iWork 09 w praktyce - Keynote

iWork 09 w praktyce - Keynote

22.07.2010 12:27

W cyklu artykułów poświęconym pakietowi iWork 09 firmy Apple opisaliśmy już Pages - edytor tekstów. Drugim często wykorzystywanym składnikiem pakietów biurowych jest program do tworzenia prezentacji. W iWork 09 nosi on nazwę Keynote. To proste narzędzie umożliwiające tworzenie pięknych prezentacji multimedialnych z cieszącymi oko efektami. Podobnie jak w przypadku całego pakietu, twórcom Keynote przyświecało hasło „Myśl inaczej” („Think different”). Dlatego też program do tworzenia prezentacji nieco różni się od narzędzi, do których przyzwyczaił użytkowników Microsoft. O tym, jak bardzo - postaramy się opowiedzieć w niniejszym tekście.

Zaczynamy od motywów

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Pages, pracę zaczynamy od wyboru motywu. Do dyspozycji mamy całą paletę pięknie wyglądających szablonów, które - jak widać na pierwszy rzut oka - są bardzo dopracowane i po prostu ładne. Po zaznaczeniu kursorem myszki danego motywu pokazane zostaną główne elementy wchodzące w jego skład. Pozwoli to na szybkie zapoznanie się z dokumentem, który będziemy tworzyć. Motywy oprócz kolorystyki oferują własne rodzaje wykresów, tabel i ramek czy przykładowych zdjęć. Są one dopasowane do siebie tak, aby tworzyć spójną całość, która będzie świetnie wyglądać podczas prezentacji.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/01.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Ekranstartowy-wybórmotywówrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/02.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Ekranstartowy-powiększaniemotywów

Podczas wyboru motywu możemy ustalić również wielkość slajdu. Przyda się to szczególnie osobom, które na podstawie prezentacji chcą stworzyć klip wideo. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów wymiarów slajdu. Należy tutaj zwrócić uwagę, że nie wszystkie motywy mają tyle samo możliwości wyboru. W większości dostępne są dwa podstawowe wymiary: 1024x768 i 800x600. Okno wyboru motywów pozwala jeszcze na otwarcie edytowanego pliku i edycję wielkości ikon prezentujących dostępne schematy.

Wybór rozdzielczości slajdu Pasek narzędziowyWygląd paska narzędziowego w Keynote różni się nieco od tego w Pages. Wspólne są takie narzędzia jak Kształty, Pole tekstowe, Tabela, Wykresy, Inspektor czy Komentarz. Właściwe dla Keynote są natomiast Motywy, które umożliwiają szybki podgląd i zmianę motywów czy Linie pomocnicze. Te ostatnie przydają się podczas rozmieszczania grafik lub pól tekstowych w slajdzie. Oprócz tego możemy skorzystać z narzędzia Widok dopasowującego układ interfejsu Keynote czy Wzorców - oferują one dostęp do elementów wchodzących w skład danego motywu.

W pasku narzędziowym dostępne są również narzędzia do edycji maski, grupowania i rozmieszczania elementów czy przeglądania dostępnych czcionek. W porównaniu z Pages Keynote posiada dużo bogatszy zestaw narzędzi w pasku narzędziowym, ale też inny jest cel samego programu. Pasek możemy dostosować za pomocą zakładki Widok w pasku menu.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/04.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Domyślnypaseknarzędziowyrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/05.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Dostosujpaseknarzędziowy

Bez Inspektora ani rusz

Praca z Keynote nie różni się specjalnie od Pages. Możemy dodawać tekst korzystając z Pola tekstowego, a także grafiki czy multimedia. Szczególnie przydatny jest Inspektor. Znajdziemy go w pasku narzędziowym. Narzędzie to pozwala na szybki dostęp do najbardziej potrzebnych funkcji takich jak edycja tekstu, ustawień dokumentu, widoku slajdu, ale też dodawania animacji czy dźwięków. Za pomocą Inspektora możemy zarówno zmienić kolor czcionki, przeźroczystość zdjęcia jak i wybrać ustawienia dla klipu wideo, który nagramy na podstawie prezentacji.

Inspektor przydaje się nie tylko podczas dodawania nowych elementów, ale również edycji. To za jego pomocą łatwo można zmienić rozmiar i kolory wykresu czy ilość kolumn w tabeli. Dodatkowo Inspektor pozwala na dodanie metadanych do dokumentu, a także hiperłączy. Większość tych funkcji dostępnych jest z poziomu paska narzędziowego albo paska menu. Zaleta Inspektora polega na tym, że łączy on je w jednym miejscu, do którego można uzyskać szybki dostęp.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/06.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Inspektorrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/07.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Inspektor-wyglądslajdu

Tabele, wykresy itp.

Keynote pozwala na dodawanie efektownych tabel i wykresów do prezentacji. Użytkownik może wybrać z kilku do kilkunastu rodzajów dostępnych w pasku narzędziowym. Zarówno tabele jak i wykresy są automatycznie dostosowywane do wyglądu motywu. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której użytkownik musi samemu zmieniać kolor czy kształt elementu, aby „nie gryzł” się on z zastosowanym motywem.

