Microsoft w czołówce wnoszących wkład w jądro Linuksa

Microsoft w czołówce wnoszących wkład w jądro Linuksa

04.04.2012 16:38, aktualizacja: 04.04.2012 22:46

The Linux Foundation opublikowała coroczny raport z rozwoju jądra Linuksa. Po raz pierwszy w pierwszej dwudziestce instytucji, które dołożyły się do rozwoju systemu, trafił Microsoft. Z Redmond pochodzi 1,1% kodu dodanego między wersjami 2.6.36 i 3.2, co pozwoliło mu zająć 17 pozycję w rankingu.

Wkład Microsoftu okazał się tak duży, gdyż firma zajmowała się dopracowywaniem kodu swoich sterowników Hyper-V, które zostały uwolnione w 2009 roku. Udostępnienie kodu źródłowego sterowników pozwoliło uzyskać dużo lepszą wydajność wirtualizowanych na Windows Server Linuksów. Ironią jest fakt, że Microsoft zdecydował się na uwolnienie kodu po tym, jak Stephen Hemminger z Vyatty zauważył, że sterownik to nie tylko autorski kod Microsoftu, ale również komponenty objęte licencją GPL (GNU Public License). Microsoft został wtedy oskarżony przez środowisko o łamanie licencji GPL, a w efekcie otworzył źródła sterownika.

Kod sterownika przez prawie dwa lata znajdował się w „poczekalni”, zanim trafił do głównej gałęzi rozwojowej jądra Linuksa. W tym czasie Microsoft dostosował kod do włączenia go do jądra, co wymagało edycji 9709 linii kodu — 1,1% liczby linii kodu jądra. Po zakończeniu tego procesu nie należy spodziewać się utrzymania się Microsoftu w czołówce. W 2001 roku Steve Ballmer twierdził, że Open Source to nowotwór i po zamknięciu sprawy ze sterownikiem Hyper-V Microsoft będzie mógł wrócić do tego stanowiska.

Od publikacji poprzedniego raportu (grudzień 2010) swój wkład w rozwój jądra miał ponad tysiąc deweloperów reprezentujących prawie 200 firm. Najwięcej pracy w rozwój jądra systemu włożyli oczywiście Red Hat, Intel, Novell, IBM, Texas Instruments, Broadcom, Nokia, Samsung, Oracle i Google. 75% pracy została wykonana przez zawodowych deweloperów, którzy otrzymali za to zapłatę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)