Zmień serwer DNS na 1.1.1.1, aby cieszyć się prywatnością i szybkością w sieci

Zmień serwer DNS na 1.1.1.1, aby cieszyć się prywatnością i szybkością w sieci

02.04.2018 12:04, aktual.: 02.04.2018 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wprowadzanie 1 kwietnia na rynek bazowej usługi internetowej jestnieco ryzykowne, wiele osób mogło odebrać to przecież za żart.To jednak nie Prima Aprilis. Ruszył oto nowy serwer nazw systemuDNS, nastawiony na prywatność, bezpieczeństwo i wolność odcenzury. Jego adres jest tak łatwy do zapamiętania jak to tylkomożliwe: 1.1.1.1. Za projektem stoi znana z ambitnych projektów wzakresie infrastruktury sieciowej firma Cloudflare.

Wybór Pierwszego Kwietnia na publiczne udostępnienie nowegoserwera DNS nie był przypadkowy – adres IP to cztery jedynki, askoro data to czwarty miesiąc, pierwszy dzień, to tym łatwiejbędzie to zapamiętać. Zapasowy serwer też jest łatwy dozapamiętania: 1.0.0.1. A wszystko to po to, aby utrudnić dostawcomusług internetowych szpiegowanie aktywności swoich klientów wsieci. Tak, dotyczy to też ogromnie popularnego google’owegoserwera 8.8.8.8.

Matthew Prince, współzałożyciel Cloudflare, stwierdził:uważamy to za odrażające, że dane użytkowników sąsprzedawane reklamodawcom i używane do namierzania konsumentów bezich wiedzy i zgody. Szczerze mówiąc, nie chcemy wiedzieć co ludzierobią w Internecie, to nie nasza sprawa. Zaprojektowaliśmy 1.1.1.1tak, by zapewnić, że ani my, ani dostawcy internetu z całegoświata też nie będą mogli tego wiedzieć.

Fizyczne lokalizacje serwerów Cloudflare
Fizyczne lokalizacje serwerów Cloudflare

Tak więc nowa usługa DNS nie tylko wspierawszelkie standardowe mechanizmy bezpieczeństwa dla rozwiązywaniadomen, ale też takie, które dopiero stają się standardami.Wspierany jest więc DNS-over-TLS, ale też eksperymentalnie wdrożonyw Firefoksie protokółDoH, czyli DNS over HTTPS, działa z 1.1.1.1. Dzięki temu możnacałkowicie ukryć przed dostawcą Internetu, które domenyodwiedzamy, cały ruch jest już dla niego zaszyfrowany.

Cloudflare zapewnia też, że nowa usługa DNS gromadzone z konieczności logi usuwa nieodwracalnie po 24 godzinach. Prawdziwość tych wszystkich deklaracji związanych z prywatnością zagwarantować madoroczny audyt słynnej szwajcarskiej firmy KPMG.

Wybierając 1.1.1.1 dostajemy też obietnicę najwyższej wydajności, potwierdzoną przez DNSperf,niezależny benchmark serwisów DNS. Pod względem czystejwydajności, usługa Cloudflare jest ponad dwukrotnie szybsza odgoogle’owego DNS-a 8.8.8.8 i uruchomionego przez IBM serwera9.9.9.9.

Szybkość serwerów DNS według testów DNSperf
Szybkość serwerów DNS według testów DNSperf

Użytkownicy IPv6 też mogą skorzystaćz nowych serwerów Cloudflare. Podstawowy jest dostępny po2606:4700:47001111 a zapasowy po 2606:4700:47001001.

Wielu Czytelników może zastanawiać,skąd tak fajny adres IP w rękach Cloudflare? Otóż jest topodarunek organizacji APNIC, czyli rejestru internetowego (RIR) dlaregionu Azji i Pacyfiku. Grupa badawcza APNIC dysponowała odpradawnych czasów adresami 1.1.1.1 i 1.0.0.1, z samej atrakcyjnościtych numerów zalewanych śmieciowymi wywołaniami. APNIC chciałbliżej przestudiować te śmieci, ale za każdym razem gdy próbowałrozgłosić swoje IP, jego sieć padała od przeciążenia.

Cloudflare zaoferowało swoją siećszkieletową, opowiadając o planie stworzenia najbardziejszanującego prywatność DNS-a w historii. Naukowcy uznali to zagodny pochwały cel i zaoferowali swoje adresy. APNIC będzie mógłstudiować ekstremalnie dużą aktywność sieciową.

Jak zmienić serwer DNS w systemach Windows?

Aby zmienić ustawienia DNS w Windowsiena Cloudflare 1.1.1.1 , należy kolejno:

  • w Zasobniku paska zadań wybraćikonę połączenia sieciowego i z menu kontekstowego wejść wCentrum Sieci i udostępniania,
  • w lewym górnym menu okna wybraćlink Zmień ustawienia karty sieciowej
  • w nowym oknie wybrać kartęsieciową, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać Właściwości
  • w nowym okienku zaznaczyć pozycjęProtokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i kliknąć przyciskWłaściwości
  • w okienku Właściwości zaznaczyćUżyj następujących adresów DNS i w polu preferowany serwer DNSwpisać 1.1.1.1, a w alternatywny serwer DNS 1.0.0.1, następnie zaśkliknąć OK.

Jak zmienić serwer DNS na urządzeniach zAndroidem?

Bez modyfikacji na poziomie roota wAndroidzie można zmienić serwer DNS tylko po ustawieniu statycznegoadresu IP, co jest kłopotliwe w większości wypadków. O wielelepszym rozwiązaniem jest ustawienie serwerów DNS w ustawieniachroutera – dzięki temu wszystkie urządzenia podłączone dodomowej sieci będą mogły korzystać z prywatności i szybkościnowego serwera.

Ustawienia DNS w nowych routerach TP-Link: zakładka Zaawansowane > Internet > Interfejs WAN > Zaawansowane
Ustawienia DNS w nowych routerach TP-Link: zakładka Zaawansowane > Internet > Interfejs WAN > Zaawansowane

Po tym jak znajdziemy pozycjęUstawienia DNS w konfiguracji routera, należy zastąpić wpisane tamadresy przez 1.1.1.1 (preferowany serwer) oraz 1.0.0.1 (alternatywnyserwer).

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (213)
Zobacz także