XFMEXPRESS. Nowy standard SSD od Toshiba Memory

XFMEXPRESS. Nowy standard SSD od Toshiba Memory

XFMEXPRESS od Toshiba Memory. Nowy standard wymiennej pamięci NAND flash (foto: Toshiba Memory)
XFMEXPRESS od Toshiba Memory. Nowy standard wymiennej pamięci NAND flash (foto: Toshiba Memory)
07.08.2019 22:31

Toshiba Memory (która niedługo zmienia nazwę na Kioxia) przedstawiła standard pamięci XFMEXPRESS, czyli SSD NVMe, ale wielkości typowej karty pamięci.

We współczesnych czasach pamięci PC mają głównie format 3,5”, mniejszy 2,5”, a nawet mamy niewielkie SSD M.2. Już ostatni typ jest wyjątkowo mały, ale z miniaturyzacją można posunąć się jeszcze dalej. XFMEXPRESS od Japończyków łączy dobre cechy wlutowanych niewymiennych pamięci SSD, które są wyjątkowo kompaktowe (M.2 są zauważalnie większe) i wymienność standardowych nośników półprzewodnikowych (w końcu mowa o czymś w rodzaju karty pamięci w slocie).

350266437165934529

Podczas Flash Memory Summit ogłoszono standard XFMEXPRESS, który pracuje w oparciu o PCI-Express 3.0/4.0 x2/x4 i wykorzystuje NVMe. W takim razie mamy takie same teoretyczne możliwości, jak przy najnowszych i najwydajniejszych dyskach SSD M.2 PCIe NVMe. Więc potencjalnie będzie bardzo szybko, mimo naprawdę małych wymiarów (18 x 14 x 2,2 milimetra).

SSD jak stara karta SIM

Ciekawie prezentuje się forma montażu. Nie ma nic wspólnego z M.2. Nie wsuwamy nośnika w złącze i nie dokręcamy śrubki. To coś podobnego do starego montażu kart SIM czy kart microSD w niezbyt świeżych telefonach (ewentualnie w obecnych modelach, ale o mocno klasycznej konstrukcji). Nośniki XFMEXPRESS wsuwa się w metalową ramkę i dociska do gniazda, później przesuwa zabezpieczenie.

Kwestią otwartą zostaje cena i chęć różnych koncernów do wdrażania tego nowatorskiego rozwiązania. Ma niewątpliwie plus w kwestii miniaturyzacji, ale od razu nasuwa się pytanie o odprowadzanie ciepła. Czy tak małe rozmiary zagwarantują realne wysokie prędkości i brak nadmiernego nagrzewania się SSD typu XFMEXPRESS? Już teraz wiele dysków M.2 2280 ma problemy termiczne.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)