r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Nawet kilkanaście tysięcy osób dostanie wezwanie do zapłaty za zabawy z Chomikiem

Strona główna AktualnościBIZNES

Pod koniec sierpnia informowaliśmy Was, że użytkownicy chomikuj.pl mogą otrzymać wezwanie do zapłaty za rzekome naruszenie praw autorskich. Pismo od kancelarii adwokackiej Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia mogły otrzymać też osoby, które z serwisu korzystały jedynie biernie, nie umieszczając w nim żadnych naruszających prawa autorskie plików. Z najnowszych ustaleń wynika, że sprawa może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy osób. Właśnie tylu internautów ustalono w toku postępowania.

Przypominamy, że mecenas Bartłomiej Wieczorek działa w imieniu polskich studiów filmowych i następujących wydawców: Kadr, Zebra, TOR, SFR, MUZA, MediaPharm, FOKA, Czytelnik i innych. W wezwaniu do zapłaty wymienione są rzekome naruszenia praw autorskich oraz rzekoma wartość udostępnionych poprzez Chomikuj.pl filmów. Wciąż nie wiemy jak wyglądają pisma i jaką kwotę miałby zapłacić każdy w ten sposób pozwany.

Dziennik Internautów informuje, że pracownik kancelarii nie chciał powiedzieć, ile pism zostało wysłanych i jaki jest status odbiorców wezwań w prowadzony postępowaniu karnym. Jednak według danych przedstawionych przez rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, która prowadzi postępowanie, na które powołuje się kancelaria Bartłomieja Wieczorka, wynika że śledztwo prowadzone jest w sprawie – nikomu nie przedstawiono zarzutów, w toku śledztwa ustalono jednak, że prawa autorskie zostały naruszone przez kilkanaście tysięcy internautów. Dowiedzieliśmy się też, że pełnomocnik pokrzywdzonych zapoznał się już z aktami sprawy. Zastanawiający jest fakt, w jaki sposób pozyskane zostały dane użytkowników chomikuj.pl, którzy rzekomo naruszyli prawa autorskie. Popularna metoda na użytkowników BitTorrenta, czyli udostępnianie pliku-przynęty, by obserwować adresy IP uczestników wymieniającego między sobą plik ten roju, tu po prostu nie zadziała. Czyżby więc dane udostępnił sam serwis?

r   e   k   l   a   m   a

Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli śledztwo prowadzone jest „w sprawie”, to nie ma pewności, czy osoby wezwane do zapłaty naprawdę dokonały naruszeń. Adwokat nie może być pewien, że odbiorcą pisma jest użytkownik chomikuj.pl odpowiedzialny za naruszenie praw autorskich. Przykładowo wezwanie do zapłaty może otrzymać osoba starsza, która może nie wiedzieć, dlaczego tak naprawdę otrzymała pismo i postanowi zapłacić żądaną kwotę.

Sprawa pism wysyłanych prze kancelarią przypomina działania adwokat Anny Łuczak. Jednak Bartłomiej Wieczorek proponuje bardziej kosztowne ugody i zachęca do kontaktu, chcąc dokładniej wyjaśnić sprawę. Dodatkowo do wezwań nie są dołączane blankiety wpłaty. Niestety pismo mogło trafić do osób, które nie naruszyły praw autorskich, więc jeśli ktoś jest przekonany o swojej niewinności, a otrzymał wezwanie, to powinien złożyć skargę do Okręgowej Rady Adwokackiej. Bartłomiej Wieczorek należy do Izby Adwokackiej w Wałbrzychu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Spiner3   3 #1 04.09.2014 11:48

ane skąd? Jak się rejestroawłem na Chomiku kilka lat temu, to nie wymagali (i nie było przeiwidzianych pól na takie dane) pdoawania żadnych danych poza imieniem, nazwiskiem i mailem. O ile to się nie zmieniło, to Chomikuj nie mógł dać takich danych, bo ich nie ma (chyba, że sobie je zdobywa "na około", ale po co?). Dostawcy internetu?

Autor edytował komentarz.
Indy   8 #2 04.09.2014 11:51

Bierne korzystanie sugeruje tylko ściąganie, a pozwy są za to, że ktoś udostępnił plik lub zachomikował jakiś plik innego użytkownika do siebie i przy domyślnych ustawieniach zaczął go udostępniać. Więc kwestia dyskusyjna czy taka osoba rzeczywiście nie udostępniła żadnego pliku, bo nic nie wrzuciła na serwer.

Autor edytował komentarz.
eimi REDAKCJA  16 #3 04.09.2014 11:51

@Spiner3: adresy IP - a potem męczenie ISP. Tak jak w wypadku BitTorrenta. Też przecież z chmury peerów wyłuskują tylko adresy IP.

  #4 04.09.2014 11:55

Kiedy pod jednym IP zewnętrznym znajduje się kilka komputerów należących do różnych osób i np. gości ?

Spiner3   3 #5 04.09.2014 11:56

@eimi: No tak. To by się zgadzało.

Wynika z tego, że dane adresowe otrzymują jednak od ISP, a nie od serwisu Chomikuj.

Poza tym Chomik nie dawałby IP userów tak po prostu, bo taka polityka źle by się odbiła na wizerunku serwisu, a o wizerunek chyba administratorzy dbają.

