Windows Core OS może trafić na Xboxa. Microsoft ma związane z nim wielkie plany, zyskają gracze

Windows Core OS może trafić na Xboxa. Microsoft ma związane z nim wielkie plany, zyskają gracze29.01.2020 19:05
Xbox i komputerowy Windows jeszcze bliżej dzięki Windows Core OS. Jądro może trafić na konsolę
Xbox i komputerowy Windows jeszcze bliżej dzięki Windows Core OS. Jądro może trafić na konsolę

Microsoft niczego oficjalnie nie ogłosił, ale z wpisów jednego z pracowników wynika, że Windows Core OS może być w przyszłości podstawą dla kilku platform, w tym oprogramowania konsol z rodziny Xbox.

Jądro systemu Windows Core OS może być fundamentem przyszłych edycji Windowsa 10, Windows Mixed Reality i systemu Xbox. Tak przynajmniej można wyczytać w opisie stanowiska Naima Ayata z Microsoftu na LinkedIn. Jest on, jak to opisał, pracownikiem "w zespole pracującym nad Windows Core OS: fundamentem dla przyszłych edycji Windowsa 10, Windows Mixed Reality (HoloLens) i systemu Xbox."

fot. LinkedIn
fot. LinkedIn

Windows Core OS przede wszystkim w Windows 10X

Pierwszym systemem na komputery (dość specyficzne, bo dwuekranowe), który będzie korzystać z Core OS ma być Windows 10X, nad którym również pracuje wspominany Naim Ayat. Iks będzie gotowy już na start nowych komputerów, choć nie wiadomo, kiedy dokładnie OS z nowego Xboxa będzie zaopatrzony w jądro Core OS. Może od razu, a może prace nie są jeszcze na tyle bliskie końca, więc odbyłoby się to później w aktualizacji, która przebuduje system zbliżającej się konsoli. Chociaż to już mniej ważna kwestia.

Wróćmy na chwilę do Windowsa 10X. Jak zauważa mspoweruser, można na nim będzie odpalać normalne programy pisane z myślą o zwykłym Windowsie 10. Nieoficjalnie mówi się, że nowe środowisko uruchomieniowe dla gier na systemy pracujące pod Windows Core OS to GameCore. Środowisko powinno pojawić się zarówno na Xboxie, jak i Windows 10X, a później może i mocno przebudowanym tradycyjnym Windowsie 10, jeśli zostanie przeprojektowany na bazie Core OS, o ile Microsoft porzuci OneCore.

Dzięki temu przenoszenie gier pomiędzy komputerami a konsolami Microsoftu powinno być jeszcze łatwiejsze, a różne Windowsowe platformy będą jeszcze bardziej zgodne. To może skrócić czas potrzebny na tworzenie gier, bardziej zachęcić deweloperów do pracy nad tytułami komputerowo-xboxowymi i zniwelować koszty produkcji. Przy okazji może się też okazać, że Xbox zyska jeszcze więcej funkcji znanych z tradycyjnych PC. To tym bardziej prawdopodobne, jeśli weźmiemy pod wagę hipotetyczny tryb "Windows" na Xbox Series X.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)