Zarabiają nawet 30 tysięcy złotych, a nadal rezygnują z pracy

Zarabiają nawet 30 tysięcy złotych, a nadal rezygnują z pracy

Praca marzeń? Wygląda na to, że jednak nie
Praca marzeń? Wygląda na to, że jednak nie
Źródło zdjęć: © GETTY | Just_Super
Karolina Kowasz
11.04.2022 19:40, aktualizacja: 12.04.2022 07:08

Wypalenie zawodowe dotyczy sporej części osób zatrudnionych w branży IT. Ostatnie doniesienia wskazują, że wysokie wypłaty nie kompensują nadmiaru obowiązków, jakie najczęściej spływają na najbardziej doświadczonych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Bitdefender postanowił pochylić się nad raportem State of Pentesting 2022 opublikowanym przez Cobalt. Wyniki, jakie zostały w nim przedstawione, pokazują dosyć przykry obraz branży, wskazujący na ciągłe przepracowanie i wypalenie zawodowe osób działających w IT.

Brzydka rzeczywistość

Chociaż bycie specjalistą z dziedziny cyberbezpieczeństwa może wydawać się wymarzoną pracą, łączącą się ze sporą pensją, zawód ten obarczony jest sporym ryzykiem wypalenia. Ankieta przeprowadzona przez Cobalt wśród 602 pracowników ds. bezpieczeństwa nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Aż 54 proc. ankietowanych stwierdziło, że zamierza zrezygnować z pracy ze względu na przytłaczającą ich ilość obowiązków i niedoborów pracowników.

Dodatkowo 45 proc. respondentów zadeklarowało, że w firmach, w których pracują, brakuje pracowników. Najbardziej przytłaczające jest jednak stwierdzenie aż 90 proc. osób, które zgodnie stwierdziły, że nadmiar obowiązków prowadzi do wypalenia zawodowego, a aż 94 proc. dodało, że niedobór pracowników źle wpływa na pracę działu.

Zdaniem ankietowanych, sytuacja raczej nie ulegnie poprawie - 11 proc. nie wierzy, że w najbliższej przyszłości ulegnie ona poprawie. Nie oznacza to jednak, że pracownicy nie próbują, nawet na własną rękę, szukać rozwiązania zaistniałych problemów. Potwierdza to 38 proc. respondentów, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy bezskutecznie starali sobie poradzić z zaistniałą sytuacją.

Źrodła problemu

Zapytani o źródła problemu eksperci nie mają problemów z ich wymienieniem. Mariusz Politowicz z Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce, wskazuje, że jest to szczególnie stresująca praca. Zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy nastąpiło nasilenie cyberataków, osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem, stały się wyjątkowo narażone na duży stres, szczególnie jeśli ich firmy nie dostarczają im wystarczających zasobów pozwalających odnieść sukces w walce z hakerami.

Cobalt uważa, że deficyt specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa negatywnie wpływa na wiele obszarów działalności przedsiębiorstwa. Jeżeli zaś brać pod uwagę, że jeszcze na początku roku Check Point Research wskazywało, iż brakuje ekspertów zajmujących się tą tematyką, można założyć, że sytuacja w najbliższych miesiącach będzie się pogarszać.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)