Autor edytował komentarz.
roman.niedz   1 #6 04.09.2014 12:04

@Indy: Uważałem, że prawnicy , szczególnie adwokaci posiadają rozum. Coś w tym działaniu brzydko pachnie. moja znajomość praw jest dobra w cz. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, trochę karnego. Sprawy cywilne mnie nie tyczyły.
Jeżeli ktoś urządza pułapki tego typu czy cokies, winien być karany za nieuprzedzenie o skutkach wejścia na daną stronę. Roman lat 75

Autor edytował komentarz.
  #7 04.09.2014 12:06

po linii najmniejszego oporu
to już staje się nudne

eimi REDAKCJA  16 #9 04.09.2014 12:09

@Spiner3: ale skąd mieliby mieć IP, z którym mogliby przyjść do ISP? Chomikuj.pl nie wyświetla publicznie adresów IP osób udostępniających pliki.

  #10 04.09.2014 12:14

Dostałem kiedyś coś takiego za BitTorrenta. Rzekomo udostępniłem... 4kB mp3, co według policjanta przesłuchującego odpowiadało 15 albumom muzycznym. ;-) Zabiłem go za to śmiechem. Wskazałem 5 osób z rodziny korzystających z komputera, 20 osób na studiach i otwarte Wi-Fi. Przesłuchano mnie + 2 osoby jako świadków, sprawę umorzono ze względu na brak możliwości znalezienia sprawcy i niską szkodliwość. Zarzutów nie postawiono nikomu, przeszukania nie było. Wszystko zależy od prokuratora prowadzącego sprawę, bo najtrudniej jest, gdy zażąda przeszukania, bez pełnego szyfrowania dysku jest wtedy kiepsko, bo każdy coś ma "pół legalnego" na komputerze.

edelmann   11 #11 04.09.2014 12:16

Mogą mnie w dupę pocałować, nie zamierzam (gdybym dostał) nigdzie się odwoływać i wytracać pieniądze, nigdy nic nie wgrywałem ani nie udostępniałem.

dzikiwiepsz   11 #12 04.09.2014 12:30

Nie no znowu ten troll, ja nie mogę niech ktoś w końcu coś z tym czymś zrobi bo to już się nudne staje.
"Przypominamy, że mecenas Bartłomiej Wieczorek działa w imieniu polskich studiów filmowych i następujących wydawców" - chyba działa ale na zlecenie mafii i organizacji przestępczych.

Hrustus   7 #13 04.09.2014 12:40

Cóż, chomikuj.pl na tym straci choćby dlatego, że na moim wydziale roczniki już usuwają tam swoje konta, na którym dzieliliśmy się materiałami z uczelni(zdjęcia minerałów itp. itd.). Nikt nie zamierza ryzykować, że komuś palma odbije i zacznie usuwać materiały w dodatku grożąc pozwem.

  #14 04.09.2014 12:46

Niezłe będą jaja jak ktoś kto korzystał z bugmenot przy logowaniu dostanie wezwanie.

Spiner3   3 #15 04.09.2014 12:57

@eimi: żaden zdrowo myślący admin nie rozdaje IP woich użytkowników na lewo i na prawo.

W tekście pytanie jest sformułowane jasno: "Czyżby więc dane udostępnił sam serwis?". odebrać to można jako zwykłe i generalnie żałosne podgrzewanie atmosfery i nagonkę na jakiś serwis. Nikt nie stawia sobie pytania dlaczego ISP wydają dane adresowe swoich klientów, a szkoda, bo samo IP dla tych troli jest tak samo przydatne jak awatar.

Szkoda też, że żaden serwis nie zwrócił się do Chomika o jakiś komentarz do sytuacji tego typu. Ciekaw jestem co oni mają do powiedzenia w tej sprawie.

No i jest błąd przy nazwisku jej świetobliwości Łu"sz"czak :D

Autor edytował komentarz.
command-dos   17 #16 04.09.2014 13:03

to nie ja - ktoś musiał złamać zabezpieczenia routera i korzystał z mojej sieci ;) BTW, daj tu koledze podpiąć się do wifika w domu...

józeek   6 #17 04.09.2014 13:12

@Spiner3: Chomikuj i wizerunek, w domu wszyscy zdrowi? Jak by się wokół nich zrobiło gorąco to by adresami IP strzelali jak CKM pestkami.

Spiner3   3 #18 04.09.2014 13:17

@józeek: no dobrze no. "resztka wizerunku"! Jakiś wizerunek muszą mieć, skoro mają użytkowników i utrzymali się tyle czasu.

Autor edytował komentarz.
MiL-   8 #19 04.09.2014 13:20

Przecież to jawne wyłudzanie pieniędzy. Ja mogę rozsyłać maile o wpłatę 5000 PLN (a co, będę lepszy) na moje konto.

  #20 04.09.2014 13:32

Jakim prawem jakaś kancelaria prawna otrzymuje dane adresowe od firmy chomik.pl?!

