Zbliża się kres pożyczek na wyłudzone dane. PESEL będzie można zastrzec w centralnej bazie

Zbliża się kres pożyczek na wyłudzone dane. PESEL będzie można zastrzec w centralnej bazie

Wzięcie pożyczek na wyłudzone dane już niedługo stanie się trudniejsze
Wzięcie pożyczek na wyłudzone dane już niedługo stanie się trudniejsze
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Karolina Modzelewska
11.07.2022 21:42

Już niedługo wzięcie pożyczki na wykradzione dane stanie się znacznie trudniejsze. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, powstanie centralna baza, która pozwoli Polakom na darmowe zastrzeżenie numeru PESEL. Każdy z nas będzie mógł to zrobić w dowolnym momencie.

Lista oszustw ukierunkowanych na wyłudzenie wrażliwych danych, w tym numeru PESEL, stale rośnie. Niejednokrotnie informowaliśmy o kampaniach phishingowych, których finałem dla wielu osób była utrata oszczędności życia lub konieczność tłumaczenia się z zaciągnięcia nigdy niewidzianej na oczy pożyczki. Dodatkowo nasze dane mogą dostać się w niepowołane ręce za sprawą ataków hakerskich na bazy danych, o czym często dowiadujemy się dopiero po jakimś czasie.

Baza danych pomoże chronić nasze numery PESEL

Dziennik Gazeta Prawna donosi, że już niedługo wiele w tej kwestii może się zmienić. DGZ nieoficjalnie dowiedział się, że "rząd rozpoczął prace koncepcyjne nad stworzeniem państwowej bazy, w której każdy będzie mógł za darmo zastrzec swe dane". Na razie nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądała taka baza i powiązany z nią serwis. Według DGZ najprawdopodobniej będzie działała w domenie gov.pl i każdy Polak o dowolnej porze będzie mógł zastrzec w niej swój numer PESEL. Co więcej, firmy telekomunikacyjne oraz instytucje finansowe każdorazowo przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzić, czy podawane przez klienta dane nie zostały zastrzeżone w bazie.

Rozwiązanie wydaje się bardzo obiecujące. Nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie zostanie wcielone w życie, ale spodziewać się można, że w pewnym stopniu zwiększy bezpieczeństwo Polaków i utrudni oszustom działanie na tak dużą skalę, jak obecnie. Każdego dnia obserwujemy nowe oszustwa SMS-owe, internetowe i inne próby kradzieży danych. Czasami nawet mając o nich dość dużą wiedzę, ciężko się przed nimi ustrzec. Zwłaszcza że cyberprzestępcy posługują się coraz bardziej wyrafinowanymi metodami.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)