Xbox Series X|S to bestia do emulacji. Odpali wiele retro-konsol

fot. Modern Vintage Gamer/YouTube
fot. Modern Vintage Gamer/YouTube

24.11.2020 09:25, aktual.: 02.12.2020 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konsole Xbox One przez to, że korzystały z części aplikacji ze sklepu Microsoft Store, oferowały bardzo wiele możliwości - od używania programów do wypakowywania plików czy pobierania torrentów po kombajny multimedialne, jak Kodi.

Można było również na nich korzystać do pewnego czasu z emulatorów, co Microsoft potem ukrócił. Został jednak jeden sposób, aby z nich skorzystać - i nadal działa na Xbox Series X|S.

Xbox Series X|S: RetroArch pozwala emulować dawne konsole

Wszystko, czego trzeba, aby cieszyć się retro-grami na Xbox Series X|S to tak naprawdę włączenie trybu deweloperskiego. Może to zrobić każdy - wystarczy jedynie uiścić jednorazową opłatę aktywacyjną w wysokości 59 złotych i voila, nasza konsola ma odblokowany tryb deweloperski.

The $299 XBOX Series S is an Emulation Beast | MVG

Będąc w nim nie można uruchamiać regularnych aplikacji i gier ze sklepu Microsoft. W każdej chwili można jednak przełączyć się między trybem "regularnym" i "deweloperskim" - po prostu uniedogodnienie jest takie, że nie możemy mieć ich obydwu w tym samym czasie.

Do emulacji starszych konsol i komputerów potrzebny będzie znany i lubiany RetroArch w wersji UWP. Aby go pobrać, należy podejrzeć adres IP konsoli do zdalnego dostępu (tzw. remote access) - jest on widoczny w ustawieniach konsoli.

Następnie z poziomu PC-ta, należy użyć tego adresu IP, aby wejść w portal do zarządzania Xboksem i stamtąd pobrać program.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

fot. Modern Vintage Gamer/YouTube

Potem wystarczy już tylko dokonać stosownych ustawień w obrębie aplikacji RetroArch - i można grać. Kanał Modern Vintage Gamer z powodzeniem był w stanie odpalić szereg gier na GameCube, w tym "Luigi's Mansion" czy "The Legend of Zelda: Wind Waker", a także Dreamcast, Wii, Nintendo 64 i PlayStation 1 oraz PSP.

Gry na GameCube cierpiały na okazjonalne mikro-zacięcia, a dysk SSD nie jest zbytnio wykorzystywany, ale generalnie - działa to dobrze. I można odpalać gry z zewnętrznego dysku USB. Dreamcast i Wii działały natomiast fantastycznie, podobnie z PS1 i PSP, a Nintendo 64 - generalnie dobrze, ale czasami z drobnymi problemami.

RetroArch wkrótce ma dodać pełnoprawną emulację PS2 (dotychczasowa jest niestabilna), więc tym bardziej aplikacja ta, a tym samym - konsole Xbox Series X|S mogą stać się jeszcze bardziej wartościowe dla maniaków emulacji.

Zdaniem ekspertów, dzięki wprowadzeniu trybu deweloperskiego w każdej konsoli Xbox One / Xbox Series pasjonaci nie czują potrzeby hakowania konsoli (która swoją drogą jest niemożliwa do zhakowania, póki co), bo mogą tworzyć swoje homebrew i korzystać z niego w trybie deweloperskim.

RetroArch na Windowsa i macOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)