  #21 04.09.2014 13:33
  #22 04.09.2014 13:36

To jasne jak słońce, że adwokat chce zarobić. Gdyby producentom tym zależało na walce z piractwem, napisaliby do Chomika, że ten a ten plik narusza ich prawa i mają go natychmiast skasować. Ale nie, przecież można zapchać sądy sprawami, tracić czas być może części niczemu winnych ludzi, a wszystko w imię kasy, której i tak by nie zyskali, bo ludziska machnęliby ręką, zamiast zapłacić za tak zwane legalne źródła. Przecież polskie filmy wcześniej, czy później trafią do TV, można poczekać.

DonM$   9 #23 04.09.2014 13:45

No właśnie 2 pytania

1. Skąd mają ich dane, jak i czy legalnie pozyskano te adresy IP, bo chomikuj takowych nie pokazuje.
2. Dlaczego to serwis chomikuj nie został pozwany, to oni udostępniają pliki, minimum są pośrednikiem paserem, to co teraz mamy podwójne standardy, chomikuj wiadomo po co powstało, powinni im jak najszybciej zamknąć stronę która łamie prawo, celowe udostępnianie/paserstwo, nie ma tu żadnej wymówki.

  #24 04.09.2014 14:13

Redakcja powinna rozwiać wszelkie domysły i zapytać Chomika o to czy sprzedaje użytkowników swoich usług.

  #25 04.09.2014 14:27

@A co wtedy ? (niezalogowany): "Kiedy pod jednym IP zewnętrznym znajduje się kilka komputerów należących do różnych osób i np. gości ?" isp raczej ma wew. IP i może sprawdzić kto, gdzie, kiedy.

  #26 04.09.2014 14:40

@DonM$: Ad 1: Tak, oczywiście, że to są działania legalne. Prokuratura się zwróciła z uprzejmą prośbą i chomik udostępnił numerki IP. Następnie prokuratura zwróciła się do ISPów, a ci grzecznie wydali dane adresowe (mają taki obowiązek). Ponadto wydaje mi się, że jest coś takiego, że jak toczy się postępowanie, to pokrzywdzony może mieć dostęp do akt sprawy. Zatem pan mecenas reprezentujący maf... to jest związki twórców, poszedł do prokuratury, rzucił "karty na stół", no i oni mu te wszystkie dane podali na tacy.
Ad 2: A dlaczego nie pozywa się producentów wódki za to, że ktoś był pod wpływem i zabił pieszego? Albo producentów noży za to, że ktoś zamordował z użyciem noża? Itd. itp. To nie wódka czy nóż zabija, a człowiek. Tak samo tutaj: oni zrobili platformę do wymiany plików. Nikt nie jest w stanie udowodnić, że było to celowo do udostępniania filmów, muzyki, gier.

_qaz7   6 #27 04.09.2014 14:47

@DonM$: Chomikowi Pan Mecenas może co najwyżej skoczyć, bo ten ma działalność zarejestrowaną na Cyprze, to raz, a dwa stać ich na obsługę prawną - więc Pan Mecenas nie będzie się tam wysilał, wystarczy, ostrzyże z kasy rodziców dzieciaków korzystających z chomików i to polubownie.

Spiner3   3 #28 04.09.2014 14:49

@Seba_G: Dane adresowe pochodzą prawdopodobnie od ISP. Chomikuj nie prosi o takie dane podczas rejetracji...

Autor artykułu bawi się w niezbyt trafne "domyślanie się".

Autor edytował komentarz.
Jany   10 #29 04.09.2014 15:08

PO WO DZE NIA xD

  #30 04.09.2014 15:40

hmmm... a czemu i czy chomik w ogóle loguje adresy IP? zapisują sobie jaki IP ściągnął jaki plik i kiedy?

Jack_Daniels   7 #31 04.09.2014 15:49

Ciekawe kiedy przyczepią się do http://freedisc.pl/ ?

drunkula   7 #32 04.09.2014 16:00

"isp raczej ma wew. IP i może sprawdzić kto, gdzie, kiedy"
Taaa... bo każdy ISP wymusza żebyś miał jego router i sztywno alokuje wewnętrzne adresy. Powodzenia w ustaleniu tego np. w centrum handlowym / kawiarni :D

ACIK-Wroclaw   5 #33 04.09.2014 16:01

Pytanie dlaczego chomik dalej działa ... pytanie dlaczego chomik nic o tym nie informuje ...

Canaris1978   6 #34 04.09.2014 16:23

Nastraszyliście mnie. Nie będę więcej bawił się z chomikiem. Schowałem go już do akwarium i nie będę wyciągał. Mam nadzieję, że nie ukrają mnie za to :(

silvver   7 #35 04.09.2014 16:25

@roman.niedz: Przecież oni liczą na jeleni, którzy po przyjściu pisma przestraszą się i dobrowolnie zapłacą = przyznają się do swojej winy i od razu podadzą swoje dane osobowe. Sytuacja idealna dla nich. Nawet jak pójdziesz z nimi na ugodę, to wcale nie oznacza automatycznie, że prokuratura odpuszcza :P

eimi REDAKCJA  16 #36 04.09.2014 17:14

@Uwe (niezalogowany): zrobiła to, a jak uzyska oficjalne stanowisko tego serwisu, to oczywiście Was o wszystkim powiadomimy.

