Zapowiada się kompromitacja: Instagram będzie tłumaczył opisy zdjęć

Strona głównaZapowiada się kompromitacja: Instagram będzie tłumaczył opisy zdjęć
23.06.2016 14:01
Zapowiada się kompromitacja: Instagram będzie tłumaczył opisy zdjęć
bDYBGhiu

Wydawać by się mogło, że rosnący odsetek osób dobrze radzących sobie, przynajmniej pasywnie, z angielskim, nie zachęca dużych serwisów do inwestowania w implementację maszynowych tłumaczy. Ale może być to złudne, gdyż zapowiedź takich nowości opublikowano właśnie na oficjalnym koncie Instagramu.

bDYBGhhN

Oczywiście jest to przede wszystkim konsekwencją tego, że funkcję automatycznego maszynowego tłumaczenia tekstu we wpisach oferuje Facebook, który od zakupu 2012 stanowi dla Instagramu firmę-matkę. W głównym serwisie Marka Zuckerberga funkcja automatycznego tłumaczenia oferowana jest już od dawna. I nie można powiedzieć, aby cieszyła się, czy to szczególną skutecznością, czy popularnością.

350179002906076617

Instagram będzie oferował tłumaczenie każdego opisu zdjęcia opublikowanego w języku innym, niż ten z którego korzysta użytkownik. Oznacza to, że w przypadku języków nieco bardziej egzotycznych, niż angielski czy niemiecki, algorytmy będą korzystać z języków-pośredników (na przykład brak pary polsko-japońskiej poskutkuje utworzeniem trójki polski-angielski-japoński), co, delikatnie mówiąc, nie sprzyja jakości tłumaczeń.

bDYBGhhP

Decyzja taka jest dość ciekawa także ze względu na fakt, że przecież Instagram stoi zdjęciami. Ich opisy stanowią natomiast hasztagi, które najczęściej są formułowane po angielsku i stanowią kontekstowy i niezwykle trudny do przetłumaczenia materiał. Istnieje więc możliwość, że nowa, nie tak znów potrzebna funkcja, stanie się szybko obiektem żartów.

Udostępnij:
bDYBGhiL