KDE Plasma 5.8 LTS: liczne nowości na 20. urodziny środowiska

KDE Plasma 5.8 LTS: liczne nowości na 20. urodziny środowiska

KDE Plasma 5.8 LTS: liczne nowości na 20. urodziny środowiska
04.10.2016 17:37, aktualizacja: 04.10.2016 21:33

14 października świętować będziemy dwudzieste urodziny być może najlepszego linuksowego środowiska graficznego, czyli KDE. Z tej okazji na całym świecie odbędą się organizowane przez społeczność książkę o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości projektu. Najważniejsze jednak, że jubileusz zbiega się niemal z premierą najnowszej wersji środowiska, KDE Plasma 5.8.

Plasma 5.8

Plasma 5.8 to wydanie o wydłużonym wsparciu, czyli trwającym co najmniej 18 miesięcy. Z tej okazji przygotowano wiele nowości, na które natknąć można się już w momencie uruchamiania systemu. Mowa o nowych, ujednoliconych ekranach logowania i wylogowywania. Ich wygląd wyraźniej nawiązuje teraz do domyślnej kompozycji, Breeze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W tej wersji środowiska zaimplementowano także przepisany od nowa menedżer zarządzania wirtualnymi pulpitami Pager, oczywiście z zamiarem optymalizacji. Ponadto panel z listą okien może już obsługiwać takie same funkcje jak ikony z tacki systemowej. W ten sposób po kliknięciu prawym przyciskiem na reprezentację np. VLC otrzymamy dostęp do przycisków odtwarzania.

Obraz

Panel z listą okien zyskał także inną przydatną funkcję. Odtąd można z jego poziomu uruchamiać pliki metodą „przeciągnij i upuść”. Wystarczy zatem przeciągnąć plik zdjęcia na panel, gdzie już otwarta jest przeglądarka, aby otworzyć nowe okno wyświetlające obrazek, podobnie jak to jest z przeciąganiem plików na skróty aplikacji.

Obraz

Nowości jest znacznie więcej – nowego wyglądu doczekało się KDE Discover, dodano liczne poprawki mające usprawnić obsługę wielu ekranów, uproszczony został panel dodawania skrótów klawiszowych, poprawiono obsługę alfabetów z kierunkiem od prawej do lewej strony. Serwer Wayland obsługuje już GTK+, poprawiono także wsparcie dla ekranów dotykowych, jednak przez to, ze wydanie 5.8 ma wydłużone wsparcie, wciąż domyślnie wykorzystywany jest X.

Pełną listę zmian oraz paczki i kod można znaleźć już na stronach KDE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)