Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

WP7 RAGE!

Zacząłem od tego humorytycznego obrazka ale mniej więcej tak wyglądają ostatnie dyskusje pod newsami.

Małe intro ode mnie:
- jestem programistą
- posiadam WP7 w postaci HTC Mozart 7
- mam dostęp do Marketplace oraz Xbox Live

Niestety w wiekszości przypadków ludzie wytykają błedy WP7 cytując wpisy z internetu lub zasłyszane opinie. Oczywiście innym przypadkiem są fanboye Apple oraz Google ale to już bardziej sprawa przekonań, wiary oraz religii :) (przyznam, że jestem fanboyem M$ ale ze sporą dozą zdrowego podejścia ;) )

Po artykułach zebrałem nastepujące bolączki dotyczące WP7:
1. Brak mozliwości instalacji aplikacji spoza sklepu
2. Spore opłaty licencyjne za możliwość publikowania aplikacji
3. Zablokowanie ChevronWP7
4. Ograniczenia dotyczące telefonów z systemem M$
5. Dziurawy i kiepski system operacyjny
6. Niemodyfikowalny i kiepski interfejs użytkownika

To były takie ogólne bolączki, znalazłem też o wiele bardziej precyzyjne:
7. Brak multitaskingu
8. Brak managera plików
9. Brak wsparcia starszych aplikacji
10. Brak wsparcia w VS2008
11. Brak wsparcia dla WM6 i starszych w VS2010
12. XNA
13. Brak wsparcia dla kodu natywnego

Zanim wypowiem się odnośnie tych punktów należałoby dodać, że pierwszym problemem z jakim ja się napotkałem z WP7 to brak dostępu do Marketplace oraz Xbox Live. Obdzwoniłem i HTC i M$ - wszyscy kazali czekać na aktualizację Mango, która odpali te usługi w Polsce. Były sposoby aby to zrobić niezbyt legalnie ale nie po to kupowałem ten telefon za spore pieniądze aby go hakować. Rozwiązanie było całkiem proste. Wystarczyło założyć nowy profil Windows Live i podać się w nim np. za obywatela Wielkiej Brytanii. Działa nawet kupowanie aplikacji. Przyznam, że zajęło mi to prawie tydzień i kilka resetów telefonu do domyślnych ustawień firmowych. Rzecz cudowna, która wprawila mnie w zachwyt to to, że kontakty zapisywane w usłudze Live można wyeksportować do pliku CSV - raj dla programistów.

A teraz do meritum.

1. Marketplace

Przyjęło się, że aplikacje i te darmowe i te płatne mają być w 100% bezpieczne dla telefonu, dedykowane pod niego. Zycie oczywiście pisze własne scenariusze i nawet bardzo restrykcyjna polityka Apple dopuściła kilka szkodliwych aplikacji, na szczęście Apple szybko się zorientowało i je usunęło. Co prawda nie miałem tu chwalić konkurenta M$ ale tu trzeba przyznać spory plus dla nich, w Marketplace chyba jeszcze nei było podobnej sytuacji ale to chyba raczej kwestia czasu myślę, pewnych rzeczy ciężko jest uniknąć.

2. 99 USD

No to boli... Mnie osobiście też. Chociaż jakby spojrzeć na to z innej strony to jeśli opublikuję dobrą aplikację za 1 USD to po 100 pobraniach mam 1 USD do przodu :) Jest to oferta skierowana do programistów, a nie zwykłych użytkowników, więc raczej tłumy nie powinny z tego powodu płakać.

3. ChevronWP7

Nie było wielkich rozpraw sądowych jak u konkurencji, nie było groźnych słów. Ekipa ChevronWP7 dogadała się z M$ i napisała wyraźnie, że usuwając aplikację ze swojej strony nie zaprzestają projektu ale zmieniają jego wytyczne. Zresztą od samego początku miała to być furtka dla aplikacji homebrew, a nie do łamania telefonu dla samego faktu łamania. Na chwilę obecną wygląda to tak, że aby wypuścić aplikację do Marketplace muszę wpłacić 99 USD, a aby ją przetestować u siebie, wystarczy 9 USD za ChevronWP7. Moim zdaniem to nei jest wcale zła opcja, biorąc pod uwagę, że wszystko odbywa się legalnie i pod patronatem M$, bez obawy o zablokowanie telefonu. Zaznaczam słowo LEGALNOŚĆ bo jako programista popieram docenianie czyjejś pracy.

