Upscaling RAISR już w Google+. Zdjęcia niskiej rozdzielczości mogą teraz wyglądać znacznie lepiej

Upscaling RAISR już w Google+. Zdjęcia niskiej rozdzielczości mogą teraz wyglądać znacznie lepiej

Upscaling RAISR już w Google+. Zdjęcia niskiej rozdzielczości mogą teraz wyglądać znacznie lepiej
Mariusz Błoński
14.01.2017 00:01

Google postanowiło pomóc tym wszystkim, którzy wgrywają swoje zdjęcia na Google+, a jednocześnie mają słabe łącza lub muszą słono płacić za transfer. Jego Serwis społecznościowy korzysta teraz z technologii RAISR, służącej do poprawiania rozdzielczości obrazów z wykorzystaniem maszynowego uczenia się. Google twierdzi, że dzięki niej z obrazów o niskiej rozdzielczości uzyskamy świetnej jakości obraz o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu możliwe ma być zaoszczędzenie do 75% transferu danych.

RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution) ma dawać wyniki podobne do najlepszych metod zwiększania rozdzielczości, ale przetwarza obrazy od 10 do 100 razy szybciej, dzięki czemu może działać w czasie rzeczywistym na współczesnych urządzeniach przenośnych.

Przewaga RAISR nad konkurencją polega na tym, że program samodzielnie nauczył się zwiększania rozdzielczości obrazów. Korzystał przy tym z bazy, w której znajdowały się pary obrazów o niskiej i wysokiej jakości. Na tej podstawie, korzystając z dwóch różnych technik, uczył się w jaki sposób z pliku o niskiej rozdzielczości można stworzyć taki o wysokiej rozdzielczości.

Obraz

W każdej z dwóch metod RAISR miał za zadanie wyszukanie krawędzi na niewielkich fragmentach obrazu. Te krawędzie to nic innego jak miejsca, w których zmienia się oświetlenie. A może się ono zmieniać z różnych przyczyn, od zmiany głębokości poprzez zmianę właściwości materiału czy różnice w oświetleniu sceny po zmiany w teksturach. Po takim treningu RAISR samodzielnie opracował wielki zestaw filtrów dla różnego rodzaju krawędzi. Wyposażony w takie narzędzia RAISR może przystąpić do pracy z obrazem o niskiej rozdzielczości.

Program analizuje obrabiane przez siebie zdjęcie i do każdego zestawu pikseli dobiera najbardziej odpowiedni z wyuczonych filtrów. Mamy tutaj więc do czynienia nie z sytuacją, gdy do całego obrazu stosuje się wcześniej zaprogramowany filtr, ale z taką, gdy dla każdego jego fragmentu zostaje dobrany optymalna metoda zwiększania jego rozdzielczości. W wyniku pracy RAISR otrzymujemy, jak zapewnia Google, obraz bardzo podobny do oryginału o wysokiej jakości, z którego powstało zdjęcie o niskiej jakości.

Twórcy RAISR twierdzą, że wyniki jego pracy są lepsze od innych metod, a jedną z olbrzymich zalet ich technologii jest brak w uzyskanym obrazie takich niepożądanych efektów jak prążki mory czy schodkowanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)