  #37 04.09.2014 17:40

@A co wtedy ? (niezalogowany): Odpowiada właściciel łącza. ;]

michalswb   8 #38 04.09.2014 17:50

To jest po prostu śmieszne. Skoro mogą dociec, na których kątach chomika znajdują się nielegalne pliki to niech je wykasują i tyle, wielkie halo... Teraz ludzie mają płacić za to, że od początku istnienia chomikuj.pl jest bazą nielegalnych danych. WTF... Chomik się dorobił na transferach, to teraz hieny też muszą się napaść.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  37 #39 04.09.2014 18:05

Adwokat z kancelarii z Wrocławia należący do Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. A co to we Wrocławiu nie ma izby adwokackiej? Już tutaj widać jakieś kombinacje. A swoją drogą skoro Anna Łuczak została aresztowana z podobny proceder to pewnie zaraz i a tego adwokata coś się znajdzie.

  #40 04.09.2014 18:17

Czemu redakcja DP pomija newsy dot. świata VPN/proxy? Na Zachodzie jakoś więcej o tym się mówi, tutaj jakoś nie bardzo. Są darmowe, płatne, lepsze, gorsze - warto byłoby zaznajomić czytelników tematem.

KamilDz   5 #41 04.09.2014 18:23

@Shaki81: Anna Ł. nie została aresztowana, tylko toczy się w jej sprawie postępowanie w izbie adwokackiej. Po jego zakończeniu Anna Ł dostanie potwierdzenie, że jej działania były etyczne i skierowane by chronić swojego klienta.

edelmann   11 #42 04.09.2014 18:25

@Anonim (niezalogowany): Zapewniam cię że nawet jeśli coś ściągnąłem to było to o wiele, wiele wcześniej niż ta ustawa wyszła, muszę Cię zmartwić, ale w Polsce dalej obowiązuje nas to samo prawo, druga sprawa już dawno na chomiku nie mam konta.

KamilDz   5 #43 04.09.2014 18:26

@michalswb: Tylko chomik może skasować pliki, a on często odmawia dla polskich wytwórni. Nawet rzecznik chomikuja przyznał, że jest sprawa sądowa chomikuj vs filmowcy. Ja z ciekawości zgłosiłem do chomika, że jeden z plików który sprzedają jest piracki, odmówili skasowania, więc coś jest na rzeczy.

Autor edytował komentarz.
  #44 04.09.2014 18:27

"Pracowałem" kiedyś w kancelarii która zajmuje sie ochrona prawna producentów rożnych programów, rzdzadziej filmów i praktyka wyglada tak, ze to właśnie serwis chomikuj.pl udostępnia firmom współpracującym adresy IP osób które udostępniają poszczególne tytuły. Tak samo przecież działa usuwania z chomikuj.pl rożnych programow, których ochrona kanćelaria lub firma sie zajmuje - dostaje sie adres IP osoby udostepniajacej i do ńiej wysyła pismo lub jak sie szybko chce zareagować, czyli usunąć program z serwisu robi to administrator serwisu chomikuj.pl. Jakby ktoś był zainteresowany to mogę podać kontakt do kancelarii specjalizującej sie w ochronie praw autorskich i jeżeli nie będzie chronić danego programu to pomoże w banalny sposob obalić pisma otrzymane z kancelarii prawnej i niczego nie będzie trzeba płacić.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  37 #45 04.09.2014 18:27

@KamilDz: Rzeczywiście nie została aresztowana, mój błąd.

KamilDz   5 #46 04.09.2014 18:31

@Anonim (niezalogowany):
>a czemu i czy chomik w ogóle loguje adresy IP? zapisują sobie jaki IP ściągnął jaki plik i kiedy?
Logują wszystko. Zresztą każdy serwer www domyślnie to robi. Nawet dobreprogramy logują jak od nich pobierasz obrazek w jpg.
Po drugie zapobiega to oszukiwaniu chomikuja. Bo nie które grupy zakładały sobie jedno konto, wrzucali tam pliki i ktoś inny znając login i hasło pobierał je, bez płacenia dla chomikuja. Idea chomikuja polega na tym, że można wrzucić pliki by chomik mógł je sprzedać. Przecież oni z tego żyją.

DonM$   9 #47 04.09.2014 18:34

@O@b (niezalogowany): Ale nielegalne pliki są notorycznie udostępniane, zamknąć serwis i tyle, paserstwo to paserstwo, skończ ze swoimi żałosnymi porównaniami nie mającymi nic do rzeczy.

DonM$   9 #48 04.09.2014 18:35

@_qaz7: I dlatego każde państwo z uwagi na różne prawo powinno mieć filtr regionalny, domena łamie prawo, blokujemy domenę na terenie państwa, dziękuje dobranoc i złodziei nie ma.

KamilDz   5 #49 04.09.2014 18:41

@_qaz7:
>Chomikowi Pan Mecenas może co najwyżej skoczyć, bo ten ma działalność zarejestrowaną na Cyprze
Może mu skoczyć ale z zupełnie innych powodów. Cypr jest w Unni Europejskiej, handel piratami jest w unii europejskiej zakazany, więc to nie jest tak że prawa nie ma. Po prostu w Polsce jest burdel sądowniczy.

Chomikuj to ewenement na skalę światową, coś takiego może działać tylko w Polsce. Wszystkie dyski internetowe dają skończoną pojemność, za rozszerzenie pojemności trzeba duże zapłacić, chomikuj daje nieskończoną (i twierdzi, że jest dyskiem).
Cyberschowki nie mają wyszukiwarki, chomikuj ma.
Cyberschowki kasują plik po 30 dniach od ostatniej sprzedaży, chomikuj trzyma w nieskończoność.