4. Ograniczenia sprzętowe

Mamy zasadniczo dwa podejścia:
- Apple - jeden system - jeden model telefonu
- Google - jeden (?) system - wiele modeli telefonu
Niby te drugie podejście jest lepsze ale skutkuje wieloma odmianami systemu operacyjnego, nieprzenoszalnościa plikacji, problemami z update'ami (dwa ostatnei fakty zacytowałem, nie spotkalem się z tym osobiście), z kolei Apple trzyma wszystko twardą ręką i pomimo cichych protestów jakoś na tym dobrze wychodzi.
Gdzies pośrodku pomiędzy tymi rozwiązaniami plasuje się WP7 ograniczając producentów do 3ech przycisków o konkretnych zastosowaniach (opcjonalnie pełna wysuwana klawiatura QWERTY, przycisk aparatu oraz głośności), minimalnymi wymaganiami odnośnie procesora, karty graficznej oraz RAMu i kilku rozdzielczości ekranu. Efekt? Poki co nie ma problemu aby gry nie działały na którymś telefonie WP7. Na razie nie dziala mi tylko aplikacja "latarka" (co ciekawe od HTC) ale to chyba z konstrukcji lampy błyskowej wynika i to ewidentnie problem HTC, a nie M$

5. Windows Phone 7

Windows jest dziurawy, kiepski i najgorsze zło tego świata. Słowa jak mantra powtarzane przez ludzi, którzy sami i tak wykorzystują platformę Windows. Nie znam niezawieszalnego i zupełnie kuloodpornego systemu. Nawet C64 trzeba było czasem zresetować, a Pegasus nie zawsze poprawnie wgrywał cartrige. M$ od zawsze wydaje poprawki, ServicePack'i (poprawki do poprawek też) aby system działał lepiej, owszem można wyjść z założenia, że lepiej przysiąść nad systemem dłużej i wypuścić go lepiej dopracowanym ale:
- rynkiem rządzą się swoje prawa, jak coś za długo nie jest wydawane staje się nierentowne i projekt jest zatrzymywany
- nikt tak nie wykrywa błędów w systemie/aplikacjach jak użyszkodnicy, więc najlepiej im dac w łapki - niech się bawią

Zachwycił mnie pewien komentarz, który muszę przytoczyć :)

"Co to jest "udanego systemu?" i jakich cech brakuje WP7 do miana wg. CIEBIE: udanego systemu?"
Wszystkiego. Od ciekawego i modyfikowalnego interface'u zaczynając.

Więc udany i ciekawy system to głównie wodotryski :)

6. Metro

Powyższy cytat ładnie pozwala przejśc do nowego interfejsu Metro. Jest... przede wszystkim inny. Dla mnie przejście na iOS/Android gdzie były na kilku "pulpitach" aplikacje było rewolucją ale niekoneicznie mi się podobało, było trochę... bałaganiarskie, zwłaszcza jak sie mialo zainstalowane sporo aplikacji. Metro to całkiem ciekawie kategoryzuje. Przyznam, że wciaż się sowajam z "kafelkami" ale czy bedzie to faktycznie hit na jaki lansuje go M$ to się jeszcze okażę. Parę słów odnośnie "smutnych zielonych kafelków". Zielone sa bo to jest domyślny styl telefonu HTC, można go zmienić, poza tym sporo kafelków nie jest zielona, ma tekstury, więc to nie wina M$, tylko programistów, którzy o to nie zadbali. Same kafelki można aranżować itp. Jeśli potraktować główny ekran jak menu Start w Windows to praca staje sie łatwiejsza, mozna tez przypinac wybrane kontakty do niego. Faktyczną bolączką jest to, że przy sporej ilości aplikacji tzw. "drugi ekran" staje się dosyć długi i nie można przypiąć do kafelków opcji zakopanych w ustawieniach np. do szybkiej zmiany wł/wył 3g (przydatne w trasie, gdzie zasięg skacze.).

A teraz dla bardziej dociekliwych

7. Multitasking

Miałem do niedawna telefon BlackBerry 8520. Z aplikacji mozna było wyjść na 2 sposby. Jeden z nich zamykał aplikację, drugi pozostawiał ją w systemie "na pełnych obrotach". Efekt? Koszmarne zużycie baterii. Ratunek? Zabijanie w jakimś process managerze (wszystkie płatne) lub korzystanie ze swoistego ALT+Tab w wydaniu BB (nie zawsze dzialało.).
Posiadam Samusnga Omnia z WM 6.5, gdzie jest normalny menadżer zadań jak w desktopowym windowsie ale ten telefon to bardziej PocketPC niż telefon.
Co się dzieje w WP7? Aplikacja zostaje "zamrożona" po przejściu do innej aplikacji. Ma to ogromny sens, bo po co ma mi działac w tle AngryBirds, skoro teraz przeglądam pocztę czy dzwonię. Do "zamrożonych" aplikacji można wrócić przyciskiem "wstecz", więc problem menadżera zadań został rozwiązany. Pozostaje pytanie - co z aplikacjami, ktore muszą działać w tle? Nurtowało mnie to jako programistę i na jednej z konferencji IT AD dostałem odpowiedź od prelegenta z M$, że multitasking jest jak najbardziej, aplikacja może dzialać w tle na wyraźne życzenie programisty, tylko że uzytkownik nie może o tym decydować. Jest to jakieś ubezwłasnowolnienie ale jesli wziąć cąły przekroj użytkowników desktopowych Windows'ów to faktycznie niewielu z nich używa menadżera zadań, w większości sa to profesjonaliści. WP7 ma konkurować z iPhonem i Androidem, więc jest skierowany dla mas, większego grona odbiorców - odpowiedź na ten problem wydaje się chyba jasna.

