Władze przyjrzą się zakupowi patentów przez Apple i Microsoft

Władze przyjrzą się zakupowi patentów przez Apple i Microsoft

11.07.2011 11:41, aktualizacja: 11.07.2011 12:51

Amerykańskie władze zbadają niedawną transakcję przejęcia patentów Nortela. Za zakupem stoją tacy giganci jak Apple, Microsoft czy Sony.

Jak informowaliśmy na początku miesiąca, konsorcjum w skład którego wchodzą Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, RIM i Sony wykupiło patenty Nortela za niebagatelną sumę 4,5 mld dolarów. Nabyto w sumie 6 tys. patentów dotyczących przede wszystkim rozwiązań mobilnych, które mogą być wykorzystane w smartfonach czy tabletach. Dawno nie było tak dużej transakcji, w dodatku budzącej kontrowersje. Dlatego też sprawie postanowiły przyjrzeć się Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu.

Do wszczęcia badań zachęcały amerykańskich urzędników organizacje antymonopolowe takie jak na przykład American Antitrust Institute. Pojawiają się głosy, że patenty mogą być wykorzystane przeciwko firmie Google, która jest obecnie największym zagrożeniem dla Apple’a i Microsoftu na rynku urządzeń mobilnych. Zdaniem przedstawicieli Computer & Communications Industry Association w najgorszym wypadku mogłoby nawet dojść do sprzedaży części patentów „trollom patentowym”, czyli spółkom zarabiającym na pozywaniu wielkich firm do sądu.

Walka o rynek urządzeń mobilnych staje się coraz ostrzejsza. Twórcy iPhone’a czy Windows Phone 7 sięgają po coraz to nowy arsenał do walki z konkurencją. Cały czas toczy się sprawa Apple’a i Samsunga o kopiowanie rozwiązań w smartfonach, Microsoft zaś próbuje wymusić na producentach opłaty licencyjne za sprzedaż telefonów z systemem Android. W niedalekiej przyszłości zapewne możemy spodziewać się kolejnych działań mających na celu umocnienie pozycji firm na rynku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)