Czyli chomikuj oferuje najlepszą usługę na świecie do której nie mają podskoku nawet takie giganty światowe jak google (gogle drive i dropbox). Już mają dużo anglojęzycznych filmów które mogli by sprzedawać. Mają płatność kartą. Wystarczyłoby gdyby przetłumaczyli inferfejs i już by mogli zarabiać o wiele więcej, opanować cały świat, rzucić Google drive i dropboxa na kolana. Czemu tego nie robią i ograniczają się do małego kraiku? Czyżby wiedzieli, że jak zaczną sprzedawać piraty za granicą to dość szybko pójdą siedzieć?

KamilDz   5 #50 04.09.2014 18:52

@O@b (niezalogowany):
>Tak samo tutaj: oni zrobili platformę do wymiany plików. Nikt nie jest w stanie udowodnić, że było to celowo do udostępniania filmów, muzyki, gier.
Chomikuj sprzedaje pirackie pliki. Nikt nie uwierzy, że ludzie od chomika kupowali Linuksa.
To tak samo jak kolesie twierdzili, że nikt mu nie jest w stanie udowodnić paserstwa. Grypka osób kradła radia i sprzedawali je dla pasera za połowę ceny, on je odsprzedawał dalej. Jak go zwinęli to mówił, że nie wiedział, że radia były kradzione. Sąd mu nie uwierzył.
Chomikuj już się zorientował do czego służy jego serwis, w końcu mają statystyki sprzedaży plików. Jak się zorientowali to powinni ograniczyć przestępczy interes albo go zamknąć. A zorientowali się na pewno bo nawet Polska Izba Książki poinformowała oficjalnie, że chomikuj jest serwisem pirackim. Chomikuj przyjęcie tej informacji potwierdził przed sądem, chociaż twierdził, że się do końca z tym nie zgadza.

KamilDz   5 #51 04.09.2014 18:58

@KDT (niezalogowany):
"Gdyby producentom tym zależało na walce z piractwem, napisaliby do Chomika, że ten a ten plik narusza ich prawa i mają go natychmiast skasować."
Chomikuj nie chce za bardzo usuwać plików. Sprawdź sam. Wybierz jakiś piracki plik i poproś o jego usunięcie. Nie usuną. Były przypadki, że usuwali usunięcie polegało na przeniesieniu go do folderu z hasłem, a hasło jest podane na górze strony (znający hasło musi zapłacić za plik!). Jeszcze rzadziej było 100% usunięcie, i tyczyło się raczej tylko śmieci których nikt nie kupuje np. linuks lub oprogramowania firm które mają silny lobbing np. Microsoft.

KamilDz   5 #52 04.09.2014 19:03

@Seba_G: dostali od policji dane, bo mieli wgląd w akta. olicja zdobyła ip od chomikuj, a po ip ips dopasował nazwiska, teraz powinno być przesłuchanie świadków i pytanie ich kto mógł udostępniać piraty z ich łącza. Z ciekawostek jeśli zeznajesz przed sądem np. w sprawie morderstwa to morderca dostaje twój adres (bo jest w aktach sprawy).

KamilDz   5 #53 04.09.2014 19:13

@Spiner3: "Szkoda też, że żaden serwis nie zwrócił się do Chomika o jakiś komentarz do sytuacji tego typu. Ciekaw jestem co oni mają do powiedzenia w tej sprawie."
A co chomikuj miał powiedzieć?:
Przyszli do nas policjanci i mówią:
- Panie Chomikuju ponoć pan rozpowszechnia piraty. (koleś pokazuje jak na chomikuj zakupuje piraty na gigabajty)
- To nie ja to moi użytkownicy.
- Oskarżasz użytkowników? Jak nie Ty to którzy użytkownicy?
- Proszę bardzo, mam tylko numery ip, email i czas logowania.

Oczywiście chomikuj mógłby iść w zaparte i wziąć winę na siebie, ale to są biznesmeni, a nie debile robiący coś dla ideologi. Jeśli by nie podali numerów ip to mogli by być oskarżeni o utrudnianie postępowania, ewentualnie szefowanie zorganizowanej grupie przestępczej.
Thepiratebay nie wydał użytkowników (poza pedofilami) i jego założyciele siedzą,

KamilDz   5 #54 04.09.2014 19:16

@Hrustus:
"pl na tym straci choćby dlatego, że na moim wydziale roczniki już usuwają tam swoje konta, na którym dzieliliśmy się materiałami z uczelni"
Na materiałach z uczelni chomikuj nie zarabia (są darmowe konta edukacyjne) głównie zarabia na sprzedaży najnowszych filmów. Tak było przynajmniej do czasu gdy nie zablokowali pokazywania statystyk.

