, by być na bieżąco z kolejnymi wydaniami systemu, ten proces trzeba będzie powtórzyć raz lub dwa razy w roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)