r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Bezpłatne programy od... Microsoft

Strona główna Aktualności

Microsoft kojarzy się nam głównie z komercyjnymi, kosztującymi niemałe pieniądze produktami takimi jak Windows lub Office. Jednak nie każdy wie, że Gigant z Redmond tworzy i udostępnia wiele interesujących, darmowych programów i narzędzi. Sukcesywnie, od samego początku istnienia vortalu, umieszczamy je w naszej bazie programów - poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Windows Live

Ciekawy zbiór aplikacji darmowych aplikacji znajdziemy w pakiecie Windows Live. W skład zestawu wchodzą takie aplikacje jak Galeria Fotografii, Poczta, Movie Maker, Messenger, Edytor czy Bezpieczeństwo Rodzinne. Pierwszy wymieniony przez nas składnik pakietu - Galeria Fotografii - jest narzędziem przeznaczonym do organizowania i edycji zdjęć i filmów oraz ich udostępniania w Sieci. Oddaje on w ręce użytkownika podstawowe filtry i ustawienia pozwalające zmienić naświetlenie fotografii, dopasować kolorystykę, wykadrować zdjęcie, zredukować szum lub usunąć efekt czerwonych oczu. Możliwe jest także tagowanie fotografii, co ułatwia ich późniejsze katalogowanie. Gotowe grafiki możemy w prosty sposób wydrukować, przekształcić w film, wyświetlić w formie pokazu slajdów lub umieścić w Sieci - w albumie online, usłudze Flickr lub YouTube. W zestawie Windows Live znajdziemy także aplikację Movie Maker do montażu filmów. Program pozwala na łączenie ze sobą nagrań wideo i zdjęć oraz dodanie dodatkowej ścieżki audio. Produkcję możemy wzbogacić o efekty przejść, napisy i filtry. Program potrafi także automatycznie generować firmy z wybranych przez nas treści. Gotowe nagranie możemy zapisać na dysku (w tym w jakości HD), nagrać na płytę DVD lub opublikować w serwisie YouTube.

Zdjęcie
Poczta - redagowanie maila
Zdjęcie
Poczta - kalendarz

Dostęp do swoich kont mailowych uzyskamy zaś za pomocą programu Poczta, w którym gromadzimy także nasze kontakty oraz zapisujemy wydarzenia w kalendarzu (moduł terminarza). Aplikacja może także pełnić rolę czytnika RSS i grup dyskusyjnych. Przy pisaniu maili mamy do dyspozycji polskojęzyczny słownik sprawdzający pisownię. Całość dzięki przejrzystemu interfejsowi jest prosta w obsłudze, a dotarcie do dowolnej funkcji trwa kilka sekund. Ciekawie prezentuje się także Messenger - komunikator internetowy pozwalający na prowadzenie rozmów w Sieci, włącznie z komunikacją wideo. Aplikacja pozwala na korzystanie z indywidualnych, animowanych awatarów, wspólne granie w gry, szybką wymianę zdjęć, przesyłanie plików i prowadzenie rozmów grupowych. Messenger integruje się ponadto programem Poczta oraz jest dostępny w wersji mobilnej jako składnik pakietu Windows Live for Mobile.

r   e   k   l   a   m   a

Zdjęcie
Messenger i Galeria Fotografii
Zdjęcie
Edytor

W skład zestawu Windows Live wchodzi także Edytor - aplikacja do redagowania wpisów na blogach i ich wzbogacaniu o zdjęcia i łącza do plików wideo. Zaletą aplikacji jest w pełni graficzny tryb pracy (program sam generuje kod źródłowy) oraz obsługa wielu platform blogowych. Edytor posiada polskojęzyczny słownik sprawdzający pisownię i szereg narzędzi do podstawowej edycji wstawianych obrazków. Nasze wpisy możemy wzbogacać także o tabelki, hiperłącza, mapy i klipy wideo. Niedokończoną notkę możemy zapisać lokalnie na dysku w wersji roboczej, a jej opublikowanie ogranicza się do kliknięcia w jeden przycisk. W pakiecie Windows Live znajdziemy także Bezpieczeństwo rodzinne, który zapewni nam wiele funkcji znanych z innych aplikacji do kontroli rodzicielskiej.

Akcesoria

W tej kategorii znajdziemy niewielkie narzędzie Location Finder, umożliwiające ustalenie naszego miejsca pobytu na podstawie adresu IP bądź informacji o wykorzystywanym punkcie dostępowym Wi-Fi. Wyniki pracy aplikacji są prezentowane na mapie Bing Maps w oknie domyślnej przeglądarki internetowej


Zdjęcie
Location Finder w akcji
Zdjęcie
Kalkulator Plus

Kolejnym ciekawym narzędziem jest Kalkulator Plus, będący alternatywą dla systemowego kalkulatora obecnego w systemie Windows Vista i starszych. Posiada on trzy tryby pracy - standardowy, naukowy i konwersji jednostek. Przy przeliczaniu walut program może pobrać z Sieci ich aktualny kurs. Zaletą programu jest także łatwy w obsłudze, polskojęzyczny interfejs użytkownika.

