9.9.9.9 – nowy serwer DNS dla każdego ma zadbać o bezpieczeństwo lepiej niż 8.8.8.8

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli nie ufacie swoim dostawcom Internetu w kwestii prywatności zapytań do serwerów DNS o nazwy domen, można zawsze skorzystać z największego na świecie publicznego serwera Google, słynnego 8.8.8.8. A co, jeśli w dodatku nie ufacie Google? Już dziś możecie w ustawieniach DNS systemu operacyjnego czy routera wpisać adres IP 9.9.9.9. To nowa publiczna usługa DNS o nazwie Quad9, udostępniona przez Global Cyber Alliance (GCA), która nie tylko zapewnić ma internautom najwyższy poziom prywatności, ale też najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Starsi internauci mogą zadumać się nad adresem IP zaczynającym się od dziewiątki. Tak, to blok /8, który w 1992 roku wzięło sobie IBM – całe 16,7 mln adresów. Teraz jeden z tych adresów, o szczególnej, łatwej do zapamiętania postaci, został oddany usłudze Quad9, dostępnemu każdemu internaucie resolwerowi DNS, który nie tylko rozwiązuje nazwy domen, ale też sprawdza je w bazie zagrożeń IBM X-Force, liczącej dziś 40 miliardów wpisów.

Operator Quad9 zapewnia, że zapytaniami nie będą karmione żadne usługi Big Data, że nie będzie przechowywać żadnych danych pozwalających na zidentyfikowanie użytkowników ani też skorelowanie ich z dostępnymi informacjami z innych źródeł – co dziś jest niestety dość częstą praktyką dostawców Internetu, wykorzystujących informacje o zapytaniach użytkowników do budowania ich marketingowych person.

Czy jednak faktycznie można wierzyć w takie zapewnienia? Google w odniesieniu do swojego 8.8.8.8 mówi to dokładnie to samo, mimo że firma z Mountain View siedzi głęboko w biznesie gromadzenia danych o internautach. W wypadku 9.9.9.9 trzeba pamiętać, że za Global Cyber Alliance stoją londyńska policja (City of London Police) oraz nowojorska prokuratura okręgowa (District Attorney of New York County). Ich celem ma być oczywiście walka z cyberzagrożeniami, szczególnie tymi, które wykorzystują słabo zabezpieczone końcówki Internetu Rzeczy. To, czy zaufacie tym wyjaśnieniom zależy oczywiście od Was.

Od samej strony technicznej 9.9.9.9 nie można nic zarzucić. Resolwer działa niezwykle szybko, momentami dwukrotnie szybciej niż ten google’owy, wykorzystuje 70 punktów wejścia w 40 krajach, dostarczonych przez partnera inicjatywy – Packet Clearing House. Dla zainteresowanych uruchomiono też dostęp po IPv6, pod adresem 2620:fe::fe. Nie zauważyliśmy też żadnych prób cenzury, bez problemu nowy DNS rozwiązuje adresy stron torrentowych czy hazardowych.

Jak zmienić serwer DNS w systemach Windows?

Aby zmienić ustawienia DNS w Windowsie na Quad9, należy kolejno:

  1. w Zasobniku paska zadań wybrać ikonę połączenia sieciowego i z menu kontekstowego wejść w Centrum Sieci i udostępniania,
  2. w lewym górnym menu okna wybrać link Zmień ustawienia karty sieciowej
  3. w nowym oknie wybrać kartę sieciową, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać Właściwości
  4. w nowym okienku zaznaczyć pozycję Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i kliknąć przycisk Właściwości
  5. w okienku Właściwości zaznaczyć Użyj następujących adresów DNS i w polu preferowany adres DNS wpisać 9.9.9.9, a następnie kliknąć OK.

© dobreprogramy
s