Zarobki juniora w IT. Wypłata dobra, ale coraz trudniej o pracę

Praca z domu to jedna z zalet IT
Praca z domu to jedna z zalet IT
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Nedopekin Yuriy

15.06.2023 07:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarobki w IT to zdecydowanie jeden z czynników, które zachęcają do spróbowania swoich sił w tej branży. Najnowszy raport o zarobków pokazuje, że zarabia się coraz lepiej, ale coraz trudniej jest zacząć. Wynika to ze spadku liczby ofert na stanowiska juniorskie.

IT jest branżą, która ma wiele atutów, ale jednym z tych, które dla wielu osób są kluczowe, są zarobki. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs wynika, że w branży rośnie mediana zarobków, ale coraz trudniej "wskoczyć do pociągu". Spada bowiem liczba ofert pracy na stanowiska juniorskie.

Z danych No Fluff Jobs wynika, że obecnie oferty na stanowiska juniorskie stanowią 6,9 proc. publikowanych ogłoszeń. W 2022 r. odsetek ten był ponad dwukrotnie wyższy i wynosił blisko 15,4 proc. Trudno też o staż w branży. Tego rodzaju ogłoszenia stanowią tylko 1,6 proc. wszystkich ogłoszeń, ale 96 proc. z nich to oferty płatne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Choć ofert pracy na stanowiska juniorskie jest coraz mniej, to spadają przy tym też wymagania pracodawców. W latach 2020-2021 liczba wymagań w ofertach, które określano jako niezbędne, wynosiła średnio 6,09 i 6,63. W 2022 wartość ta spadła do 5,73, a w 2023 r. wynosi już tylko 3,75.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs twierdzi, że firmy w IT wolą zatrudniać osoby samodzielne z dłuższym stażem. Jego zdaniem seniorzy wciąż otrzymują wiele zapytań od rekruterów. Bujok zauważa też, że dodatkowym problemem dla juniorów może być rozwój narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, które potrafią wykonywać zadania, które do niedawna były zlecane juniorom.

Zarobki juniorów w IT. Mediana coraz wyższa

Mediana dolnych i górnych widełek dla juniora rośnie. Na umowie o pracę wynosi ona 6-9 tys. zł brutto, a przy współpracy B2B 7-11,2 tys. zł netto (+VAT). W stosunku do ubiegłego roku jest to wzrost odpowiednio o 250-500 i 280-1200 zł.

Na najlepsze zarobki w IT może liczyć zatrudniony w kategorii DevOps (10-15 tys. zł netto + VAT na B2B i 7-10 tys. zł brutto na umowie o pracę), Big Data (9-13,4 tys. zł netto + VAT na B@B i 7-10 tys. zł brutto na umowie o pracę) i Embedded (7,1-10,8 tys. zł neto + VAT na B2B i 5,5-8tys. zł brutto na umowie o pracę).

Warte odnotowania są też zmiany w umowach, które są podpisywane juniorom w IT. Blisko 75 proc. ogłoszeń publikowanych w serwisie No Fluff Jobs oferuje B2B jako formę zatrudnienia, ale w 57 proc. przypadków oferuje się umowę o pracę. Dla porównania w 2020 r. oferty takie stanowiły 48 proc.

Praca hybrydowa zamiast zdalnej

Branża IT odchodzi od pracy zdalnej na rzecz pracy stacjonarnej lub hybrydowej. Juniorzy mogą liczyć na pracę z domu w 35 proc. ogłoszeń. W zeszłym roku takich ofert było więcej, bo aż 45 proc. Obecnie pracodawcy częściej stawiają na oferty pracy hybrydowej. Taką formę pracy oferuje się w 22 proc. ogłoszeń, rok temu oferty takie stanowiły 12 proc. całości.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)