Ciekawą i bezpłatną aplikacją jest również SharedView umożliwiający udostępnianie innym użytkownikom ekranu z wybraną aplikację uruchomioną na komputerze. Pozwala to m.in. na równoczesną edycję dokumentów przez maksymalnie 15 osób. SharedView jest w szczególności przystosowany do współpracy z aplikacjami pakietu Microsoft Office.


Zdjęcie
SharedView i praca grupowa w systemowym edytorze tekstu

Kolejną ciekawostką udostępnioną bezpłatnie przez Microsoft jest aplikacja o dość długiej nazwie - Touch Pack for Windows 7. Jest to pakiet gier i aplikacji dla komputerów z ekranem wielodotykowym. Funkcjonalność aplikacji nie jest tu jednak najważniejsza - głównie chodzi o demonstrację możliwości programów, które uruchamiane są pod kontrolą systemu Windows 7.

Bezpieczeństwo

Microsoft ma w swojej ofercie darmowy program antywirusowy - Security Essentials. Program zapewnia ochronę komputera w czasie rzeczywistym i jest w stanie usunąć z systemu wirusy, rootkity, trojany i spyware. Antywirus automatycznie pobiera z Sieci najnowsze definicje wirusów i dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym może działać nawet na starszych komputerach.


Zdjęcie
Microsoft Security Essentials
Zdjęcie
Microsoft Baseline Security Analyser

Przydatnym uzupełnieniem powyższych programów jest Microsoft Baseline Security Analyser (MBSA). To bardzo niedoceniane, a przydatne narzędzie służące do sprawdzania stanu zabezpieczenia systemów, aplikacji i serwerów firmy Microsoft. Program sprawdza listę dostępnych poprawek i aktualizacji bezpieczeństwa, a następnie porównuje ją z tymi, które są zainstalowane na komputerze. Ponadto umożliwia sprawdzenie innych potencjalnych słabych punktów bezpieczeństwa tj. niebezpiecznych ustawień konfiguracyjnych, zbyt prostych haseł, ustawień aktualizacji automatycznych itp. Po zakończeniu skanowania generowany jest przejrzysty raport. MBSA może być wykorzystywany zarówno do sprawdzania komputera na którym jest zainstalowany jak i innych komputerów w sieci lokalnej.

Biuro

Jednymi z bardziej pomocnych wśród bezpłatnych programów udostępnianych przez Microsoft mogą być przeglądarki dokumentów Word Viewer, Excel Viewer, PowerPoint Viewer oraz Visio Viewer, które oczywiście poradzą sobie także ze starszymi wersjami. Umożliwiają one otwieranie i drukowanie dokumentów stworzonych w odpowiednio: edytorze tekstów Word, arkuszu kalkulacyjnym Excel, programie do tworzenia prezentacji PowerPoint oraz aplikacji do rysowania diagramów i wykresów Visio. Przeglądarki te wydają się idealnym uzupełnieniem w przypadku korzystania z alternatywnych pakietów biurowych (np. OpenOffice, szczególnie jego wcześniejszych wersji). Rozwiązania alternatywne nie zawsze oddają bowiem oryginalny wygląd dokumentów. Co jednak chyba bardziej istotne, przy pomocy przeglądarek można także sprawdzać czy stworzony w konkurencyjnym programie dokument będzie poprawnie odczytywany przez użytkowników oprogramowania Microsoft.


Zdjęcie
Excel Viewer
Zdjęcie
Word Viewer

Ciekawym narzędziem pomocniczym jest także Redaction - bezpłatny dodatek do edytora tekstów Microsoft Word 2003, umożliwiający łatwe usunięcie z edytowanego dokumentu poufnych informacji. Redaction instaluje się jako dodatkowy pasek narzędziowy w menu Worda i z tego poziomu oddaje, za pomocą jednego przycisku, możliwość oznaczenia zaznaczonych fragmentów tekstu jako poufne. Po zakończeniu procesu redagowania można przy pomocy opcji "Redact Document" wygenerować nowy dokument, w którym zaznaczone wcześniej fragmenty zostaną przykryte czarnym "markerem", co uniemożliwia ich odczytanie pozwalając jednocześnie na zachowanie pierwotnego układu całego dokumentu. Tak stworzony dokument może być dodatkowo zabezpieczony przed edycją.

Wielu osobom może przydać się także Microsoft Office Compatibility Pack. Jest to bezpłatny dodatek do pakietów Microsoft Office 2000, XP i 2003, umożliwiający otwieranie dokumentów stworzonych w Microsoft Office 2007. Nowy Office domyślnie oferuje zapis w nowych formatach opartych o język XML, takich jak DOCX (Word 2007), XLSX (Excel 2007) i PPTX (PowerPoint 2007). W odróżnieniu od stosowanych dotąd formatów DOC, XLS i PPT pliki w nowych formatach nie są kompatybilne "w dół" tzn. nie można ich otworzyć w starszych wersjach pakietu Office. Aby stało się to możliwe przygotowano właśnie dodatek Microsoft Office Compatibility Pack. Po jego instalacji możliwa będzie także edycja i zapis plików w nowych formatach. Dodatek przeznaczony jest do pakietów Office w wersji 2000, XP i 2003, aplikacji wchodzących w skład tych pakietów (np. Word 2002), a także bezpłatnych przeglądarek takich jak Word Viewer 2003 czy PowerPoint Viewer 2003.