8. Manager plików

Zune, iPod czy inne MP4 maja to samo, sa przewidziane na przechowywanie mediów (obraz/audio/wideo) i są zarządzane przez odpowiednie oprogramowanie (Zune czy iTunes), do nich też nie wgrasz plików prosto z komputera. Taki trend mający spore powiązanie z pilnowaniem LEGALNOŚCI treści multimedialnych i ich zakupem przez sklepy internetowe. Dokumenty MS Office sa czytane/edytowane przez MS Office 2010 (super! mam go za darmo w cenie telefonu), podobnie jest z plikami PDF. Poza tym są rozwiązania do przechowywania danych w chmurze jak SkyDrive i DropBox. Jeszcze z nich nie korzystałem, więc nie będę się wypowiadał.

9. Kompatybilność wstecz

Jest powód dla którego nowy telefon nazywa się Windows Phone 7, a nie Windows Mobile 7. Jest zupełnie inny, aplikacje sa tworzone za pomocą zupełnie innych narzędzi, inne API systemu, w sumie to ostatnie powinno zamykac dyskusję na ten temat. Z ciekawszych aplikacji jakie znalazłem w Marketplace to emulator Androida, więc jak komuś bardzo zależy na aplikacjach z WM6.x to może i będzie podobne rozwiązanie.

10. Brak wsparcia w VS2008

Dlatego powstał VS2010, jeśli ktoś chce być konkurencyjnym programistą (jego aplikacje mają być pożądane na rynku) to raczej dziwne jest aby wciaż siedział na IDE sprzed ponad 3ech lat.

11. Brak wsparcia dla WM6 i starszych w VS2010

Bo to nie jest rozwijany system. Jak chesz programować pdo WM6.x potrzebujesz starsze IDE, pod WP7 to nowsze. Prosta sprawa. Chcesz rozwijać aplikacje pod wszystkie możliwe systemy, to musisz w to zainwestować.

12. XNA

Znowu będę się posiłkował cytatem;

XNA? ktoś wyobraża sobie grę z Xbox, która idzie na sprzęcie serwowanym w telefonie? Albo ktoś wyobraża sobie by grać w protezę na Xbox serwowaną z telefonu? JA nie mam aż takiej wyobraźni, a osobę, która to będzie robić uznam za co najmniej dziwną.

Cytat z Wikipedii:

XNA (akronim rekurencyjny XNA’s Not Acronymed – "XNA nie jest akronimem") jest zbiorem narzędzi firmy Microsoft pozwalającym na tworzenie gier przeznaczonych dla systemu Windows, konsoli Xbox 360 jak również telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone 7.

To chyba fajnie, że ujednolicili sposób tworzenia gier pod produkty M$, a nie musisz posiadać osobne środowiska programistyczne, jak w powyższych punktach było omawiane.

13. Kod natywny

I znowu cytat:

brak wsparcia dla kodu natywnego = brak sterowników, a, że nie da się pisać sterowników w C#...

To mi przypomina dyskusję ze znajomym wielkim zapaleńcem C/C++. Można napisać kilkadziesiąt linii kodu w WINAPI aby narysować okno z dwoma przyciskami, a można to zrobić jedną komendą i dwoma kliknięciami. Kod XAML można napisac w notatniku ale chyba łatwiej to w graficznym edytorze poustawiać. To trochę jak dyskusja pomiędzy zwolennikiem młotu pneumatycznego, a dłuta i młotka - efekt ten sam, ale czy warto? Jak pisałem w punkcie dotyczacym dopracowania systemu - dla klienta najważniejsze jest aby szybko dostać oprogramowanie na którym może pracować. Jak ktoś godzinami będzie je rzeźbić to najzwyczajniej w świecie jest niekonkurencyjny.

Wyładowałem trochę swoje żale odnosnie WP7 RAGE, moim celem nei było przekonywanie nikogo do WP7, bo ma swoje wady jak każdy inny telefon ale wyjasnienie sloganów, ktorymi ludzie obrzucają się w komentarzach :)

Pozdrawiam fanboyów jabłka i dużego G :) 

Komentarze

0 nowych
dominikc   5 #1 25.07.2011 11:23

1. To zależy od Microsoftu jak sprawdzi aplikacje, które dostają się do Marketplace. Polityka Apple jest rygorystyczna, ale większość aplikacji jest jakościowo dobrych.
2. To $99 to nie jest tak wiele w porównaniu z innymi kosztami przy tworzeniu aplikacji. Jeżeli aplikacja będzie dobra, to szybko się zwróci.
3. Czy poprzez Visual Studio nie da się uruchomić aplikacji na telefonie? Co do ChevronWP7: Ja nie popieram piractwa, a szczególnie okradania pojedynczych programistów. Jeśli ktoś będzie chciał ukraść, to i tak ukradnie.
6. Kafelki mi się nawet podobają (szczególnie na białym tle) - kwestia przyzwyczajenia.
8. Według mnie taka synchronizacja jest wygodniejsza, niż kopiowanie rzeczy na kartę pamięci.
9. To chyba oczywiste, ponieważ nieładnie by to wyglądało.
10. Przecież obsługuje starsze wersje systemu, to w czym problem?
13. To chyba jest potrzebne do bardziej wymagających gier.

