Windows 98 całkiem dobrze radzi sobie w epoce Windows 10

Windows 98 całkiem dobrze radzi sobie w epoce Windows 10
Mariusz Błoński

04.03.2017 07:48, aktual.: 06.03.2017 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Używaliście Windows 98? Część z Was zapewne tak. A jeśli komuś łezka się w oku kręci na wspomnienie starych czasów, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Leciwy system operacyjny radzi sobie we współczesnym świecie. Przekonuje nas o tym użytkownik YouTube'a o pseudonimie Oldtech81, który postanowił sprawdzić, czy Windows 98 pozwoli na wykonywanie zadań, do których obecnie używa się domowych komputerów.

Oldtech81 nie ograniczył się do samego OS-u. Odpalił system na komputerze z epoki. Platformę sprzętową stanowił Compaq Armada e500. Przed dwoma dekadami był to naprawdę porządny sprzęt z Pentium III 850 MHz, 256 megabajtami RAM, 20-gigabajtowym dyskiem twardym, stacją dyskietek, napędem CD-ROM, kartą graficzną VGA i modemem. Autor testów użył KernelEX, opensource'owego oprogramowania, które umożliwiło uruchomienie na Windows 98 programów napisanych dla Windows 2000 i Windows XP.

Użycie KernelEx pozwoliło np. na zainstalowanie Thunderbirda, sprawdzenia konta na Gmailu i wysłanie maila po bezpiecznym połączeniu. Oldtech81 zainstalował też Open Office'a, edytował dokumenty, dodawał do nich grafiki, umieścił swoje pliki we współdzielonym folderze i przeglądał tabelki w arkuszu kalkulacyjnym. Możliwe było nawet zainstalowanie PDF Exchange Viewer i bezproblemowe otwieranie plików PDF.

Can you use a windows98 computer in 2017?

Przyszła pora na korzystanie ze współczesnego internetu. Jako, że Windows 98 oryginalnie współpracował co najwyżej 16-letnim IE 6, przeglądanie sieci byłoby raczej niemożliwe. Jednak dzięki KernelEx możliwe stało się zainstalowanie Opery 11. Proste witryny jak Lemon64 działały bez większych problemów. Udało się też załadować stronę główną Reddita, jednak fonty wyglądały nie tak, jak powinny. Komputer poległ jednak na próbie ładowania Facebooka, ale głównie z powodu zapełnienia całej dostępnej pamięci operacyjnej.

Nie ładowały się też witryny Gmaila i Google Drive. Udało się za to załadować YouTube'a, jednak komputer nie był w stanie poprawnie odtwarzać filmów. Oldtech81 próbował wykorzystać odtwarzacz VLC, jednak jego wysiłki spaliły na panewce. Okazało się jednak, że możliwe jest pobranie filmów z serwisu – ze względu na możliwości sprzętowe komputera trwało to dłuższą chwilę – i odtworzenie filmu z dysku twardego.

Windows 98 był systemem wielozadaniowym i nadal z wielozadaniowością daje sobie radę. Muzyka odtwarzana za pośrednictwem WinAmpa brzmiała nieźle i grała nawet w czasie edytowania dokumentu. Możliwe było też odtwarzanie DVD, ale sprzęt nie radził sobie z formatem HD.

Oldtech81 udowodnił, że połączenie Windows 98 i KernelEx pozwala na używanie starego systemu do wykonania większości zadań, jakich oczekujemy od domowych komputerów. Być może gdyby użył bardziej wydajnego komputera dałby radę skorzystać nawet z Facebooka? Znamienne jednak jest, że najbardziej wymagającymi zadaniami okazały się te, które wiążą się z Internetem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (206)