Grafika

Digital Image Starter Edition to bezpłatna ale ograniczona funkcjonalnie wersja programu Microsoft Digital Image Suite, służąca do katalogowania i obróbki zdjęć. Z racji swojego przeznaczenia aplikacja nie posiada, co oczywiste, tak dużych możliwości jak profesjonalne narzędzia do obróbki grafiki rastrowej (w tym zdjęć) ale z powodzeniem sprawdzi do domowych, nawet dość wymagających zastosowań. Z jej pomocą możemy w prosty sposób katalogować, obrabiać i udostępniać innym użytkownikom cyfrowe fotografie bez posiadania zaawansowanej wiedzy na ten temat. Główną zaletą programu jest właśnie przejrzysty interfejs i stosunkowo prosta obsługa pomimo braku polskojęzycznego interfejsu.


Zdjęcie
Image Composite Editor

Z kolei Image Composite Editor jest banalnie prostą w obsłudze aplikacją do tworzenia zdjęć panoramicznych. Wystarczy że zrobimy aparatem kilka zdjęć, a każde z kolejne ujęcie będzie przesunięte nieznacznie w prawo lub lewo, a aplikacja samodzielnie poskłada je w efektowną panoramę. Co ważne, interfejs programu jest na tyle zaawansowany, iż jest w stanie poradzić sobie ze zdjęciami zrobionymi "z ręki" czyli bez statywu. Wszelkie przesunięcia i odchylenia zostają automatycznie uwzględnione w tworzonym obrazie.

Multimedia

W tej kategorii wymienić trzeba PhotoStory - program firmy Microsoft służący do tworzenia multimedialnych pokazów zdjęć, udostępniany bezpłatnie w ramach programu Dodatki dla oryginalnego systemu Windows. PhotoStory jest kierowany do domowych użytkowników, którzy chcieliby posiadane zdjęcia (np. z wakacyjnego wyjazdu) zaprezentować w atrakcyjnej formie "multimedialnej opowieści". Program jest bardzo prosty w obsłudze, a cały proces przygotowywania zamyka się w kilku krokach od importu zdjęć, ew. podstawowej obróbki (przycinanie, obrót, redukcja efektu tzw. czerwonych oczu, nakładanie filtrów i dodawanie napisów), poprzez możliwość nagrania własnej narracji, kończąc na wzbogaceniu całości o wybrany podkład muzyczny. Gotowy pokaz może zapisać do pliku video, wysłać e-mailem lub zapisać w formacie przeznaczonym dla urządzeń przenośnych.

Kolejnym ciekawym narzędziem jest Expression Encoder - program umożliwiający przetwarzanie i rekodowanie zawartości multimedialnej do formatu VC-1 (WMV9). Główną domeną Expression Encoder jest dostosowywanie plików wideo do potrzeb Internetu i urządzeń przenośnych. Program oprócz tradycyjnej wersji z interfejsem graficznym posiada także wersję uruchamianą z wiersza poleceń. W skrócie Encoder zapewnia natywną obsługę źródeł w formatach AVI, WMV, WMA, MOV (QuickTime) i MPEG, optymalizuje jakość materiałów wideo pod streaming i koduje je do formatu VC-1 opakowanego w plik WMV. Encoder umożliwia też przechwytywanie zawartości pulpitu. Warto również podkreślić fakt, że w pełni obsługuje on technologię Silverlight.

Narzędzia

Miłośnikom tweak'owania systemu, dostosowywania go do własnych upodobań i wzbogacania o szereg drobnych narzędzi polecamy PowerToys dla Windows XP - zestaw aplikacji stworzonych przez programistów Windows XP. Zawiera dodatki rozszerzające możliwości Windows XP oraz umożliwia lepsze zarządzanie samym systemem. W jego skład wchodzą następujące składniki: Open Command Window Here, Alt-Tab Replacement, Tweak UI, Power Calculator, Image Resizer, CD Slide Show Generator, Virtual Desktop Manager, Taskbar Magnifier, HTML Slide Show Wizard i Webcam Timershot. Szczególnie ciekawe są Tweak UI, który daje możliwość konfigurowania standardowo niedostępnych ustawień systemu, a także Virtual Desktop Manager, który pozwala na korzystanie z czterech wirtualnych Pulpitów.

Miłośnikom popularnego DAEMON Tools, w zastosowaniach komercyjnych polecamy bezpłatną alternatywę od... Microsoft ;-) Virtual CD-ROM Control Panel to mały, dedykowany dla systemu Windows XP programik, umożliwiający stworzenie wirtualnego napędu CD-ROM. Program emuluje jeden lub kilka napędów CD-ROM, a ich zawartość pobiera z plików ISO (obrazy płyt CD). Jest to bardzo pomocne narzędzie w przypadku programów lub gier, które do poprawnej pracy wymagają stale umieszczonej w napędzie instalacyjnej płyty CD. Niebagatelną korzyścią jest także szybszy odczyt z takiego wirtualnego napędu ponieważ dysk twardy pracuje przynajmniej kilkukrotnie szybciej niż napęd CD-ROM. Program nie emuluje co prawda, tak jak DAEMON Tools, zabezpieczeń na płytach CD ale funkcjonalność ta jest raczej pożądana w przypadku gier niż oprogramowania wykorzystywanego w firmach.