"Pozdrawiam fanboyów jabłka i dużego G :)"
Ja (teraz) korzystam z produktów Apple, ale jestem otwarty na wszystkie rozwiązania. Jaki jest sens hejtowania - i tak każdy będzie korzystał z tego co lubi :)

Druedain   14 #2 25.07.2011 11:54

Pozdrawiam fanboy'a MS ;)

1. Wszystko fajnie dopóki WP7 się nie spopularyzuje i MS zacznie bardziej restrykcyjnie patrzeć na dopuszczane do sklepu aplikacje i prócz niebezpiecznych zaczną być odrzucane też te, które komuś nadeptują na odciski. Nie zagwarantujesz nikomu, że jego bezpieczna aplikacja zostanie dodana do sklepu.

8. Trochę kulawe uzasadnienie. Posiadasz oryginalne pytki, zgrywasz z nich mp3 i tych legalnych mp3 nie wrzucasz na telefon, bo… bo działamy przeciw piractwu ^^ Myślę, że nie jest problemem wymyślanie kolejnych przykładów, gdzie to się nie sprawdza.

Nie mam żadnego smartfona – moja Nokia sobie hula na Javie :P – i wypowiadam się tutaj wyłącznie znajdując błędy logiczne bądź nadużycia w tym co piszesz. WP7 raz widziałem i wydawał mi się ciekawy, Android mi się dobrze kojarzy, iPhone trochę mniej (za sprawą polityki firmy, bo sam smartfon raczej nie bez powodu ma taką popularność), więc wolałbym żeby mnie nie nazywano tutaj jakimś funboy'em. Dziękuję, dobranoc.

kwpolska   7 #3 25.07.2011 13:08

Sorry, ale ja wymagam możliwości dostosowania pod siebie. Wybór koloru nie wystarczy.
---
> Pegasus nie zawsze poprawnie wgrywał cartrige.
kartridże, ew. cartridge. Do tego pegasus to jest nielegalny famiklon.

misiek440v2   7 #4 25.07.2011 13:29

od telefonu wymagam prostoty i podstawowych funkcji, od smartfona znacznie więcej w tym możliwości spersonalizowania systemu pod siebie. O ile się orientuje w tym temacie WP7 leży i kwiczy, druga poważną wadą jest aktualnie mała ilość softu. Wp7 chwali sie aktualizacjami, tylko zaraz może się okazać że część softu z wp7 nie będzie kompatybilna z wp8 - pożyjemy zobaczymy.

Jak dla mnie na razie ten system raczkuje a ładowanie się w tą platformę jest trochę ryzykowane.

  #5 25.07.2011 13:30

Ja tu tylko przytoczę ostatni news z dp.pl:

http://www.dobreprogramy.pl/Dobre-wyniki-Microsoftu-ale-nie-tak-dobre-jak-Apple,...

Mimo więc dobrych wyników finansowych, które potwierdzają mocną pozycję firmy na rynku, spółka Steve’a Ballmera w porównaniu z konkurencją nie wypada najlepiej. Skoro Apple potrafił za pomocą tylko dwóch produktów - iPhone’a i iPada - pokonać całą ofertę Microsoftu, nie świadczy to dobrze o gigancie z Redmond.

Jak pokazują NABYWCY, iPhony co "generacje", zwiększają KILKUKROTNIE ilość kolejnych nabywców, więc niech nikt nie mówi, że jest to moda lub coś nowego. Ktoś kto raz by się spalił, lub widział jak słaby działa u znajomego nie kupował by dla siebie.

iOS działa po prostu jak marzenie, w tym cały sekret. Wszystko po prostu działa.

A opisywana tu dla Ciebie rewolucyjna sprawa z multitaskingiem z WP7 wynika chyba z braku wiedzy nt. iPhone'a.
Właśnie tak to jest rozwiązane w iPhonie, aplikacje z których wychodzisz są zamrażane, a tylko niektóre, pisane pod iOS4, na specjalne życzenie programisty pracują w tle, jak np. Skype, WhatsApp, Gadu Gadu, a gra Angry Birds właśnie nie ; )

Raid   3 #6 25.07.2011 13:42

Chorobą świata współczesnego jest ocenianie wszystkiego po wyglądzie. W ten oto sposób Metro dostaje po tyłku podczas gdy zapewnia on naprawdę świetną funkcjonalność i user experience.

Jak to dobrze poczytać coś od zdrowo myślącego człowieka bez ciśnienia. Pozdrówki od programmera iOS :)

zielu84   5 #7 25.07.2011 14:16

@kwpolska
Szczerze to chciałbym zobaczyć na czym polega te modyfikowanie interfejsu, bo jak dotąd wszyscy się tym bronią, a nie widziałem aby ktokolwiek z moich ajfonowych czy androidowych znajomych zmieniał coś w interfejsie
PS
Czepiasz się literówek :P Ja osobiście NES/SNES/FAMICON widziałem dopiero niedawno, za czasów mojej młodości tego sprzętu nigdzie nie uświadczyłem :)

Ponadto polecam poczytać o HTC HD2 z WM 6.5. Zaskoczony tym co zobaczyłem (miałem go w ręku) zadałem pytanie podczas jednej z konferencji usłyszałem, że HTC napisało własną nakładkę graficzną, bo nawet zwykłe przyciski wyglądały jak rodem z Win98. Więc możliwości są, znowu zostaje zadane pytanie czy są wykorzystywane.

