Workspace One: system nieważny, gdy każdą aplikację możesz odpalić wszędzie #vmworld

Workspace One: system nieważny, gdy każdą aplikację możesz odpalić wszędzie #vmworld

Workspace One: system nieważny, gdy każdą aplikację możesz odpalić wszędzie #vmworld
19.10.2016 15:53, aktualizacja: 20.10.2016 14:57

Kiedyś było prościej: ludzie przychodzili do pracy, dostawalisłużbowy telefon, służbowy komputer, zestaw wybranych przez firmęaplikacji, to wszystko działało w ramach ustalonej przez firmowydział IT polityki, zapewniając względną kontrolę nad obiegiemdanych i przewidywalność problemów. Dzisiaj już nie jest takdobrze (albo tak źle – zależy od perspektywy). Użytkownicywygrali. Trend BYOD (przynieś swoje urządzenie) sprawił, że wfirmach pojawiły się iPhony, iPady, MacBooki, przeróżneurządzenia z Androidem, chromebooki – sprzęt trudny do ogarnięciadla administratorów wychowanych na technologiach Microsoftu.Oczywiście pojawiły się próby ogarnięcia sytuacji. Jedną z nichjest pokazane dziś na drugim dniu konferencji VMworld oprogramowanieWorkspace One, które ma uczynić kwestię sprzętu pracownikównieistotną dla organizacji. iPad, laptop z Windowsem 10 czychromebook? Żadna różnica. Korzystajcie z czego chcecie,dostaniecie i tak to samo.

Obraz

Znający się nieco na oprogramowaniu biznesowym na pewno zauważąpodobieństwo do oferowanego przez Citriksa rozwiązania o nazwieWorkspace Cloud, ale VMware chce nas zapewnić o przewagach swojejoferty, nie tylko technicznych, ale też finansowych, podobno ma byćsporo tańsze od oferty konkurencji. W skrócie: dostajemy otóżjedną platformę, która łączy w sobie moduł zarządzaniaurządzeniami mobilnymi AirWatch, moduł zarządzania tożsamościąIdentity Manager oraz najistotniejszy z nich – Horizon Air, czyliusługa dostarczania aplikacji uruchamianych czy to w chmurach, czyna lokalnych serwerach firmowych. To wszystko oczywiście nazwirtualizowanej infrastrukturze VMware, z możliwością tworzeniatysięcy środowisk desktopowych w ciągu dosłownie minut, które sąautomatycznie zarządzane i aktualizowane.

Obraz

Po wdrożeniu w firmie Workspace One, użytkownik po prostuloguje się na swoim urządzeniu, a Identity Manager rozpoznaje go iokreśla, jaki zestaw uprawnień mu przysługuje, co może robić zaplikacjami i co najważniejsze, z danymi. Mogliśmy więc zobaczyćpodczas prezentacji, jak na iPhonie zostaje otworzony dokument zExcelem. Użytkownik może go przeglądać, może go przesłać dalejprzez zaufanego klienta poczty do innych ludzi w swojej organizacji,ale gdyby zechciał dokument wstawić do wpisu na Twitterze, to nic ztego – mikroblogowa aplikacja jest niezaufana, więc danych do niejnie przeniesie (choć oczywiście zawsze zostaje zrobienie fotkiekranu i OCR, ale o tym już podczas prezentacji nie wspomniano).

Obraz
Obraz

A co, gdy użytkownik weźmie w ręce inne urządzenie, np. tabletz Androidem? Dla systemu to żadna różnica: oprogramowanie z chmuryidzie za użytkownikiem, tak więc i tam zobaczy swój otwartyarkusz, tak samo ograniczony w uprawnieniach, jak na urządzeniach ziOS-em czy Windowsem. W ten sposób może zostać dostarczona każdaaplikacja, nie tylko prosty przecież pod tym względem Excel, alenp. skomplikowane aplikacje inżynierskie, intensywnie wykorzystującegrafikę 3D. Nowy protokół graficzny Blast Extreme, jaki pojawiłsię niedawno w Horizon Air, jest szybszy i zużywa mniejsze pasmoniż inne rozwiązania zdalnego pulpitu.

Obraz

Ciekawie wygląda też dostępny w Workspace One mechanizmAppToggle. Tutaj administrator może zbudować jeden uniwersalnywirtualny dysk, wypełniony wykorzystywanymi w firmie aplikacjami iwysłać go wszystkim swoim użytkownikom. Usługa VMware sama jednakzadba o to, by to co dostaną użytkownicy było skonfigurowane podkątem ich uprawnień – aplikacje których potrzebują i dane zktórych mogą korzystać.

Obraz

W oficjalnej nomenklaturze mówi się tu więc o zdefiniowanejprzez tożsamość przestrzeni roboczej – samoobsługowejplatformie, w której to aplikacje i dane idą za użytkownikiem, atradycyjne kwestie zarządzania środowiskiem pracy znikają. Tofantastyczna wiadomość dla Google, które oferując firmomchromebooki i inne chrome-urządzenia będzie mogło oficjalnietwierdzić, że nie trzeba płacić za Windowsa 10 – wszystko copotrzebne bez problemu uruchomimy w ramach takiego inteligentnegozdalnego pulpitu.

Obraz

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)