Wiele osób oprócz komputera stacjonarnego czy laptopa, wykorzystuje coraz więcej różnych urządzeń umożliwiających przechowywanie danych takich jak palmtopy, zewnętrzne dyski twarde, aparaty, kamery, odtwarzacze mp3, pendrive'y, czy po prostu dodatkowe komputery stacjonarne lub laptopy. W takich przypadkach problem jaki się pojawia to synchronizacja danych. Z myślą o takich użytkownikach powstał SyncToy. To łatwe w użyciu i jednocześnie mocno konfigurowalne narzędzie ma na celu odciążenie użytkownika od nieustannego kopiowania, przenoszenia i synchronizowania danych pomiędzy różnymi katalogami, udziałami, urządzeniami i komputerami. Aplikacja udostępnia prosty, przejrzysty, a przy tym funkcjonalny menedżer synchronizacji z dowolnym urządzeniem. Aby zapewnić pełną kontrolę nad danymi, prowadzony jest rejestr dokonanych zmian. Program jest bezpłatny dla posiadaczy legalnych kopii systemów Windows.


Zdjęcie
SyncToy
Zdjęcie
Windows Mobile Device Center

SyncToy to nie wszystko w kwestii synchronizacji danych - szersze możliwości już ściśle związane z urządzeniami przenośnymi (PocketPC i smartfony) udostępnia wydany niestety jedynie do Windows Vista program Windows Mobile Device Center. Aplikacja jest bezpośrednim następcą popularnego dotąd ActiveSync (ten wciąż jest rozwijany dla systemów Windows XP i starszych) i umożliwia wymianę plików, synchronizację poczty, kalendarza, zadań i dokumentów oraz zdalną konfigurację urządzenia. Windows Mobile Device Center po polsku (w wersjach 32- i 64-bitowych) jest bezpłatny dla posiadaczy legalnych kopii Windows Vista.

Przy migracjach oprogramowania w firmach na platformy Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista i Windows 7, przydatny może okazać się też Application Compatibility Toolkit (ACT). Jest to pakiet narzędzi administracyjnych, służący do sprawdzania zgodności aplikacji z systemami Windows przed ich migracją na te systemy. W skład pakietu wchodzą: Application Analyzer - łatwy w obsłudze zestaw narzędzi do inwentaryzowania i raportowania kompatybilności aplikacji, Internet Explorer Compatibility Evaluator - pomagający odnaleźć problemy z kompatybilnością z IE w systemie Windows XP z SP2 oraz Compatibility Administrator - dający dostęp do poprawek umożliwiających uruchamianie starszych aplikacji. Do pakietu dołączony jest obszerny przewodnik Application Compatibility Toolkit Framework.


Zdjęcie
Application Compatibility Toolkit

Oprogramowaniem które pozwala jeszcze lepiej niż ACT realizować sprawdzanie zgodności aplikacji jest Microsoft Virtual PC 2007 - wcześniej produkt komercyjny, a od 12 lipca 2006 r. całkowicie bezpłatny. Program ten umożliwia w prosty sposób uruchomienie nawet kilku wirtualnych komputerów w ramach jednej stacji roboczej. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne gdy zależy użytkownikowi na przetestowaniu różnego rodzaju konfiguracji lub przeprowadzeniu scenariusza wydarzeń, którego realizacja w sposób konwencjonalny mogłaby być z różnych powodów trudna do wykonania. Virtual PC umożliwia również uruchamianie i pracę pod kontrolą różnych systemów operacyjnych, co jest nieocenioną pomocą w wyborze odpowiedniego środowiska pracy. Aplikacja potrafi także czerpać korzyści ze sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji, jakie daje sporo najnowszych procesorów.


Zdjęcie
Windows Virtual PC z uruchomionym Windows XP

Bardziej rozwiniętą wersją Micosoft Virtual PC jest Microsoft Virtual Server 2005 R2 Enterprise Edition (obecnie bezpłatny). Produkt ten pozwala na jednym fizycznym serwerze uruchomić wiele niezależnych i wirtualnych systemów np. w celu testowania aplikacji przed ich wdrożeniem w firmowej sieci czy odwrotnie - testowania nowej wersji systemu pod kątem poprawności działania używanego już w przedsiębiorstwie oprogramowania. Wersja R2 pozwala na obsługę systemów 32- i 64-bitowych, systemów firm trzecich (np. Linux czy Solaris), posiada wsparcie dla technologii hyper-threading, umożliwia bootowanie PXE oraz charakteryzuje się większą wydajnością środowiska. Warto zaznaczyć, że produkt ten kosztował wcześniej (w zależności od wersji) 99 lub 199 USD. Ponadto użytkownicy Windows 7 mogą korzystać z nowszej wersji tej aplikacji - Windows Virtual PC. Dla "Siódemki" przygotowano także narzędzie Tryb Windows XP - jest to to wstępne przygotowany i skonfigurowany obraz maszyny wirtualnej z 32-bitowym systemem Windows XP Professional Service Pack 3. Obraz ten może zostać uruchomiony w programie Windows Virtual PC, który jest dodatkiem do systemu Windows 7 w wersjach Professional, Enterprise i Ultimate. Tryb Windows XP jest pełną, licencjonowaną (dla użytkowników powyższych edycji Windows 7) edycją systemu i służy do uruchamiania aplikacji niekompatybilnych z Siódemką. Dzięki wykorzystaniu wirtualizacji możliwe jest bowiem wykonanie starszej aplikacji w środowisku, dla którego była ona projektowana i w ten sposób ominięcie problemu niekompatybilności z Windows 7. Integracja Windows Virtual PC z systemem ponadto umożliwia takie uruchomienie aplikacji, że wygląda ona i zachowuje się zupełnie tak, jakby była zainstalowana i uruchomiona na fizycznym systemie hosta - maszyna wirtualna eksponuje tylko okno aplikacji, bez dodatkowych elementów interfejsu takich jak np. pasek zadań. Pomiędzy aplikacją wirtualną a systemem hosta działają też takie funkcje jak kopiowanie i wklejanie, aplikacja może mieć także dostęp do dysków twardych fizycznego komputera i urządzeń podłączonych do portów USB.