@misiek440v2
W sumie jakby nie patrzeć to większość aplikacji pod WinXP (były i takie co też i nie) całkiem dobrze sobie radziło pod Vistą i 7emką, więc jeżeli generacyjnie WP8 ma być ulepszeniem WP7 można zakladać, że i tym razem aplikacje będą przenoszalne

@Mmmmmm1
Masz rację, ja osobiście nei wierzę, że M$ pokona Apple w wyścigu o tablety i telefony, bo Apple ma już bardzo ugruntowaną pozycję, podobnie Google

"iOS działa po prostu jak marzenie, w tym cały sekret. Wszystko po prostu działa. "

No właśnie, pisząc swojego posta jestem na etapie, że wszystko działa.

"A opisywana tu dla Ciebie rewolucyjna sprawa z multitaskingiem z WP7 wynika chyba z braku wiedzy nt. iPhone'a. "

Tutaj przyznam Ci rację, że nie znam się na Iphone, bo go nie posiadam. W połowie mój post był odpowiedzią na ten komentarz:
http://www.dobreprogramy.pl/Narzedzie-do-odblokowania-Windows-Phone-7-wkrotce-w-...
Nie starałem się opisywać rewolucyjności rozwiązania, tylko uświadomić pewną osobę co do faktów.

@Raid
Sam fakt zaistnienia BlackBerry, Apple, Google i M$ sprawia, że cos się zaczyna dziać, bo gdyby nie było konkurencji, to by nie było wyścigu zbrojeń gigantów i fanboyostwa :) Zobaczymy co przyniesie niedaleka przysżłość

misiek440v2   7 #8 25.07.2011 14:17

w androidzie też są aplikacje "zamrażane" i tylko w momencie braku pamięci killowane.

misiek440v2   7 #9 25.07.2011 14:20

i jeszcze jedno raczej wątpię, że wszystkie telefony co obecnie mają wp7 dostaną wp8, 7,5 zapewne dostaną bo w innym wypadku Micro zraziłby i tak już małą ilość userów.

BenderBendingRodriguez   6 #10 25.07.2011 15:07

Ciekawe czy dojdziemy do momentu w którym użytkownicy Windows Phon'ów będą musieli kupować licencje na następne wersje ich systemu ;)

PcSA   4 #11 25.07.2011 15:39

@BenderBendingRodriguez,
to jest bardzo dobre pytanie - sam jestem ciekaw odpowiedzi.

Pozwolę sobie tutaj na krótką notkę jak konkurencja poradziła sobie z problemem aktualizacji:
1. Apple - polityka prosta - masz za stare urządzenie nie dostaniesz nowego iOS'a - zatem nie dostajemy aktualizacji do końca świata.

2. Google - odpowiedzialność za aktualizacje praktycznie zrzuca na producentów telefonów, a ci jak wiadomo nie zawsze się śpieszą aby taką aktualizację udostępnić (ba często jej nie ma - mówię o oficjalnych aktualizacjach) - zatem w pewnym momencie userzy zostaną także pozbawieni aktualizacji.

Można więc się spodziewać, że i MS nie będzie aktualizował swojego systemu w nieskończoność - tyle jest pewne.

PcSA   4 #12 25.07.2011 15:57

Z punktu widzenia mojego jako programisty największą wadą WP7 jest brak folderu a'ka Shared tak aby różne aplikację mogły wymieniać się danymi. IsolatedStorage jest bardzo fajnym pomysłem, które zwiększa bezpieczeństwo danych mniej doświadczonych użytkowników (sandboxing danych), ale zabija sporą liczbę potencjalnych aplikacji.

Z punktu widzenia mnie jako zwykłego użytkownika rozczarowuje BT (zarówno w kontekście przesyłania plików jak i udostępniania internetu - tethering). Z racji wszechobecnego IsolatedStorage brakuje też możliwości wysyłania maili z wieloma różnymi załącznikami co też jest denerwujące. Nie wiem czy to się zmieni wraz z Mango, ale fajnie by było.

Reszta minusów jakie ma WP7 (w mojej opinii) ma być zmieniona/usunięta/poprawiona w Mango więc nie ma sensu ich wyszczególniać.

misiek440v2   7 #13 25.07.2011 17:32

"Można więc się spodziewać, że i MS nie będzie aktualizował swojego systemu w nieskończoność - tyle jest pewne. "

nie może bo jest to niemożliwe :D

Druedain   14 #14 25.07.2011 17:32

@PcSa „sandboxing” srańboksing. Tak trudno napisać piastkownica?
@zielu84 „WM 6.5” sam piszesz wyżej, że WP7 to co innego niż WM6.5 i zdaje mi się, że w tym „co innego” zawiera się również kwestia ograniczenia tych możliwości do poważnych zmian w interfejsie.

