Właściciele nowych Audi nie będą już stali na światłach? Oto nowa funkcja „zielonej fali”

Właściciele nowych Audi nie będą już stali na światłach? Oto nowa funkcja „zielonej fali”

Audi A7.
Audi A7.
20.02.2019 10:29, aktualizacja: 20.02.2019 11:10

W czołówce producentów skomputeryzowanych samochodów znajduje się Audi. Firma, mająca siedzibę w Ingolstadt w Bawarii, oferuje m.in. nowoczesne i piękne Audi A7, komfortową limuzynę A6 i mocarnego SUV-a oznaczonego Q8. Samochody z dużym przednim grillem, na którym znajdują się cztery charakterystyczne pierścienie, dzięki nowej funkcji pozwolą na pokonanie skrzyżowań w mieście na zielonej fali.

Audi ogłosiło wprowadzenie większych możliwości systemu Traffic Light Information, który wykorzystywany jest do komunikacji z sygnalizacją świetlną. Nowa funkcja, określana przez producenta jako Green Light Optimized Speed Advisory (GLOSA), ma w założeniach pozwolić na uniknięcie stania na czerwonym świetle. Oprogramowanie Audi ma bowiem pokazywać wskazówki, dzięki którym zwiększy się szansa przejechania przez skrzyżowanie na zielonym świetle.

fot. Audi
fot. Audi

System GLOSA może dostarczyć zaleceń dotyczących prędkości, tak aby dojechać do sygnalizacji w odpowiednim czasie. Audi zaproponuje, aby zwiększyć lub zmniejszyć aktualną prędkość. Oczywiście samochód nie będzie podpowiadał, aby przekroczyć obowiązujące na danym odcinku ograniczenia, a także nie będzie informował, że warto teraz poruszać się z bardzo niską prędkością.

fot. Audi
fot. Audi

GLOSA, w celu realizacji wyznaczonego zadania, wykorzystuje informacje o bieżącym stanie sygnalizacji świetlnej oraz pobiera dane z GPS, ustalając pozycję samochodu. Funkcja dostępna jest wyłącznie w wybranych nowych modelach Audi, które zostały wyprodukowane po 2017 roku i obecnie tylko w wybranych krajach. Niestety, na liście nie znajduje się Polska.

Nie jest to pierwsze podejście firmy z Ingolstadt do komunikacji samochodów z sygnalizacjami świetlnymi. Audi w 2016 roku, we współpracy z Traffic Technology Services (TTS), uruchomiło system Traffic Light Information. Funkcja dostępna na terenie Stanów Zjednoczonych zapewnia informacje o stanie sygnalizacji świetlnej, a także pokazuje czas do zmiany światła czerwonego na zielone. Informacje wyświetlane są na wirtualnym kokpicie między zegarami, a także na wyświetlaczu HUD na przedniej szybie.

Audi zamierza w kolejnych wydaniach Traffic Light Information wprowadzić integrację z systemem start/stop i wyznaczaniem trasy w nawigacji. Celem jest zmniejszenie korków w miastach i podniesienie komfortu korzystania z nowoczesnych samochodów Audi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)