  #55 04.09.2014 19:46
bzdziu   6 #56 04.09.2014 21:05

sprawa jest prosta, kazdy kto to dostanie moze zlozyc zawiadomienie i do rady adwokackiej i na policje z tytulu wyludzenia. zwyczajnie i po prostu naruszaja prawo. pomijam tu ewentualne naruszenie niejawnosci danych osobowych za ktorych naruszenie takze moga beknac jesli do takowego doszlo.

bzdziu   6 #57 04.09.2014 21:13

@KamilDz: przepraszam cie ale jakiej sprzedazy plikow? chomikuj nie sprzedaje plikow a jedynie transfer. nie sprzedaje takze miejsca na pliki. czy jesli masz limit danych w np mobilnym internecie to rozumiec mam, ze taka firma orange czy plus czy co tam mozesz miec takze sprzedaje ci pliki? zacznij myslec, nie plesc bzdury.

djDziadek   16 #58 04.09.2014 22:28

Pierwsza rzecz:
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, taka firma, czy też kancelaria adwokacka, ma obowiązek podać skąd mają dane osobowe - sorry, taki mamy klimat, nie chroni ich w tym zakresie żadna "tajemnica", ponieważ ustawa stoi wyżej w hierarchii prawa.
Jeśli nie podadzą, już można ich pogonić za bezprawne uzyskanie takowych, zwolnione z tego obowiązku są tylko sądy, prokuratura, policja i żandarmeria wojskowa no i oczywiście inne służby resortowe, które mają zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, kancelarie adwokackie nie mają.
Kruczków prawnych jest więcej aby odbić pisemko o nakazie zapłaty za cokolwiek. Nakaz zapłaty może wydać TYLKO sąd. A ponieważ w ubiegłym roku znacznie zmieniły się w tym zakresie przepisy, to nawet firmy "odzyskujące długi" są już bardziej ostrożne w składaniu pozwów.
Co do ściągania piratów z chomika - przestańcie walić w pampersy a zacznijcie myśleć, a swoją drogą, najlepiej nie ściągać z sieci pirackiego oprogramowania i tyle, będziecie mogli spać spokojnie a nie licytować się, co kto zrobi z takim pisemkiem...

Autor edytował komentarz.
  #59 04.09.2014 22:36

To dziwne, jeżeli pobieramy na własny użytek, to też płacimy za to?

StarterX4   10 #60 04.09.2014 22:49

Penie każą ISP wyłapywać użytkowników którzy łączyli się pod adres "chomikuj.pl" a potem do nich wysyłali te listy. Idioci, niech biorą się za prawdziwych przestępców a nie za ściąjących piraty z neta,

nowakowski   8 #61 04.09.2014 23:53

Znowu? o_O
Przepraszam bardzo, od kiedy założenie konta (bez wrzucania plików) jest przestępstwem. Wzywanie do zapłaty w takim przypadku to jest właśnie naruszenie prawa.

Autor edytował komentarz.
KamilDz   5 #62 05.09.2014 01:23

@bzdziu:
>przepraszam cie ale jakiej sprzedazy plikow? chomikuj nie sprzedaje plikow a jedynie transfer.
Zasada chomika jest dość skomplikowana dla kogoś kto go nie używał. Chomikuj sprzedaje pewną walutę, dla uproszczenia nazwijmy ją homogąbkami. Za homogąbki można zakupić pirackie pliki na gigabajty. Jeśli masz giga homogąbek to możesz zakupić gigabajt plików. Zakupiony plik możesz ściągać przez tydzień za pomocą internetu, możesz go ściągnąć raz lub 500 razy, transfer nie jest liczony. Odliczana jest tylko raz wartość homogąbek. Nawet jeśli go pobierzesz zero razy to homogąbki są odliczane, po kupnie pliku. Możesz to sprawdzić.
To może wymagać pewnego myślenia abstrakcyjnego. Podobne manewry stosuje się przy praniu brudnych pieniędzy. Na przykład koleś od kinomaniaka transferował forsę za granicę przez kilku pośredników z kilkoma pseudo transakcjami (płacąc od tego podatek) żeby ukryć, że forsa pochodzi z piractwa. Forsa wracała do kraju niby już czysta. Mimo to policjanci doszli z jakiego źródła pochodzi. Twoje tłumaczeni chomika, wydawałoby się dla nich śmieszne.
Nikomu nie zależy na transferze tylko na plikach, użytkownicy są świadomi, że kupują pliki, a nie jakiś transfer.

MemoryFive   6 #63 05.09.2014 03:53

nie zdziwiłbym się jakby chomikuj samo dawało IP innym firmom... skoro kasują Linuksy powołując się na jakąś firme działającą w imieniu Microsoftu jakby coś miał z Linuxem wspólnego xd śmiać mi się chciało jak to przeczytałem od administracji :D skoro każdy może do nich napisać i uznają to za wiarygodną informację to ten serwis nie jest godny zaufania.

bzdziu   6 #64 05.09.2014 08:58

@KamilDz: nie wiem jak ci kolejny raz wytlumaczyc abys zrozumial, ze wykupujesz transfer lub jak wolisz potencjalny transfer z ktorym mozesz zrobic co tylko chcesz. nie kupujesz plikow w zadnym momencie! gdyby sprzedawali pliki stawalbys sie ich nabywca- LEGALNYM dla np. gier czy windowsa. nie ma tu znaczenia twoje zyczeniowe myslenie. jedyne co ma znaczenie to fakt kupna T R A N S F E R U. dokladnie takiego jak przy serwerach na strony czy internetodawcy. niczym sie te uslugi nie roznia. a co sciagniesz i czy sciagniesz to juz nie problem uslugodawcy.