Druedain   14 #15 25.07.2011 17:33

† piaskownica

PcSA   4 #16 25.07.2011 18:05

@misiek440v2
Możliwe, na upartego możliwe :P Nie należy się jednak spodziewać, że wersja 10, 15 czy 105 wciąż będzie wydawana jako aktualizacja do WP7 i do tego jeszcze za darmo.

@Druedain
Może nie trudno, ale operuje częściej terminem "sandbox" aniżeli "piaskownica". Równie dobrze mogłeś sam zamienić swojego "funboy'a" na odpowiadający zwrot w naszym rodzimym języku jeżeli uważasz, że w języku polskim jest zbyt dużo angielszczyzny.

Druedain   14 #17 25.07.2011 20:10

Ten fanboy był pół żartem. Może nie było to tak oczywiste, ale tak było… A przyzwyczajenia to dobre tłumaczenie, jeśli masz zamiar je zmieniać.

zielu84   5 #18 26.07.2011 08:48

Bluetooth

Pisząc post nie używałem jeszcze bluetooth'a. Specjalnie dla Ciebie przeszedlem się do auta (For Focus kombi 2.0 CDI z seryjnie montowanym zestawem głośnomówiącym Nokia Ck-100).

Właczam w telefonie bluetooth. Wyszukiwanie... Już przez chwilę myślę, że jednak masz rację, po dłuższej jednak chwili znalazło. Łączę, wpisuję standardowy kod Nokii 0000 i... A to ciekawe. Działa. Hmmm... Myślę sobie, chyba nie może byc tak fajnie, że coś od M$ działa. Zadzwonię. W głośnikach auta słyszę lektora (połączyłem się do biura obsługi mojej sieci).

Więc wychodzi na to, że bluetooth... DZIAŁA?

Trojany.

Nie słyszałem o tym, widocznie nie było wystarczająco głośno na ten temat, zresztą jak napisałem wcześniej jest to trudne do uniknięcia i trafiło się to różnym firmom.

VS2008 i VS2010

Z własnego doświadczenia. Pracowałem kiedyś w firmie piszącej w Borland C++ Builder 5 z roku 1999 chyba, podczas gdy wtedy brylował VS 2005. Jako pracownik cholernie się męczyłem i jedyny powód dla ktorego nie udało mi sie przekonać właściciela firmy na przejście na nowsze środowisko programistyczne bylo jego skąpstwo. Efekt? Firma nigdy tego nie zrobiła i po jakimś czasie nei wytrzymala konkurencji i upadła (już po moim odejściu, więc jak nie chcesz tego zwalać na stare technologie, to jedyne wyjście jest takie że byłem zbyt wartościowym pracownikiem i moje odejście zbytnio ugodziło w firmę :P ).

Licencje na VS zaczynają się od... 0 PLN w przypadku wersji Express, przez około 2 500 w wersji Standard, około 5 000 w wersji Proffessional i faktycznie kilkanaście tysięcy zlotych w wersji Team Foundation.
Ja teraz pracuję na wersji PRO, bo EX i STD są za słabe, TF z kolei jest dla większych zespołów programistycznych niż kilka osób, bo zawiera Team Foundation Server.
Poza tym te ceny co podałem to są ceny pierwszego zakupu, oprócz tego sa jeszcze ceny wersji UPGRADE, które są dużo niższe.
Skoro pewne firmy wydały kilkanaście tysięcy na VS, to albo mają TF albo wiele niższych wersji, więc z założenia na powaznie biorą pisanie pod platformę Windows. Windows się zmienia. Od pierwszej nakładki DOS'owej przez systemy NT po 7 dzisiaj, a za niedlugo 8.
Firmy programistyczne to nie są zwykli użytkownicy, którzy do dzisiaj używają WinXP i bardzo sobie go chwalą, bo nie potrzebują nic więcej. Trzymanie się najnowszych technologii to jedno z ich zadań, w przeciwnym przypadku moga podzielić los owej firmy w której pracowałem.

ramirez1   8 #19 26.07.2011 08:59

A ja pozdrawiam fanów Symbiana

patryk9200   8 #20 26.07.2011 09:25

@RaveStar
Bzdury pleciesz! podaj mi proszę chociaż jednego linka z wiarygodnego źródła, gdzie piszą o trojanach na WP7.
Również sprawa z Bluetooth... kolejna bzdura co potwierdził @AvatarUżytkownik jest nieaktywny
zielu84 . Co do Twojego obrazka.... sytuacja jest dokładnie odwrotna. Obecnie wręcz panuje moda na krytykowanie, często bezpodstawne wszystkiego co pochodzi z stajni MS. Nie powiesz również chyba, że to MS nas doi, skoro na przykład Apple zarobił więcej niż Microsoft.

zielu84   5 #21 26.07.2011 09:38

@PcSA
BT i przesyłanie plików - od dawna tego nie robiłem na poprzednim telefnonie i nawet nie wiem o czym piszesz, poki co nie jest to dla mnie jako użytkownika odczuwalne jako niedociągnięcie systemu

Tethernig
Boli i nie boli, pomijając fakt, ze posiadam osobny modem na USB i internet mobilny w netbook'u mam, to internet w abonamencie z moim WP7 w zupełności wystarcza na potrzeby jakie mam.

