Windows na procesorach ARM i Project EVO. Przyszły rok należy do Microsoftu

Windows na procesorach ARM i Project EVO. Przyszły rok należy do Microsoftu

Windows na procesorach ARM i Project EVO. Przyszły rok należy do Microsoftu
08.12.2016 12:56

W kwietniu tego roku Intel oficjalnie potwierdził porzucenie produkcji procesorów Broxton i SoFIA, uznając tym samym na rynku mobilnym wyższość procesorów ARM. Oznaczało to kłopoty także dla Microsoftu w związku z drastyczną redukcją liczby mobilnych urządzeń, głównie tabletów, na których zainstalować można pulpitowego Windowsa 10.

To już jednak nieaktualne. Na oficjalnym blogu Windowsa ukazał się wpis dotyczący nowego przedsięwzięcia Microsoftu, Project EVO. Dzięki niemu, w partnerstwie między innymi z Intelem i Qualcommem, Windows ma spopularyzować mieszaną rzeczywistość, o której po raz pierwszy usłyszeliśmy z ust Satyi Nadelli na krótko przed premierą Microsoft Surface Studio.

350192032159131585

Składa się na nią dostarczenie nowych sposobów korzystania z urządzeń różnych klas, oparty na uniwersalnych aplikacjach, asystentce Cortana, wirtualnej rzeczywistości, rzeczywistości rozszerzonej czy obsłudze rozdzielczości 4K i HDR. Mieszana rzeczywistość ma trafić pod strzechy i skraść serca użytkowników w przyszłym roku, wraz z premierą Creators Update.

Założenia teoretyczne (czy też marketingowe) to jedno, jednak najważniejszym aspektem Projektu EVO jest to, że Windows 10, w swoim pełnym, pulpitowym wariancie, można będzie instalować na urządzeniach z procesorami o architekturze ARM. W przyszłym roku mamy spodziewać się istnego wysypu urządzeń różnej klasy (nie tylko tabletów, ale także pecetów), w których znajdą się procesory Qualcomma, i na których preinstalowany będzie pełnowymiarowy Windows.

Windows 10 Running on a Qualcomm Snapdragon Processor

Aby uniknąć gołosłowności, Microsoft zaprezentował już nawet film, gdzie zobaczyć można, jak radzi sobie Windows 10 na urządzeniu ze Snapdragonem 820. Jak widać, żadnego problemu nie sprawia uruchomienie na takiej instalacji Photoshopa – wybór oczywiście nie jest przypadkowy, według najnowszej polityki Microsoftu, wszyscy przecież jesteśmy twórcami. Trudno nie zgodzić się z jednym z komentarzy do filmu, którego autor sugeruje, że właśnie tak powinien od początku działać Windows RT.

Ekspansja dużego Windowsa 10 na urządzenia mobilne z procesorami ARM oraz zapowiadane na przyszły rok liczne premiery pecetów lub hybryd z tymi procesorami, to rzeczywiście jedno z najważniejszych nowości dotyczących Windowsa. W ten sposób Microsoft nie tylko będzie miał okazje do wypromowania swoich uniwersalnych aplikacji, ale także dołoży cegiełkę do zacierania granic między tym, co mobilne i stacjonarne.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)