Ciekawym narzędziem jest także Windows SteadyState, przeznaczony do ulepszenia mechanizmów izolacji i zabezpieczeń użytkowników pracujących na publicznie dostępnych komputerach. Głównym jego przeznaczeniem są szkoły, biblioteki, kawiarenki internetowe i inne miejsca gdzie komputery są użytkowane przez wielu (często przypadkowych) użytkowników. Za pomocą narzędzia można odpowiednio zabezpieczyć system przez m.in. ograniczenie dostępu do zawartości dysków twardych, blokadę ustawień systemowych, a także stworzenie dedykowanych profili. Warto podkreślić, że Windows Steady State jest dedykowany dla administratorów nie posiadających dużej wiedzy i doświadczenia IT. Niestety program jest wyłącznie w języku angielskim. Dostępny jest bezpłatnie dla posiadaczy legalnych systemów Windows (wymagana jest weryfikacja autentyczności).

Programowanie

Zaprezentowanie finalnych wersji Visual Studio 2005 i SQL Server 2005 - najważniejsza premiera firmy Microsoft w 2005 r. przyniosła miłą, choć zapowiadaną wcześniej niespodziankę. Producent udostępnił bezpłatne edycje "Express" środowiska programistycznego Visual Studio, przeznaczone dla pasjonatów, studentów, początkujących developerów i wszystkich chcących nauczyć się programowania. Są one obecnie dostępne w najnowszych wersjach. W skład rodziny "Express" wchodzą Visual Basic 2010 Express, Visual C# 2010 Express, Visual C++ 2010 Express, a także Visual Web Developer 2010 Express dostępny do pobrania poprzez "Microsoft Web Platform. Początkowo edycje te miały być bezpłatne jedynie do listopada 2006 roku, jednak Microsoft posłuchał głosu użytkowników i uczynił je darmowymi na zawsze.


Zdjęcie
Visual C++ 2010 Express

Uzupełnieniem oferty dla programistów (ale nie tylko!) jest SQL Server 2008 R2 Express - bezpłatna wersja serwera baz danych SQL Server 2008 R2 Express with Advanced Services. W sensie rozwojowym jest następcą bezpłatnego silnika MSDE, jednak jego możliwości są teraz w olbrzymim zakresie rozbudowane. Nie jest to co prawda narzędzie stricte programistyczne ale może mieć zastosowanie zarówno do tworzenia aplikacji pracujących pod kontrolą systemu Windows, jak serwisów internetowych. Co warte podkreślenia, wersja darmowa w stosunku do komercyjnego odpowiednika bazuje na dokładnie tym samym jądrze i nie posiada limitu użytkowników (!). Jest jednak limitowana do systemów jednoprocesorowych, z 1GB pamięci RAM i 10 GB objętości bazy.

Jak widać, ciekawych i bezpłatnych programów Microsoftu jest całkiem sporo. Oczywiście, powyżej opisaliśmy tylko te najciekawsze z nich...

Uaktualniona wersja artykułu została opublikowana 30 lipca 2010 r., komentarze które ukazały się wcześniej mogą odnosić się do poprzedniej wersji artykułu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #1 09.12.2005 21:23

DAEMON Tools jest adware ten nowy, a freeware byly starsze wersje wiec nie piszcie ze jest komercyjny

  #2 09.12.2005 22:29

Po prostu rewelacja! M$ jest wręcz potentatem w oferowaniu darmowego oprogramowania. Możemy dostać za darmo:
- poprawki do programów M$
- wersje BETA programów, które (jak już poprawią znalezione przez betanaiwaniaków błędy) będą za jakiś czas płatne
- różne programy, które i tak są częścią systemu operacyjnego LOL^2
- wielce użyteczne aplikacje w stylu "sprawdź, czy cię gdzieś nie teleportowało"

No tylko krzyknąć w zachwycie I LOVE MICROSOFT!

  #3 10.12.2005 18:01

A wy potraficie tylko narzekać. Tego że MS dał za free całe Visual Studio 2005 express to już tego nikt nie zauważył.

  #4 10.12.2005 19:30

ja też uwielniam microsoft!

  #5 11.12.2005 13:10

Klasyczne polskie malkontenctwo, nic tylko ciągłe narzekanie, już mnie mdli czytając te wasze wieczne żale...

