Zaktualizowany Android nie musi być aktualny, producenci oszukują na łatkach

Zaktualizowany Android nie musi być aktualny, producenci oszukują na łatkach

Zaktualizowany Android nie musi być aktualny, producenci oszukują na łatkach
Oskar Ziomek
13.04.2018 14:52

Dwa dni temu informowaliśmy o najnowszych zmianach w repozytorium Android Open Source Project, które wskazywać mogą na nadchodzącą nową metodę dostarczania aktualizacji bezpieczeństwa. Tymczasem okazuje się, że zaktualizowany smartfon z Androidem wcale nie musi być odporny w takim stopniu, jaki powinna zapewniać to dana łatka bezpieczeństwa. Badania wskazują na to, że większości telefonów brakuje co najmniej jednej istotnej łatki – mimo, iż system informuje, że zainstalowane zostały wszystkie.

Jak donosi Android Police powołując się na badania Security Research Labs, gdzie przyjrzano się aktualizacjom bezpieczeństwa 1200 smartfonów różnych producentów, w większości dopatrzono się istotnych braków. W wielu przypadkach system Android informuje użytkownika o zainstalowanych łatkach bezpieczeństwa, które w rzeczywistości się w urządzeniu nie znajdują.

Co więcej, mówi się również o celowym oszukiwaniu przez producentów, którzy mają jedynie sztucznie zmieniać datę ostatniej aktualizacji widoczną w informacjach o systemie (mimo, iż w rzeczywistości nic nowego nie było instalowane). Z badań wynika, iż najgorzej pod tym względem wypadają smartfony marki ZTE oraz TCL, w których brakuje co najmniej czterech łatek.

Informacje o oprogramowaniu w LG G6.
Informacje o oprogramowaniu w LG G6.

Dalej plasuje się HTC, Huawei, LG i Motorola z wynikiem od trzech do czterech brakujących łatek. Od jednej do trzech aktualizacji brakuje w Xiaomi, OnePlusach oraz Nokiach. Wyżej znajduje się Sony, Samsung oraz Wiko – tutaj niektóre modele podają poprawne informacje, innym brakuje co najwyżej jednej aktualizacji. Nie powinno zaskakiwać, że właściwe informacje o łatkach wyświetlają w każdym przypadku jedynie smartfony z serii Pixel.

Co ciekawe, choć przyczyny dla których w smartfonach może brakować niektórych łatek nie są jednoznaczne, wiele wskazuje na powiązanie z rodzajem wykorzystywanego w urządzeniach procesora. Jak się bowiem okazuje, w sprzętach wyposażonych w układy MediaTeka brakuje średnio aż 10 łatek, natomiast w urządzeniach bazujących na Snapdragonach oraz procesorach Samsung Exynos, średnio mniej niż jednej.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)