Samsung NP700Z3A-S01PL – prawie biznesowy notebook

Samsung NP700Z3A-S01PL – prawie biznesowy notebook

Samsung NP700Z3A-S01PL – prawie biznesowy notebook
Marcin Paterek
09.05.2012 16:40

Laptopy stały się na tyle powszechne, że coraz częściej oprócz spełniania funkcji przenośnego biura mają także „mówić” nieco o swoim właścicielu. Jednak nie do wszystkich osób, które cenią sobie elegancję, przemawia design urządzeń ze świecącym jabłkiem w obudowie. Czy Samsung NP700Z3A-S01PL wypełni tę niszę?

Obraz

Testowany laptop może pochwalić się nienaganną stylistyką. Wykonana z aluminium oraz szarego plastiku obudowa o wymiarach 325x226x24 mm jest elegancka i sugeruje, że mamy do czynienia ze sprzętem z wyższej półki. Uwagę przykuwa spory, bezprzyciskowy touchpad i wyspowa klawiatura z podświetlanymi klawiszami – muszę przyznać, że od dawna nie pisałem na czymś równie wygodnym. Na plus zaliczam też zmniejszoną ramkę wokół wyświetlacza, dzięki czemu w laptopie zmieściła się matryca z powłoką antyodblaskową o przekątnej 14". Oprócz tego w obudowie znajduje się gniazdo Kensington Lock, dwa porty USB (2.0 i 3.0), wyjście HDMI i VGA (za pomocą dołączonej przejściówki), port LAN, czytnik kart 4-in-1, gniazdo mikrofonowe/słuchawkowe i szczelinowy napęd DVD-RW. Do pełni szczęścia producent dodał kamerkę o rozdzielczości 1,3Mpix, wbudowany mikrofon i głośniki stereo o łącznej mocy 3W. Całość waży 2,07 kg.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sama specyfikacja sprzętowa również nie budzi zastrzeżeń – sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 2450M, który nie jest demonem wydajności, ale zapewnia w miarę komfortową pracę. Do tego komputer wyposażony jest w 6 GB pamięci DDR3 1333 MHz, kartę graficzną AMD Radeon HD6490M i dysk twardy o pojemności 1 TB, który wspomagany jest przez 8 GB pamięci ExpressCache. Powyższa konfiguracja wystarcza nie tylko do biurowych prac, ale również do odpalenia stosunkowo nowych gier – choć w takiej sytuacji trzeba się pogodzić z zabawą na niskich detalach (w natywnej rozdzielczości Risen 2 osiągał poziom ok. 20 klatek na sekundę, a Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2 – ok. 40).

Laptop działa pod kontrolą 64-bitowego systemu Windows 7 Home Premium, do którego producent dodał 60-dniową wersję pakietu Norton Internet Security i zestaw firmowych narzędzi. Są to m.in. Samsung Recovery Solution, który pozwala na naprawianie prostych błędów systemowych i tworzenie lub przywracanie kopii zapasowych, Easy Software Manager służący do zarządzania zainstalowanymi programami i aktualizacji sterowników, a także Easy Settings, który daje szybki dostęp do najważniejszych zmiennych komputera: planu zasilania, sieci bezprzewodowych (wraz z funkcją pracy jako Access Point), wyświetlacza czy dźwięku. Sprzęt nie sprawia przy tym wrażenia przeładowanego aplikacjami – wszystko działa dość sprawnie, a domyślnie ustawiony akumulator pozwala na ok. 6-7 godzin pracy biurowej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Niestety, komputer nie jest pozbawiony wad. Dwa gniazda USB ledwie wystarczały do komfortowej pracy (jedno prawie zawsze zajmowała myszka, drugie – pendrive), a w testowanym modelu jeden z klawiszy na klawiaturze upiornie skrzypiał. Zdaje się też, że producent nieco odpuścił sobie kulturę pracy sprzętu – o ile w zastosowaniach biurowych jest on w zasadzie niesłyszalny (a do tego możemy wyłączyć wiatraki za pomocą klawisza funkcyjnego), o tyle pod obciążeniem podzespoły nagrzewają się do poziomu 90 stopni Celsjusza i spód komputera po prostu parzy. Mam też zastrzeżenia do czujnika, który automatycznie dopasowuje jasność wyświetlacza – jest on na tyle wrażliwy, że matryca „zwariowała” i zauważalnie zmieniała jasność niemal co sekundę, bo... metr ode mnie paliła się lampka.

Obraz

Jaki więc jest Samsung NP700Z3A-S01? Testy nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bowiem stylowy komputer, który radzi sobie nie tylko z aplikacjami biurowymi, ale również pozwala na okazjonalne granie. Z drugiej jednak strony, producent popełnił kilka błędów, które może i nie są zbyt uciążliwe, ale psują wizerunek całości. No i ta cena...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)