Dwie gminy Londynu zastąpią tysiące komputerów z XP nowymi chromebookami

Dwie gminy Londynu zastąpią tysiące komputerów z XP nowymi chromebookami

03.04.2014 15:00

W poszukiwaniu następców dla umierającego Windows XPorganizacje rozważają dziś przede wszystkim migrację na Windows7. Radykałowie proponują zainstalowanie na starych komputerachLinux Minta, jako stabilnej dystrybucji o interfejsie zrozumiałymdla przyzwyczajonych do XP osób. Najzamożniejsi dochodzą downiosku, że czas kupić po prostu Macbooka. Można jednak jeszczeinaczej. Dwie gminy Londynu, Dagenham i Barking, zdecydowały się po8 kwietnia tego roku zastąpić wszystkie swoje komputery z XPchromebookami i chromeboksami.

Wdrożenie będzie chyba największym tego typu na świecie ioznacza dla systemu Google'a prawdziwy test dojrzałości. Radamiejska Londynu wykorzystywała do tej pory łącznie 3,5 tysiącadesktopowych komputerów i 800 laptopów z Windows XP. Zastąpić jema docelowo ok. 2 tysięcy chromebooków Samsung303C oraz 300 chromeboksówAsusa – desktopowych komputerków z Chrome OS-em (praw, którezastosowanie znajdą przede wszystkim w salach konferencyjnych,recepcjach i bibliotekach. Już w rękach pracowników gminnychurzędów znalazło się ponad 350 chromebooków, pozostałe trafiądo nich z początkiem czerwca.

Obraz

Uzasadnieniem tego niespodziewanego kierunku migracji sąoczywiście pieniądze. Rupert Hay-Cambell, dyrektor IT w radziemiejskiej, stwierdził, że za urządzenie z Chrome OS-em miastoLondyn zapłaci około 200 funtów, tymczasem za standardowy laptop zWindows musiałoby zapłacić 500-600 funtów, zaś za standardowydesktop około 350 funtów. W ten sposób zaoszczędzi się około400 tysięcy funtów, a do tego dojdzie zmniejszenie wydatków naenergię elektryczną, jako że chromebooki i chromeboksycharakteryzują się dobrą wydajnością energetyczną.

Nikt nie ukrywa, że katalizatorem zmian był jednak zbliżającysię kres Windows XP. Zdaniem Sheyne'a Lucocka, szefa obsługującejwdrożenie firmy Elevate East London, do wyboru była kontynuacjadotychczasowej strategii, wiążącej się z utrzymaniem komputerówz Windows na większości biurek, albo też sięgnięcie po cośzupełnie nowego.

Poszukując nowych rozwiązań, wzięto pod uwagę raporto bezpieczeństwie systemów operacyjnych, wydany kilka miesięcytemu przez brytyjską agencję rządową CESG. Hay-Campbell wyjaśnia,że początkowo rozważano wykorzystanie Windows 7 i wirtualnychdesktopów, gdyż miasto dysponowało pewną liczbą kopii„siódemek”, zakupionych w ramach zbiorczej umowy licencyjnej.Windows 8 odrzucono od razu, jego wybór oznaczałby dalsze nakładyna licencje Microsoftu. Mac nigdy nie był rozważany, jasne było,że będzie to sprzęt zbyt drogi dla miasta. Linuksowym desktopombrakowało zaś wymaganego wsparcia. Chromebooki okazały sięnajtańsze, a przy tym wolne od licencyjnych restrykcji i dostępne zwymaganym poziomem wsparcia.

Co ciekawe, przynajmniej na początku najważniejszymoprogramowaniem uruchamianym na londyńskich urządzeniach z ChromeOS-em będzie klient Citriksa, dający dostęp do znanych jużurzędnikom narzędzi biurowych Microsoftu. Do końca tego rokupodjęta ma być jednak decyzja o migracji na pakiety biurowe wchmurze. Rozważane są zarówno Dokumenty Google jaki i Office 365Microsoftu. W ten sposób zaoszczędzi się też na licencjachCitriksa, gdyż najważniejsze oprogramowanie będzie działało poprostu w przeglądarce.

Decyzja Rady Miejskiej Londynu nie oznacza, że Microsoft nie majuż czego szukać w urzędach tej metropolii. Dyrektor IT przyznał,że w planach jest zakupienie około 600 komputerów z Windows, naktórych uruchamiane będzie specjalistyczne oprogramowanie, takiejak AutoCAD czy narzędzia do zarządzania oświetleniem ulicznym,których nie można udostępnić przez klienta Citriksa. Na pewnojednak taka decyzja oznacza, że dla wielu innych organizacjiotworzyła się nowa, akceptowalna ścieżka migracji z Windows XP.David McLeman, dyrektor firmy Ancoris, będącej biznesowym partneremGoogle'a powiedział, że obecnie coraz więcej firm i instytucjizgłasza swoje zainteresowanie wykorzystaniem chromebooków wśrodowiskach produkcyjnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)