  #6 11.12.2005 13:20

Tomek VS Express to też jest beta i to działająca tylko do listopada przyszłego roku! Co dalej?

  #7 11.12.2005 14:37

no to jest komercyjny a nie bezplatny... autor mial racje

  #8 11.12.2005 15:32

O ile mi wiadomo mozna się połączyć za pomocą RDC także z Windows 2000 Server. Czemu taka marketingowa podkorowa gadka jest tu przekazywana? Chcesz miec zdalnie za darmoche - naprzód do sklepu po Windows 2003 server bo W2K to lipa. Kładę to jednak na garb przeoczenia a nie celowego działania. Dobrze że Wasz vortal jest i jest kogo krytykować i dowiedzieć się o dobry sofcie.

  #9 11.12.2005 23:28

MS jes OK :P

  #10 11.12.2005 23:43

@Laki:
MS udostepnil za darmo VS Expressa także do zastosowań komercyjnych. Jest to wersja finalna. Nie ma limitu czasowego. Wiem bo używam.

  #11 12.12.2005 10:10

Szkoda, ze nie wspomiano nic o darmowych dodatkach do sql servera express edition m.in. pakiet zdjec z corbis'a. Aha i Laki VS E to nie jest wersja beta.

  #12 12.12.2005 16:07

W odpowiedzi na powerof2
Tak jest to wersja finalna. Jesli chodzi o ograniczenia, to zapraszam na strone Microsoft. To, ze nie widzisz kumunikatu o "pozostalych dniach do konca" o niczym nie swiadczy. Zreszta przeczytaj moze sobie umowe licencyjna bo widze, ze niestety nie czytales. A narzekania tez mnie denerwuja. Zwlaszcza, ze wiekszosc z krytykujacych nie ma pojecia nawet o obsludze innych systemow. A wiec polecam czytac licencje i narzekac tylko wtedy, gdy sie wie o czym sie pisze. Pozdrawiam.

  #13 13.12.2005 11:06

To nie chodzi o narzekanie, ale artykuł jest tak sponsorowany, że robi sie absurdalny. Mozna znaleźć wersję każdego z tych 'super programów' (oprócz łat i v. beta oczywiśćie) za free i to dużo lepiej dopracowaną.

  #14 13.12.2005 14:18

@Pstryk: nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi w Twoim wywodzie... Polecam jednak uważniejszą lekturę artykułu. Cytuję: "(...) w zastosowaniach komercyjnych polecamy bezpłatną alternatywę (...)". Dla przypomnienia DAEMON Tools dla zastosowań komercyjnych ma status shareware, czyli jest programem płatnym. Za darmo jest udostępniany tylko do użytku domowego.

@dot: Każdy ma swój punkt widzenia. Moim zdaniem artykuł dowodzi, że nie tylko. Wszystko jest chyba kwestią podejścia, zawsze można szukać dziury w całym...

@witek: nic dodać nic ująć...

@orcio: ale tylko z pewnymi wersjami, standardowo to narzędzie jest dedykowane dla XP i 2003.

@mell: Muszę Cię rozczarować - artykuł nie jest sponsorowany. Niestety ;-) Pomijając wszystko, tak na logikę, jeżeli ktoś miał by już coś "sponsorować" to chyba nie artykuł o BEZPŁATNYM oprogramowaniu, a komercyjnych produktach, nie uważasz?

  #15 13.12.2005 22:30

a o darmowym saperze nie wspomnialiście :)

  #16 14.12.2005 10:30

Do dtarczynski : niestety chyba ty nie zrozumiałeś - czas pozostały to czas na DARMOWE ŚCIĄGNIĘCIE tej wersji !!! Jeżeli już ją ściągnąłeś i używasz, to nie ma ograniczenia !!! Poczytaj trochę FAQ M$ na temat wersji Express, a potem się wypowiadaj.

Pozdrawiam

  #17 15.12.2005 13:43

System MW HE SP2-po zainstalowaniu programu Microsoft Baseline Security Analyser -program odmawia skanowania .Zalogowany jestem jako administrator.

  #18 15.12.2005 21:12

nie wierzę ze będą zawsze bezpłatne

  #19 16.12.2005 14:57

Nie krytykuje MS- dobrze, ze choc cos daja za free. Gorsze jest chyba to, ze na polskich uczelniach maja monpol, bo nawet konfiguracji DNS-a i Servera pocztowego uczy sie ostatnio pod WINdowsem... chyba tak nie powinno byc :(

  #20 17.12.2005 23:21

@Study IT: z tego co zauwazylem, wiekszosc "studentow" na polskich uczelniach na wydzialach informatycznych nie potrafi nawet programowac po napisaniu pracy inż. Wspomniec tez trzeba, ze wiekszosc programow na zaliczenie sobie kupuja od kolegow, ktorzy umieja programowac, na kolosach sciagaja od tych co umieja konfigurowac serwery i od tych co maja SQLa w malym palcu... Wiekszosc tych studentow, w momencie zderzenia sie z "mozliwosciami konfiguracyjnymi" darmowych systemow "palcowych" (takich, w ktorych nie da sie kliknac, zeby uruchomic serwer DNS, tylko trzeba cos napisac, zeby go uruchomic), nie bedzie sie nawet starala zrozumiec w jaki sposob takiego DNSa czy serwer SMTP sie konfiguruje, tylko wydrukuje sobie 6-tką HOWTO z netu i w ten sposób "zaliczy" przedmiot. Smiem twierdzic, ze "postawienie" jakiegokolwiek serwera pod Windą jest o niebo prostsze dla przecietnych studentow, niz walka z Linuxem, BSD czy Solarisem.

