YouTube w 4K jednak bez opłat. Przynajmniej na razie

YouTube w 4K jednak bez opłat. Przynajmniej na razie

Aplikacja YouTube w smartfonie
Aplikacja YouTube w smartfonie
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek
18.10.2022 13:21, aktualizacja: 18.10.2022 13:38

YouTube wycofał się z kontrowersyjnego oferowania jakości 4K wyłącznie użytkownikom z pakietem Premium. Temat pozostaje jednak nie do końca rozwiązany, bo firma nie podaje, jakie wyciągnęła wnioski i czy w przyszłości takie rozwiązanie nie pojawi się na YouTubie na stałe.

Jakość 4K ograniczona tylko do YouTube'a Premium stała się faktem na początku bieżącego miesiąca. Niektórzy użytkownicy raportowali, że rozdzielczość 2160p jest w ich przypadku oznaczona jako zarezerwowana dla płatnego planu. Równolegle w sieci pojawiła się masa komentarzy niemal wyłącznie krytykujących ten pomysł. Dodatkowym problemem był bowiem fakt, że testy ograniczonej dostępności 4K rozpoczęły się tuż po absurdalnej liczbie reklam, do obejrzenia których zostali niektórzy zmuszeni.

W kontekście YouTube'a można dyskutować, czy jakość 4K jest niezbędna (nawet w przypadku telewizorów) do cieszenia się z treści, jakie zamieszczane są w serwisie. Trudno też uzasadnić zakup Premium tylko z powodu rozdzielczości 2160p, zwłaszcza, że pośrednia na drodze z FullHD do 4K rozdzielczość 1440p wciąż pozostawała dostępna bez opłat, przynajmniej w trakcie opisywanych testów. YouTube Premium oferuje jednak oczywiście także inne korzyści, z brakiem reklam na czele.

Jak podał serwis 9to5Google, wychwytując oficjalny wpis YouTube'a na Twitterze w odpowiedzi na pretensje jednego z użytkowników, eksperyment ograniczonego oferowania 4K został zakończony. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, jakie wyciągnięto z tego wnioski i czy w przyszłości takie rozwiązanie nie zostanie wdrożone na stałe. W tym momencie pozostaje więc cieszyć się, że rozdzielczość 4K jest teraz dostępna dla każdego bez konieczności subskrybowania YouTube Premium.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)