Tabela Szczególnie ciekawie wyglądają wykresy 3D. Podobnie jak w Pages możemy edytować ich układ w dokumencie za pomocą przycisku z wyobrażoną osią. Dodatkowo w wykresach 3D możemy zmieniać rodzaj i kierunek oświetlenia, a także głębokość wykresu. Pozwoli to na dostosowanie wykresów do wyglądu dokumentu, a także umożliwi wyeksponowanie interesujących nas informacji.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/09.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Wykresy-wybórmotywurel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/10.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Wykresy-widok3D

Animacje i efekty

Jak w każdym porządnym programie do tworzenia prezentacji, nie może zabraknąć animacji i efektów przejścia między poszczególnymi slajdami. Keynote oferuje ich całą bazę. Tutaj, podobnie jak w poprzednich funkcjach, najlepiej skorzystać z Inspektora, który pozwoli na szybki dostęp do narzędzi. Możemy więc łatwo ustawić przejścia między slajdami - dodać efekt, czas trwania, a także kierunek. Kolejna funkcja umożliwi ustalenie kiedy przejście ma zostać wykonane, czyli po kliknięciu myszką albo po upływie ustalonego czasu.

Wybór przejścia Oprócz przejść między slajdami możemy edytować wejścia, wyjścia i poszczególne akcje. Mogą one dotyczyć całego slajdu jak i jego elementów. Niektóre z nich wymagają zaznaczenia obszaru, który ma być poddany zmianom. Tak na przykład jest w akcji Ruch, która na podstawie ustalonej przez użytkownika linii przesuwa wybrany element.

Animacja - akcja Do slajdu albo całej prezentacji można dodać ścieżkę dźwiękową. W tym celu możemy skorzystać z zintegrowanej z Keynote biblioteki iTunes albo GarageBand. Po wybraniu utworu możemy ustalić, kiedy i jak długo będzie on odtwarzany. Keynote umożliwia również nagranie muzyki podczas odtwarzania slajdów i przypisanie jej do dokumentu. Przyda się to jeśli chcemy manualnie określić kiedy dany utwór ma być odtwarzany.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/13.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>WybórdźwiękówziTunesrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/14.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Nagrywaniedźwięku

Zapisywanie

Materiały stworzone za pomocą Keynote mogą być zapisywane w domyślnym dla programu formacie. Możemy również eksportować plik w formacie filmu QuickTime, PPT, dokumentu PDF, jako obrazki, jako plik HTML, albo na potrzeby iPoda.

W przypadku QuickTime można nagrać cały pokaz manualnie zmieniając przejścia między slajdami lub pozwalając na ich przechodzenie zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Podczas zapisywania pliku można wybrać jakość pliku, dołączyć do niego ścieżkę dźwiękową czy częściową przeźroczystość. Z kolei zapisując prezentację jako PDF użytkownik może eksportować same slajdy lub slajdy z notatkami. Można też pomijać niektóre klatki, ustalić jakość pliku, a także dołączyć datę i numery slajdów.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/15.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportdoQuickTimerel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/16.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportdoPDF

Podobnie rzecz ma się w przypadku zapisu dokumentu jako plików graficznych. Możemy tutaj wybrać format (JPG, PNG, TIFF), ustalić jego jakość i liczbę slajdów, które chcemy eksportować. Z kolei podczas zapisu do formatu HTML użytkownik ustala tylko format grafik i slajdy, które chce wybrać. Najmniej czasu zajmuje eksport do PPT i iPoda - tutaj mamy do wyboru tylko kilka możliwości lub zgoła wcale.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/17.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>Eksportjakoobrazekrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/18.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportdoHTML

Tak samo jak w przypadku Pages czy Numbers, Keynote pozwala na przesłanie stworzonej prezentacji na strony iWork.com. Wystarczy wybrać zakładkę Udostępnij z paska menu, a następnie komendę Udostępnij na iWork.com. W tej samej zakładce dostępna jest funkcja przesyłania pliku za pośrednictwem klienta Mail. Co więcej, prezentację można wysłać także do innych programów (GarageBand, iPhoto, iTunes, iDVD, iWeb) czy usług sieciowych takich jak YouTube. Zwłaszcza ta ostatnia możliwość wydaje się interesująca. Użytkownik może zalogować się do swojego konta, a następnie po dodaniu nazwy i opisu umieścić prezentację w formie filmu na stronach popularnego serwisu.

rel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/19.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>UdostępnianiewiWork.comrel=\nofollow\href=\grafiki_artykuly/iworkkeynote/20.jpg\>style=\border:solid1pxsilver;\alt=\Zdjęcie\/>class=\data\>EksportdoYouTube

Pomoc

Keynote oferuje dostępne online samouczki wideo czy podręcznik użytkownika w formacie PDF. Umożliwią one zapoznanie się z podstawowymi funkcjami dostępnymi w Keynote. O ile podręcznik dostępny jest w języku polskim, o tyle samouczki wideo można oglądać jedynie w angielskiej wersji językowej. Natomiast z poziomu samego programu można przeglądać formuły i funkcje iWork 09, a także listę tematów pomocy. Przydatną pomocą może być również lista skrótów klawiszowych, z których można skorzystać podczas pracy z Keynote.

Tematy pomocy

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)