Bogdan_G   16 #65 05.09.2014 10:10

Dziki Zachód, hackesri, dziwny jest ten świat, chomikuj, mortem regit.
Wszystko "git", byle nie legis...

Autor edytował komentarz.
Bogdan_G   16 #66 05.09.2014 10:15

Zawsze płacą uczciwi i wrobieni.

Autor edytował komentarz.
  #67 05.09.2014 11:03

@DonM$: Nie zamierzam skończyć ze swoimi porównaniami, bo jestem przeciwny wylewaniu dziecka z kąpielą. Jakoś nikt nie nawołuje do zamknięcia YouTube'a mimo, że tam też jest wiele nielegalnie udostępnionych plików.

  #68 05.09.2014 11:11

@KamilDz: Sprzedawali pliki, czy może transfer? To dwie różne rzeczy. Jeśli ktoś chce płacić za pobranie dystrybucji Linuksa z platformy X, to czemu mam mu tego bronić (abstrahuję od licencji GNU). Przyjęcie informacji przed sądem? Pierwsze słyszę o tego typu instytucji. Jak by to było: "Wysoki Sądzie, uroczyście oświadczam, że przyjmuję informację o tym, że jestem wielbłądem"? :D Niech chomik wdroży takie procedury, jakie stosuje Google w YouTube, na którym (jak pisałem) też jest wiele nielegalnie udostępnionych plików i jakoś nie słyszałem, żeby Google potwierdzał cokolwiek przed jakimkolwiek sądzie.
Żeby była jasność: jestem zdecydowanym przeciwnikiem piractwa.

KamilDz   5 #69 06.09.2014 00:41

@bzdziu:
>nie wiem jak ci kolejny raz wytlumaczyc abys zrozumial,
To wytłumacz mi, czym się to co nazywasz transferem różni, od wirtualnej waluty?
Microsoft w swoim sklepie sprzedawał punkty Microsoft Points za nie się kupowały gry.
http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Points
Czyli rozumiem, że będziesz twierdził, że ms nie sprzedawał gier?

Muzułmanie mówią, że nie gwałcą kobiet i dzieci, oni się tylko tak integrują. Jednak nazwanie przestępstwa inaczej nie zwalnia z odpowiedzialności karnej.
http://www.euroislam.pl/index.php/2014/09/muzulmanskie-gwalty-pod-parasolem-poli.../
>dokladnie takiego jak przy serwerach na strony
Model biznesowy chomika jest zupełnie odwrotny od hostingów stron. W hostingu to Ty płacisz za wrzucenie plików na dysk, a reszta internetu je za darmo pobiera. Powiedz mi czemu użytkownicy chomika nie wykupują transferu od hostingowych firm tylko od chomika? Pomyśl nad tym chwilę, a na pewno dojdziesz do tego, że chomikowy transfer to zupełnie co innego. Tu masz za 8 złotych nie ograniczony transfer:
https://www.ovh.pl/hosting/hosting-osobisty.xml
Ile transferu kupisz od chomika za ta kwotę? Czemu chomikuj dalej działa skoro ich oferta jest taka nierentowna?
> czy internetodawcy.
Korzystający z chomika mają już transfer od internetodawcy, więc go nie potrzebują. Więc to co sprzedaje chomikuj musi być coś innego, choć kryje się pod podobną nazwą.
Internetodawcy umożliwiają dostęp do całego internetu (którego nie kontrolują), chomikuj natomiast udostępnia pliki ze swoich serwerów, które w pełni kontroluje i trzyma na nich piraty. Już Ci wytłumaczyłem, że jak wykupisz 1 GB wirtualnej waluty chomikowego transferu to możesz zużyć na chomiku kilkaset gigabajtów transferu bo masz możliwość pobierania tego samego wykupionego pliku przez tydzień.
Te punkty transferu są wydawane na konkretne pirackie pliki. Chomikuj dobrze o tym wie, bo mają statystyki.

DonM$   9 #70 06.09.2014 14:25

@O@b (niezalogowany): Chciałeś napisać WIDEO, YT to filmy i muzyka, a gooel bardzo dba o to by tam nie było nielegalnych materiałów i tak nikt tam nie ogląda pełnometrażowych ukradzionych filmów, a chomikuj zostało celowo stworzone w CELU udostępniana plików, jeżeli moderacja nie wyrabia na taką skalę, to serwis należy zamknąć.

bzdziu   6 #71 07.09.2014 20:08

@KamilDz: bredzisz jak potluczony. enty raz napisze, chomikuj.pl nigdzie nie sprzedaje plikow. sprzedaje transfer ktory mozna wykorzystac jak sie chce. jest to dokladnie wykazane w cenniku i tylko takie rzeczy mozesz wykupic na chomikuj. co wiecej, placimy od tego podatek vat. czyzbys twierdzil, ze panstwo polskie bierze udzial w nielegalnym procederze i czerpie z tego korzysc majatkowa? i tu mocno sie zastanow nad tym co bys chcial napisac. analogicznie, gdyby w polce zalegalizowac prostytucje i pobierac od kurwienia sie podatek, panstwo polskie staloby sie sutenerem i czerpalo korzysc majatkowa z nierzadu i moze nawet streczycielstwa gdyz juz kiedys pojawil sie problem w urzedzie pracy gdzie jedna kobiete chciano wyslac do pracy do burdelu
i w przeciwienstwie do chomikuj, ohv sprzedaje miejsce na dysku a wlasciwie infrastrukture serwerowa z wydzielona czescia dyskowa ktora mozesz sobie wykupic. transfer przy tej usludze wybacz ale jest znikomym kosztem.

