Zainfekowane aplikacje znów atakują Androida

Zainfekowane aplikacje znów atakują Androida

02.03.2011 15:13

Aż 21 aplikacji zawierających niebezpieczne oprogramowanie znalazło się w e-sklepie Android Market. Mogły zainfekować około 50 tys. smartfonów z systemem firmy Google.

Wiadomość podał serwis Android Police. Okazuje się, że 21 aplikacji, które zostały dopuszczone do Android Marketu, zainfekowanych było niebezpiecznym trojanem. Google zaraz po zgłoszeniu sprawy usunął programy z e-sklepu, zostały one jednak w międzyczasie pobrane około 50 tys. razy. Zainfekowane aplikacje automatycznie rootują telefon, korzystając z narzędzia rageagainstthecage. Ponadto mogą pobierać i wykonywać dowolny kod bez wiedzy użytkownika, a także wykradać prywatne dane właściciela smartfona.

Cyberprzestępcy wykorzystują największą słabość Android Marketu - otwartość. W porównaniu z konkurencją jak App Store czy Windows Phone Marketplace, e-sklep Google’a jest bardzo liberalny wobec deweloperów. Pozwala to na udostępnianie szerszej palety aplikacji, ale jak widzimy na ostatnich przykładach, może też być wykorzystywane do nielegalnych celów.

O pojawieniu się innego trojana informuje z kolei firma Symantec. Aplikacja o nazwie Android.Pjapps ma za cel stworzenie botneta przy wykorzystaniu smartfonów z Androidem. Po zainstalowaniu wysyła wiadomości SMS, a także wykonuje połączenia bez wiedzy użytkownika. Trojan trafił do niektórych e-sklepów z aplikacjami dla Androida. Jak informuje Symantec, można natknąć się na niego na przykład w programie Steamy Window. Problemy z zainfekowanymi aplikacjami spoza Android Market mieli również użytkownicy Androida w Chinach.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)