@msiek440v2
"nie może bo jest to niemożliwe :D"

Nie znam jeszcze specyfiki WP8. Jakiś czas temu ludzi rzucili sie na jakiś model HTC z WM6.5 bo ponoc miał być dostępny upgrade do WP7, potem się okazało, że telefon nie spełnia jednak wymagań systemu. Jeśli moj HTC Mozart 7 udźwignie WP8 to nie widzę problemu dlaczego nie miałbym dostać aktualizacji.

Szuri21   17 #22 26.07.2011 10:56

Co to za mutlitasking skoro aplikacje są zamrażane. Dodatkowo porównujesz BB 8520 czyli budżetowy i bardzo słaby (najsłabszy obecnie produktowane BB) z telefonem z WP7, gdzie nie ma budżetowych modeli, są tylko porządnie sprzętowo maszyny a i tak dostają po tyłku. Zresztą porównywanie WP7 z iOS i BBOS jest po prostu nie na miejscu to nie ta półka.

zielu84   5 #23 26.07.2011 11:25

@Szuri21
Pierwsze primo - kłania się czytanie ze zrozumieniem.

"Pozostaje pytanie - co z aplikacjami, ktore muszą działać w tle? Nurtowało mnie to jako programistę i na jednej z konferencji IT AD dostałem odpowiedź od prelegenta z M$, że multitasking jest jak najbardziej, aplikacja może dzialać w tle na wyraźne życzenie programisty"

Drugie primo - nie porownuję z "słabego" BB 8520, tylko opisuję różne rozwiązania multitaskingu przekrojowo przez różne telefony, ująłem w tym BB 8520, bo posiadałem go przez całkiem długi okres czasu.

zielu84   5 #24 26.07.2011 12:07

@RaveStar

Polecam odłączyć klawiaturę i odgryźć kabelek od internetu. Swoimi wpisami już i tak mocno obniżyłeś jakość na tym portalu. Jak Ci brakuje argumentów, to się wstrzymaj, a nie pluj kwasem. Jak na razie Ty jeden reagujesz jak wiewiórka w czasie rui i sezonie na żołędzie jednocześnie. My tu się staramy prowadzić normalną dyskusję, a nie bawić w podwórkowe gierki.

Wolfgar   7 #25 26.07.2011 13:10

Ogólnie nie dziwię się, że zrezygnowali z wysyłania plików przez BT. Zaskakuje mnie fakt rozwijania tak starej technologii. No ale kompatybilność wsteczna robi swoje.

Zachowujecie się jak buraki, tyle wam powiem. Flame musi być... żal.

patryk9200   8 #26 26.07.2011 13:30

@zielu84
wprost z ust mi to wyjąłeś :)
Każdy ma inne upodobania, potrzeby i doświadczenia. To, że dla Ciebie @RaveStar brak wymiany plików przez Bluetooth jest problemem, to nie znaczy, że dla mnie również. Spójrz również na iPhone, ma podobne ograniczenia. Można je ominąć odpowiednią aplikacją z AppStore, ale myślę, ze nie bez powodu te firmy poszły ta drogą. Inną sprawą jest to, że jest to pierwsza wersja tegoż systemu, a jak wiemy aplikacje potrzebują czasu aby w pełni rozwinąć skrzydła. Podobnie ma sie sprawa z wielozadaniowością. Ona istnieje w WP7, obecnie jest tylmo ograniczona do aplikacji napisanych przez MS.
Niestety muszę również zwrócić uwagę na resztę Twoich komentarzy. Przykre jest to, że pod wieloma newsami gdzie znajduje się jakakolwiek informacja dotycząca MS podejmujesz bezpodstawną, nie popartą dowodami krytykę. Masz prawo do własnego stanowiska, ale nie do bezpodstawnej krytyki. To, że jesteś fanem dystrybucji systemów opartych o GNU/Linux nie upoważnia Cię do krytyki innych. Jestem osobą która korzysta również z Linux (Debian, CentOS, na serwerach stron, bez środowiska graficznego) i powiem tak. Linux nie jest środowiskiem idealnym, ma błędy, luki, itp. ale to nie znaczy, że jest gorszy albo lepszy od Windows, Mac OS X czy systemów z rodziny BSD. Wszystko zależy od zastosowania, potrzeb i zaawansowania użytkownika.
Praktycznie każdego dnia pojawiają się aktualizacje systemu i aplikacji w linux. I mitem jest stwierdzenie, że nie ma luk. Chociażby w oprogramowaniu Bind, Apache a nawet jądrze linux i całej masie innych aplikacji są wykrywane i łatane luki.
Proszę Cię, jeśli nie miałeś w rękach tegoż oprogramowania, nie używasz go i nie rozumiesz jego ideologii to nie krytykuj.