sprawa druga, nie mozesz okreslac calej zawartosci chomikuj jako pirackie pliki. przypomne dla formalnosci i dla twojej wiedzy- jak sadze jej nie masz- prawo polskie zezwala na udostepnianie i pobieranie plikow takich jak muzyka, filmy, ebooki itp na zasadzie uzytku dozwolonego. od tego placimy wszyscy podatek w nosnikach, komputerach czy nawet w kartkach do drukarki na ktorych bedziesz drukowal swoje wypociny... i od tego tworcy sa... przepraszam, powinni byc wynagradzani i byliby gdyby wszystkiego nie przesrywaly organizacje zarzadzania na swoje palacyki i wysokie pensyjki. wiec jesli chcesz okreslac ludzi tam udostepniajacych swoje pliki na zasiedzi uzytku dozwolonego jako pirackie pliki i piratow z cala pewnoscia mozesz zaczac zbierac na prawnika. bo wczesniej czy pozniej kogos wpienisz i zechce ci wytoczyc proces cywilny o znieslawienie i pomowienie. wiec przyjmij dobra rade i zbastuj z takimi sensacyjnym okreslaniem. dalszych bzdur komentowac nie bede bo szkoda mi na to zwyczajnie zycia.

Autor edytował komentarz.
  #72 08.09.2014 08:19

@Canaris1978: ale proszę wypuszczenie wody z akwarium, w przeciwnym razie mecenas przyśle pozew o znęcanie się nad zwierzęciem

  #73 02.11.2014 12:41

dostałem wiadomość o naruszeniu praw autorskich, wszczęciu postępowania itp. sformułowane pan/pani - mogą mi naskoczyć bo konto założył ktoś tam a ja jedynie przypadkowo(koleś rozdawał je w grach online) mam hasło i dostęp do tego konta.kogo będą ścigać? właściciela konta czy kogoś kto akurat przeczytał ich wiadomość ? niech spróbują mnie powiązać z tym kontem na chomiku i proszą o pomoc brytyjską policję żeby mnie namierzyła po ip- już to widzę :D

  #74 28.11.2014 20:18

@KamilDz: Mylisz podstawowe pojęcia. Myślę, że celowo. Jak płacisz za przejazd na autostradzie, to za co płacisz ? Za możliwość przekraczania prędkości ? Bo przecież płacisz podatek drogowy, więc to, za co płacisz na autostradzie, to musi być coś innego!

  #75 04.01.2015 22:18

@Anonim (niezalogowany): A jak masz włączone DHCP na wszystkich kompach, które są podpięte do sieci to se może tylko domniemać.

  #76 03.02.2015 14:21

PTK (niezalogowany Witam chciałabym o kontakt prosić...

  #77 16.02.2015 19:12

@PTK (niezalogowany): witam ja tez dostałam takie pismo i zgodzilam sie na polubowne załatwienie sprawy a oni mi napisali ze muszę saplacić 1500 zł i teraz nie wiem co z tym zrobić

  #78 18.02.2015 19:45

ja juz dostalem na chomikuj ze mam sie zglosci problem wtym ze jestem w niemczech a tu mi nic zrobic nie moga ... hah ale i tak zadzwonie co i jak sie dowiedzec ciekawe nagle braknie im kasy na mundury wiec sie na kogos musza zemscic to wiec na internautow sie zucili niech zamkna chomikuj i bedzie spokuj jak bittorents i the pirate bay .. i niech daza ludza wolnosc

  #79 20.07.2015 19:13

@Anonim (niezalogowany): Było odpowiedzieć, że wg Ciebie polubownie oznacza nie sądzenie się o zniesławienie, wyłudzenia, nielegalne przetwarzanie Twoich danych osobowych i ich wyłudzenie od organów ścigania, oraz straty moralne jakie osiągniesz, podczas ewentualnej wizyty policji.

Potem zrób akcję błysk, na wypadek wizyty mundurowych (policjant też człowiek) a potem pozew o 15000 za straty moralne i stres plus powiadomienie o popełnieniu przestępstwa (jak wyżej). Nie gwarantuję że wygrasz połowę z tego, ale co się cwaniaczki spocą to Twoje.

  #80 18.11.2015 17:30

Wystarczy adres IP, w takiej sytuacji piszą pismo z prokuratury do operatora z prośbą o udostępnienie danych osób z tymi adresami

  #81 01.06.2016 16:55

Do niczego się nie przyznawajcie nic nie mają podobnie jak z torentami i filmem "wkręceni".
Nie ustalą użytkownika końcowego z imienia i nazwiska tylko IP. Komputera lub rutera i skierują do właściciela usługi internetowej pismo lub wezwanie na policję licząc na to że wystraszony rodzic chwyci dzieciaka za ucho i się przyzna - dopiero wtęczs mają podstawę do ukarania.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.