Przyszłość Windows oczami stratega Microsoftu

Przyszłość Windows oczami stratega Microsoftu

Wojciech Cybulski
25.10.2010 22:37, aktualizacja: 25.10.2010 23:56

Kilka dni temu informowaliśmy, że Ray Ozzie - wizjoner i ojciec sukcesu Microsoftu w dziedzinie cloud computing - zdecydował się ustąpić ze stanowiska. Żegnając się z funkcją głównego architekta oprogramowania Ozzie opublikował na swoim blogu interesujący wpis, w którym nakreślił własną wizję przyszłości systemu operacyjnego Windows i rozwoju branży IT jako całości.

Zdaniem Ozziego przyszłość systemu Windows rysuje się w czarnych barwach - przynajmniej w kształcie, w jakim znamy go obecnie. Wynika to głównie z rosnącej popularności urządzeń nie będących klasycznymi komputerami, a więc nowoczesnych smartfonów i tabletów. Dzisiejszy konsument oczekuje, że posiadane przez niego urządzenia będą proste w obsłudze - rozbudowane systemy operacyjne takie jak Windows nie spełniają tych kryteriów. Zdaniem Ozziego istotnym czynnikiem komplikującym życie konsumentów jest kompleksowość i uniwersalność danego produktu. Uniwersalny system operacyjny jest zdaniem Ozziego zbyt rozbudowany, a jego rozwijanie i użytkowanie staje się uciążliwe. Ozzie uważa, że tradycyjne komputery zostaną w przyszłości zastąpione systemem powiązanych ze sobą, wyspecjalizowanych urządzeń i zintegrowanych z nimi usług, które będą realizowane w modelu cloud computing. W świecie przyszłości określanym przez Ozziego mianem "Post-PC" dla tradycyjnych komputerów po prostu zabraknie miejsca - zostaną zastąpione przez osobistych asystentów, następców dzisiejszych smartfonów, którzy zadbają o nasze zdrowie i pomogą w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Odchodzący Chief Software Architect uważa, że obecnie największym wyzwaniem dla Microsoftu będzie stworzenie realnej konkurencji dla Androida i iPada, gdyż tradycyjne komputery i systemy operacyjne prędzej czy później przejdą do lamusa. Microsoft musi więc opracować nowe produkty i technologie, które zapewnią mu byt w nowej rzeczywistości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)