patryk9200   8 #27 26.07.2011 13:37

A teraz coś do wpisu. Miałem możliwość "pobawienia" się tym systemem na ON/Off w Warszawie. I powiem, że bardzo spodobała mi się idea takiego interfejsu. Z początku wydaje się może mało elegancki ale po kilkunastu minutach obcowania z nim można dostrzec w nim sens. Łatwość i logika z jaką można się poruszać w tym systemie, oraz to, że zewnętrze aplikacje mogą identycznie wyglądać jak pozostałe oprogramowanie w systemie powodując, że zacierają się granice między zewnętrznym a wbudowanym oprogramowaniem bardzo mi do gustu przypadła. Nie musimy każdej aplikacji poznawać od podstaw, ponieważ wszystkie się kierują podobną logiką. Interfejs jest bardzo intuicyjny. Podoba mi się też przycisk wstecz, świetne rozwiązanie. W moim odczuciu nie podoba mi się za to podejście do krajów jak Polska i inne nie będące głównymi rynkami dla MS. Dla czego mamy ograniczoną funkcjonalność? Myślę, że to jeden z powodów, dla których android ma taką popularność ponieważ jest dostępny w całej swej okazałości wszędzie i dla wszystkich. Nie ma tu podziału na tych lepszych i gorszych. Tej idei brakuje mi w Microsoft.

zielu84   5 #28 26.07.2011 13:54

@patryk9200

Wszelkiego rodzaju sklepy internetowe muszą być powiązane z lokalnym systemem fiskalnym itp. itd.
M$ co prawda pośpieszył się z wydaniem WP7 ale też zapowiedział kiedy wsparcie w postaci klawiatury z polskimi znakami i obsługa Marketplace będzie w Polsce (i innych krajach) dostępna.
Ale co do popularności Androida masz całkowitą rację i z tego powodu myślę, że przez długi czas popularność będzie wyglądała tak: Android/BB(z powodu biznesu)/iPhone/WPx

  #29 26.07.2011 13:56

Świetne i celne uwagi. Zaczynałem od motoroli MPX200 multum innych urządzeń po drodze z WM, aby skończyć na Androidzie. Głównym powodem dla którego kupiłem Androida to właśnie mnogość urządzeń, szeroka dostępność telefonów z Androidem co przekłada się na dużą popularność systemu (masa aplikacji, dużo znajomych na gtalk itp.), pełna symbioza z kontem Google oraz teraz Google +. Jak dla mnie super uzupełnienie tego czego brakowało w WM. Nie miałem możliwości przetestować urządzenia z WP7.

GizmoOS   4 #30 26.07.2011 19:37

Z przyjemnością kupię smartfon jak będzie już z WP7.5 PL.

miisoo   4 #31 31.07.2011 14:40

pitupitu...
Microsyf NIE AKTUALIZUJE swoich produktów, tylko w ich miejsce wypuszcza kolejne niedopracowane systemy. To co nazywasz aktualizacjami to po prostu łatanie NAJWIĘKSZYCH widocznych dziur. Zalewanie smołom dziury w asfalcie.

floyd252   2 #32 02.08.2011 22:55

@zielu84
Mam wrażenie, że twój wpis nie jest zbyt obiektywny i ma raczej na celu obronę (momentami na siłę) WP7 niż pokazanie jaki jest ten system naprawdę... Nie twierdzę, że to nic nie warty system, albo że konkurancja jest idealna, ale ma swoje wady i zalety.

Ad. 1 - fajnie, że Marketplace jest super bezpieczny, ale jak nie było tak nie ma instalacji aplikacji spoza niego. Nawet jeżeli sam napiszę aplikację bez Chevron'a nie mogę jej przetestować na własnym telefonie.

Ad. 4 - IMO to lepsze rozwiązanie niż w Androidzie i iOS.

Ad. 6 - kwestia gustu, Metro może się podobać lub nie, ale możliwość konfiguracji jest nie wielka w porównaniu z Androidem. Na Androidzie mogę sobie sprawić interfejs a'la Metro, na WP7 jestem skazany na kafelki, obojętnie czy mi się podobają czy nie. Rzuć okiem na to:
http://pdaclub.pl/forum/android/nasze-pulpity/450/#lastPost

Ad. 7 - tu pojechałeś co już inni wytknęli ;) Na Andku Angry Birds zminimalizowane w trakcie gry (dokładnie gdy ptaszor już uderzył i cała konstrukcja się waliła) zużywa mi niecałe 20MB RAM i 0.00% CPU.
BTW jak to jest na chwilę obecną z wielozadaniowością zewnętrznych aplikacji? Z tego co czytałem jest zablokowana i aplikację są zawsze zamrażane przy minimalizacji. Ta wypowiedź nie dotyczyła Mango lub aplikacji na specjalnych prawach?

Ad. 8 - nie rozumiem jaka w tym korzyść dla użytkownika telefonu. Manager plików daje większe możliwości i co najmniej taką samą wygodę. Niestety jak większość antypirackich rozwiązań uderza również w całkowicie legalnych użytkowników, a piraci i tak sobie poradzą.

Ad. 9 - nie bolało by tak bardzo gdyby było więcej ciekawych aplikacji na WP7 ;)

Co do bluetooth i tetheringu - są ludzie, którzy dalej wysyłają pliki przez bluetooth więc dlaczego nie mają takiej możliwości (z wyjątkiem aplikacji-protezy)? Tethering też jest fajną możliwością, cieszę się że masz internet mobilny w laptopie, ale dodatkowa funkcja w telefonie chyba by Ci nie przeszkadzała, a zawsze może się przydać.