  #21 19.12.2005 20:08

Do SQL Server 2005 Express Microsoft udostępnia również nieodpłatnie profesjonalne oprogramowanie do zarządzania w trybie graficznym, w tym odpowiednik dotychczasowych Enterprise Manager'a i Query Analizer'a, przykładowe bazy danych, dokumentacja Books Online i in.
Zresztą do MSDE jakiś czas temu udostępniono również graficzne, chociaż bardzo toporne narzędzie do zarządzania serwerem przez IE.

  #22 17.01.2006 14:03

Czy Word Viewer, Excel Viewer i PowerPoint Viewer są darmowe dla użytkowników komercyjnych. Czy mogę je zastosować we firmie??

  #23 17.01.2006 16:07

@sila77, są darmowe, nie ma przeciwskazań do stosowania ich w firmie

  #24 14.02.2006 19:51

To co microsoft udostępnia, jest dostępne od dawna, tylko nie od majkrosoftu. Po za tym, wiele płatnych produktów z Redmont ma swoje darwowe odpowiedniki(M$ office : openoffice(radzi sobie z formatami doc, xls idt. bezproblemowo)) i do tego alternatywy mają udostępniony kod źródłowy, więc wszystkie dziury ją jawne.

  #25 20.02.2006 00:24

Pobrałem te "bezpłatne" programy. W swej firmir używam Excel - Word 95 - do pracy papierkowej nie potyrzeba nic lepszego. Ale niestety, często dostaję korespondencję w Word i Excel 97 i wyższe (32 bitowe). Do ich odczytania chciałem użyć tych "viewerów". Mam 3 kompy z w-98, na żadnym nie udało mi się zainstalować "Viewerów". Czy ktoś wie dlaczego? Może coś robię źle?

  #26 22.02.2006 12:26

Pochwała dla WAS za bardzo dobry opis programów ms i linki do nich.

  #27 27.02.2006 01:21

To jeden wielki pic!!!! Mam na kompie Excela i Worda 7 - wersja 95 - jeszcze 16-bitowa. Oczywiście legalne. Pracuję na tym bez przeszkód, i na moje potrzeby wystarcza. Ale czasem zdarzy się, że ktoś mi wyśle coś w nowszych wersjach, np Word97 lub wyższe. Chciałem sobie zainstalować te rzekome cuda - ExcelViewer i WordViewwer. Figa z makiem!!!! Na systemie, gdzie jest zainstalowany jakikolwiek fragment starego office'a te Viewery nie instalują się. Posłałem zapytanie do MS$, ale dostałem od nich aż 4 mętne odpowiedzi, że piszę nie na temat!!!! Ja nie na temat!!!!!
Natomiast na tymże kompie nie mam Power Pointa, i Viewer do PP zainstalował się od razu. I bez przeszkód odpalił. Tak więc - reasumując - ten MS$ to tylko taki kłamczuszek, chwalipięta jest.

  #28 03.03.2006 18:53

Nie warto tak piać z powodu free softu od Microsoftu. Było by fajnie gdyby nie to, że do wszystkiego dodają SP-2. Spróbuj ściągnąć np. Movie Makera i masz 326 MB przy programie 20MB. To dopiero frajda szczególnie wtedy jak już SP-2 jest zainstalowany.

  #29 03.03.2006 23:17

@nabram: Jeżeli masz zainstalowany Service Pack 2 dla Windows XP to masz również... najnowszą wersję Windows Movie Makera. To Movie Maker jest zintegrowany z SP2, a nie na odwrót.

  #30 31.03.2006 20:11

Do Ydaka: Też sie na to naciąłem i oczywiscie odpowiednio "poblogosławiłem" MS, ale musze przyznać, ze oni jednak na swoich stronach napisali jakie są wymagania systemowe. Tylko viewer dla PP chodzi pod starszymi Windami.
Ściągnij sobie Open Office. Na Win98 chodzi, na 95 nie próbowałem. Może będzie trochę wołowate (jeżeli masz słabą maszynkę - szczególnie gdy mało RAM) i niektóre dokumenty troche rozjedzie, ale u nas to załatwiło sprawę. Tylko nie bądź optymistą w przypadku makr :(.

  #31 03.04.2006 01:43

Zauważyłem, że wszyscy respondenci (także ci za) nie używają jednakowoż Internet Exploratora, co wprawdzie świadczy o ograniczonym zaufaniu do darmowych produktów MałoMiękkiego ale i o porcji zdrowego rozsądku.

@Ydak: http://www.openoffice.org udostępnia wersję dla '95. Niestety spolszczenia musisz sobie poszukać na własną rękę...

@Student: to bardzo pocieszające co piszesz. Właśnie szukam pracy w branży i obawiałem się zawsze, że młodość mnie przytłoczy kompetencjami...

  #32 18.04.2006 11:56

@somebody tak ,ale open office jest free ale tylko do użytku domowego do firmy trzeba kupic pakiet za 400 pln
@nabram hehe a co bedzie jak nie zainstalujesz tego łooo to dopiero bedziesz nazekał na microsoft ze nieszczelny

A co do "darmowosci" to i tak większośc ludzi ma to za "darmo" system , :-) poza tym zauważyłęm ze te produkty ktore znajduja sie w systemie służą do wykonywania operacji na "gołym" systemie i tak naprawde są to niemałe możliwośći.

  #33 02.05.2006 21:51

A ja myslalem, ze z bezplatnych rzeczy Microsoftu to tylko IE z MSN-em... :-)

  #34 18.05.2006 00:14

to jeszcze niewszytko,

z nowosci jest jeszcze caly pakiet expression - grafika, animacje, www

dot: a takze zeztaw bardzo dobrych aplikacji do programowania, 180 dniowego traiala w2k3, expression, który mimo że jest CTP działa lepiej niż niektóre programy finalne

  #35 04.08.2006 08:00

Połowa tych programów od wieków jest darmowo udostępniana przez Micosoft. Ten asrtykuł pisał chyba jakiś dzieciak, który dopiero co zaczął interesować się oprogramowaniem do komputerów.

  #36 18.10.2006 21:34

a ja sie zgadzam-bardzo dobrze że programy są za darmo,bo nie każdych stać na takie drogie programy.Powaga=)

  #37 05.01.2007 14:57

a ja zawsze zastanawiam się instalując coś darmowego od MS jak bardzo narażam się na szpiegowanie i skanowanie mojego kompa przez nich( np: sprawdzanie legalności wersji MW XP, Excela itp?

  #38 17.08.2007 07:43

uważam ze MS fajnie zrobił z tymi aplikacjami za free. Jednak interesuje mnie jedno narzędzie za które jeden oszustów chciał kase około 30żł. Na co sie nie zgodziłem bo chodzi mi tu o: Visual Basic 2005 Express Edition, Visual C# 2005 Express Edition, Visual C++ 2005 Express Edition, Visual J# 2005 Express Edition, a także Visual Web Developer 2005 Express Edition." a jak dla mnie początkującym programiście o Visual C++ 2005 Express Edition. W związku z tym mam pytanie ta wersja jest za free ale jak zrobić zeby mieć ją pełną. Bo jak ją pobrałem z dobreprogramy.pl i pobrałem to pisze że 30 dniowa wersja. Jak to zrobić żeby była nielimitowa wersja? I czy Visual C++ 2005 Express Edition jest wersją komercyjną? Pytam bo myślę poważnie o pisaniu programów. Proszę o odpowiedź.

  #39 10.12.2007 20:36

swietne

  #40 18.01.2008 18:31

Nie ma nic za darmo.Microsoft sobie to już jest w cenie Windowsa

  #41 25.08.2008 22:38

przegladam komentarze i zadna osoba nie ma IE ;D

  #42 14.01.2010 17:41

a jak to pobrac. to pilne. piszcie mojegg 11380591 piszcie nawet jak jestem niedostepna, czesto jestem niewidoczna. z gory dzieki

  #43 29.01.2010 19:53

Nie można legalnie /bez opłat/ pobrać programu MS-Power Point!?

  #44 29.01.2010 19:55

a cenzura działa!!!!

  #45 20.02.2010 21:20

jak to pobrać?

  #46 15.05.2010 18:10

nie wspomniano o darmowym Image Composite Editor,

  #47 25.08.2010 14:47

A w j.polskim nic!

  #48 16.09.2010 19:55

morzna tutaj sciągnąć programy do ulepszenia wyglądu windows xp proszę o odpowiec

  #49 04.10.2010 13:40

już wspomniano ;-)

  #50 05.10.2010 18:43

To jest niezłe ale poszukuje power pointa!!!!!!!!!!!!:) pomóżcie podajcie linki

  #51 01.11.2010 09:47

albo ja jestem neptyk w komputerze albo to tak zagmatwane ze wszystko niby darmo a jak cos to płacisz jak za zboze ......tryki jak byki

  #52 25.12.2010 17:58

poszukuje darmowego kadeka wmv do Windowsa Vista.Proszę podajcie mi link do pobrania

  #53 13.01.2011 11:32

mam troszkę fotek ze ślubu chciałabym zrobić z nich slajd z podkładem muzycznym ale nie wiem jak to się robi czy ktoś mi pomoże.

Piterek882   4 #54 22.01.2011 23:30

Jest jeszcze jeden darmowy program: Microsoft Mathematics.
Proszę Redakcje o sprawdzenie;)

Pozdrowił

  #55 01.02.2011 12:07

gdzie się go pobiera

  #56 01.03.2011 15:29

Hmmmm....coś zawsze wybiorę:D

  #57 23.09.2011 17:54

czy w tym są dodatki na webcam jak np. tła?

  #58 21.10.2011 13:11

Vista i 7 to według mnie wielka pomyłka.Dlatego nie uważam Microsoft za dobrą firmę i nie kupię 7 jak kupiłem viste i koniec niech szantażują kogoś innego.

  #59 22.11.2011 20:30

nic nie pomogło :(

  #60 21.01.2012 18:43

czy to jest za darmo

  #61 02.10.2012 08:27

ale urwał

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.